Informacje

16.12.2017 19:00 wspólne listy do Rady Warszawy oraz rad dzielnic.

Nowoczesna poparła duet Trzaskowski - Rabiej. "Porozumienie warszawskie" zatwierdzone

SERWISY:

 

Rada Krajowa Nowoczesnej zatwierdziła w sobotę tak zwane porozumienie warszawskie, dotyczące poparcia duetu Rafał Trzaskowski - Paweł Rabiej w wyborach samorządowym w Warszawie. Według Nowoczesnej, porozumienie musi obejmować również wspólne listy do Rady Warszawy oraz rad dzielnic.

Zawarte 23 listopada przez ówczesnego lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru i szefa Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetynę porozumienie przewiduje, że poseł PO Rafał Trzaskowski będzie wspólnym kandydatem Platformy i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy, a polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej, kandydatem na jego zastępcę w ratuszu.

Wspólne listy

W sobotę porozumienie zatwierdziła Rada Krajowa Nowoczesnej, podkreślając jednocześnie, że musi ono obejmować, uzgodnione przez zespoły negocjacyjne Nowoczesnej, przedstawicieli partii i organizacji opozycyjnych, wspólne listy do Rady Warszawy i rad dzielnic.

Rada Krajowa zobowiązała zarząd Nowoczesnej do powołania warszawskiego zespołu negocjacyjnego Nowoczesnej w tej sprawie.

"Brutalna polityka PiS"

"Przeprowadzany przez PiS zamach na polski porządek prawny, upartyjnienie wymiaru sprawiedliwości, milcząca zgoda na nacjonalizm i bezwzględna walka rządu z opozycją, wymagają od nas podjęcia skutecznych działań. Odpowiedzią na brutalną politykę PiS jest projekt koalicji demokratycznej na rzecz polskiej racji stanu i sukcesu w przyszłych wyborach samorządowych i parlamentarnych" - podkreślono w uchwale Rady.

Koalicja demokratyczna jest, zdaniem Nowoczesnej, jedyną szansą na zakończenie dominacji Prawa i Sprawiedliwości i przywrócenie standardów demokratycznych w Polsce. Według Nowoczesnej: "koalicja ma też być wyjściem naprzeciw oczekiwaniom Polaków, którzy przez ostatnie dwa lata głośno domagali się decentralizacji władzy publicznej, poszanowania praw obywatelskich, przestrzegania konstytucji i dobrych relacji Polski z Unią Europejską".

Rada Krajowa wezwała także prezydium klubu Nowoczesnej do ścisłej koordynacji działań opozycyjnych w polskim parlamencie. "Przez ostatnie kilkanaście miesięcy Polacy głośno wyrażali oczekiwanie, by demokratyczna i proeuropejska opozycja parlamentarna mówiła jednym głosem w sprawach fundamentalnych. Nie możemy zawieść naszych wyborców, którzy wzywają nas do wspólnego działania, współpracy z innymi klubami poselskimi, przy zachowaniu liberalnej tożsamości Nowoczesnej" -wskazano w dokumencie.

"Działając wspólnie - wygramy. Podzieleni - poniesiemy klęskę" - czytamy w uchwale.

 

"Trzeba wypracować 'kuchnię'"

Po Radzie Krajowej przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer podkreślała, że dla jej partii ważne jest przede wszystkim to, aby koalicja była trwała i żeby wszystkie podmioty chciały w niej tkwić. Istotną, według Lubnauer, kwestią jest także to, aby partie koalicyjne miały wspólny program i spójne idee dla miasta. - Kierunkowo poparliśmy już duet Trzaskowski i Rabiej. Natomiast teraz trzeba wypracować "kuchnię", czyli to w jaki sposób zbudować stabilne polityczne zaplecze dla Rafała Trzaskowskiego - mówiła

 

"Będę rekomendować nowemu zarządowi Nowoczesnej poparcie tandemu Trzaskowski-Rabiej w wyborach warszawskich" - pisała już wcześniej na Twitterze Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej.


PAP/mp/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2017 09:15 ~polak

  realista~realista

  Pogieło was całkiem? Centuś z Krakowa ma być prezydentem Warszawy?

  Trzaskowski jest rodowitym warszawiakiem, z Krakowa tylko startował w wyborach bo na warszawskiej liście zabrakło dla niego miejsca

 • Rebeliant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2017 12:17 ~Rebeliant

  HonoriOjczyzna~HonoriOjczyzna

  Jedno jest pewne - pis już obecnie zrównał się z "polskimi komunistami" z lat 46-47, wtedy "reformy", a w zasadzie deformy wyglądały identycznie. Każdy Polak wie do czego to doprowadziło potem i ci obecnie robią i niszczą ten kraj dokładnie tak samo. Kto im za to płaci? Kto wie w jakiej walucie płyną "emerytki" np. na Kajmany? Jakie tu są układy? Dlaczego tak wielu Polaków mentalnie dalej siedzi w komunie i nie potrafi logicznie myśleć i wyciągać - co ważne - samemu zdania?

  Uuu... widzę, że TVN, GW i inne TOK FMy skutecznie cię przekonały, że z ciebie jest prawdziwy, dzielny non-konformista. :D Wcale nie myślisz dokładnie tak jak ci te media podyktowały. Wsiadanie na PiS jest takie buntownicze i rebelianckie. :D

 • Człowiek z Pomorza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2017 11:55 ~Człowiek…

  Beata Szydło będzie prezydentem Warszawy.
  Trzaskowski/ ręka w kieszeni na zaprzysiężeniu/ trajkocze jak katarynka.
  Jestem przeciwny PiSowi ale lepiej ,żeby kandydat z namaszczenia Kaczyńskiego ,mieszał przez kolejne dwa lata i wtedy kolejne wybory do Sejmu i Senatu PiS z kretesem przegra!

 • realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2017 11:21 ~realista

  Pogieło was całkiem? Centuś z Krakowa ma być prezydentem Warszawy?

 • HonoriOjczyzna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2017 10:51 ~HonoriOjczyzna

  Jedno jest pewne - pis już obecnie zrównał się z "polskimi komunistami" z lat 46-47, wtedy "reformy", a w zasadzie deformy wyglądały identycznie. Każdy Polak wie do czego to doprowadziło potem i ci obecnie robią i niszczą ten kraj dokładnie tak samo. Kto im za to płaci? Kto wie w jakiej walucie płyną "emerytki" np. na Kajmany? Jakie tu są układy? Dlaczego tak wielu Polaków mentalnie dalej siedzi w komunie i nie potrafi logicznie myśleć i wyciągać - co ważne - samemu zdania?

 • nadzieja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2017 09:58 ~nadzieja

  A ja tam pamiętam rządy PiS w Warszawie: plany tysiąca pomników na tysiąc dni i ani jednego metra metra. Nigdy więcej, żeby na samego diabła, byle nie na nich.

 • dobry wybór

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2017 09:14 ~dobry wybór


  Demokrata~Demokrata

  Ten Trzaskowski i Rabiej moga sobie tylko pomarzyc ze Warszawiacy ich wybiora.
  Wesoły Lewak~Wesoły Lewak


  Mając alternatywę w stawiaczach pomników w 100% zależnych od pewnego Prezesa to ja sądzę że mają dużą szansę.
  Niech PiS pokaże sensownego kandydata a nie Ni-Jakiego wazeliniarza albo Karczewskiego - śmieszka to pogadamy, bo jak na razie to jest jak przeciwstawić na turnieju MMA Pudzianowi któregoś z chudych lekkich skoczków narciarskich.

  A skąd wiesz że to turniej MMA a nie 4 Skoczni? :)

 • finanse

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2017 09:13 ~finanse


  Demokrata~Demokrata

  Ten Trzaskowski i Rabiej moga sobie tylko pomarzyc ze Warszawiacy ich wybiora.
  rysiu 1357~rysiu 1357

  Bardzo ale to bardzo słuszne spostrzeżenie
  myślę tak samo.Ale marzenia nić nie kosztują

  Nic? Zobaczysz ile pójdzie naszych podatków na ich "kampanię".

 • Rabiej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2017 00:23 ~Rabiej

  Rabiej: Założę się o skrzynkę ośmiornic, że Platforma nie wygra wyborów w Warszawie.

 • PrawdziwyPolak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2017 23:37 ~PrawdziwyPolak

  ciepłe kluchy, bez jaj, pewna przegrana

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »