Informacje

06.06.2017 21:44 walka o prezydenturę w stolicy

Nowoczesna ma kandydata, Platforma jedynie faworytów

SERWISY:

Nowoczesna chwali się kandydatem, Platforma ma faworytów, a Prawo i Sprawiedliwość ciągle milczy. Szanse Jacka Sasina po nieudanej próbie utworzenia metropolii są praktycznie żadne. Na kogo więc postawi prezes Kaczyński? O rozpoczynającej się walce o stolicę Maciej Knapik z "Faktów" TVN.

Pewne jest jedno. Hanna Gronkiewicz-Waltz kandydować na prezydenta Warszawy już nie zamierza, o czym mówi od początku swojej kadencji. Walka o jej stanowisko rozpoczyna się na dobre, mimo że do wyborów samorządowych zostało jeszcze półtora roku.

Kandydat Rabiej

Oficjalny kandydat na razie jest jeden - Paweł Rabiej z Nowoczesnej, o czym władze partii poinformowały w ostatnią sobotę. Ale wszystko wskazuje na to, że start w wyborach to nie jedyne warszawskie wyzwanie, jakie przed nim stoi.

Rabiej chce być też członkiem komisji weryfikacyjnej badającej reprywatyzację w stolicy. Sejmowa komisja ustawodawcza już udzieliła mu rekomendacji. Głosowanie posłów nad jego kandydaturą ma odbyć się jeszcze w tym tygodniu. Politycy PO nie kryją oburzenia z tego powodu.

- Widać jaki jest cel. Paweł Rabiej chce robić kampanię na komisji weryfikacyjnej - ocenia Marcin Kierwiński, poseł PO. - Nowoczesna od samego początku miała bardzo jasne, moralne i etyczne stanowisko jeśli chodzi o reprywatyzację - odpowiada z kolei Rabiej.

Spór o Paradę Równości

Platforma zwleka z ogłoszeniem swojego kandydata na prezydenta stolicy. - Nie znamy ciągle ordynacji, a od tego dużo będzie zależeć - przyznaje szef partii Grzegorz Schetyna.

Rabiej Platformę uprzedził, w dodatku w dniu Parady Równości i z mocną krytyką Hanny Gronkiewicz-Waltz. - To jest bardzo zły obyczaj, że pani prezydent nie dostrzega społeczności LGBT, nie dostrzega równości ani naszej godności - mówił w ostatnią sobotę.

"Naszej", bo sam Rabiej jest zdeklarowanym gejem.

Gronkiewicz-Waltz odmówiła (już ósmy raz) patronatu Paradzie Równości, o czym informowaliśmy na tvnwarszawa.pl. Krytykę tej decyzji słychać nawet w kręgach Platformy Obywatelskiej. - Naszym obowiązkiem w tej chwili jest być razem z mniejszościami, jakiekolwiek one nie są. Musimy ich bronić - przyznał ostatnio w "Faktach po faktach" Rafał Trzaskowski, europoseł PO i jeden z potencjalnych kandydatów tej partii na warszawskiego prezydenta. Oprócz niego w PO wymieniane są jeszcze dwa nazwiska - Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Andrzeja Halickiego.

Według informacji "Faktów" TVN zarówno Trzaskowski jak i Kidawa-Błońska udzieliliby patronatu Paradzie Równości. Nie zrobiłby tego natomiast poseł Halicki.

PiS zwleka z decyzją

A Rabiej idzie dalej. - Złożymy w Sejmie najbardziej progresywną ustawę o związkach partnerskich - zapowiada. W założeniach projektu czytamy, że partner może przyjąć nazwisko drugiego partnera, ale nie ma nic o adopcji dzieci. Projekt jest bez szans w obecnym Sejmie, z większością polityków prawicy. Ale ma Rabiejowi pomóc w Warszawie.

A co na to PiS? Czy parada może liczyć na patronat z tej strony? - Jestem konserwatystą i to jest jasna odpowiedź na to pytanie - przyznaje poseł partii Jarosław Krajewski. Jego nazwisko wymieniane jest wśród potencjalnych kandydatów Prawa i Sprawiedliwości, ale żadne decyzje nie zapadły. A nawet jeśli zapadły - nie mówi się o nich głośno. - Wszystko w odpowiednim czasie zostanie przekazane – mówi krótko Krajewski.

Prezes Jarosław Kaczyński stwierdził kilka tygodni temu, że kandydaci na prezydentów miast muszą być "młodzi i energiczni". Dlatego też na giełdzie nazwisk zaczęto wymieniać - oprócz Krajewskiego - również młodego polityka, wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego, który pełni funkcję szefa komisji weryfikacyjnej.

Według informacji "Faktów" TVN mówi się też o Mariuszu Błaszczaku - ministrze spraw wewnętrznych.

Znacznie zmalały natomiast szanse wymienianego jeszcze niedawno jako faworyta Jacka Sasina. Powód? Planowane i nieudane poszerzenie Warszawy o 32 gminy. To właśnie ten poseł promował projekt zmiany ustroju stolicy i utworzenia szerokiej metropolii. Po sprzeciwie mieszkańców i lokalnych władzy, projekt trafił jednak do kosza.

 

Maciej Knapik, "Fakty" TVN / kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2017 14:25 ~warszawiak


  leming~leming

  Dlaczego bufetowa nie kandyduje, skoro tyle "dobrego" dzieje się w stolicy?
  Warszawianka~Warszawianka


  "Bufetowa" - no cóż, początek wypowiedzi już pozwala ocenić wypowiadającego się... A w stolicy dzieje się dużo dobrego, od dłuższego czasu, czego zaślepieni kłamstwami PiSu mogą oczywiście nie zauważyć.

  Nie jestem PiSuarem, ale twierdzę, że takiego BAJZLU na wszystkich frontach, jaki jest obecnie w Warszawie, przed jej "rządami" NIE BYŁO!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2017 14:23 ~warszawiak

  Muszą być nieźle pieprznięci, żeby porywać się z motyką na słońce! No, cóż, PiS to stan umysłu, niestety, TRAGICZNY! ;)

 • Warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2017 10:58 ~Warszawianka

  leming~leming

  Dlaczego bufetowa nie kandyduje, skoro tyle "dobrego" dzieje się w stolicy?


  "Bufetowa" - no cóż, początek wypowiedzi już pozwala ocenić wypowiadającego się... A w stolicy dzieje się dużo dobrego, od dłuższego czasu, czego zaślepieni kłamstwami PiSu mogą oczywiście nie zauważyć.

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2017 10:51 ~stonka

  mok~mok

  "Na wtorkowej konferencji prasowej w Opolu wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zaprzeczył, jakoby miał być kandydatem na prezydenta Warszawy. "Mam inne zadania przed sobą" - dodał."

  Wtorek, 16 maja (15:24)

  "To nie media, to nie PO będzie decydowała o tym, kto będzie tworzył mój rząd. Najbardziej prawdopodobnym kandydatem na szefa MON w moim rządzie jest Jarosław Gowin". Beata Szydło 08.10.2015r.

 • slup

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2017 10:18 ~slup

  Joł~Joł

  Wszystko jedno byle nie PIS. Bo zamiast infrastruktury będą budować pomniki.


  bo słupki lepsze?

 • Powtarzaj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2017 10:18 ~Powtarzaj

  Joł~Joł

  Wszystko jedno byle nie PIS. Bo zamiast infrastruktury będą budować pomniki.

  Powtarzaj to głupoty dalej. Tylko powiększasz dysproporcję na korzyść PiS, bo wyłącznie matoły wierzą w takie bzdury jak napisałeś.

 • sailor2016

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2017 09:56 sailor2016

  Dawać tu Misiewicza!!! Misio wszystkich pozamiata!!!

 • leming

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2017 09:52 ~leming

  Dlaczego bufetowa nie kandyduje, skoro tyle "dobrego" dzieje się w stolicy?

 • płonąca torba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2017 09:49 ~płonąca torba

  Najważniejsze, żeby społeczność LGTB była zadowolona.

 • kraczor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2017 09:30 kraczor

  No nieeee, z takim kontrkandydatem to już Sasin ma duże szanse.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »