Informacje

21.02.2017 16:35 Domagają się nadzwyczajnej sesji

Nowoczesna krytykuje "Lex Szyszko",
choć chwaliła "powrót do normalności"

SERWISY:

Działacze Nowoczesnej są zaniepokojeni skalą wycinki drzew w Warszawie. Apelują do ministra Szyszki o jak najszybsze zatrzymanie ustawy. Nie dodają jednak, że jeszcze kilka tygodni temu nowe prawo ochoczo chwalili i określali jako "powrót do normalności".

We wtorek politycy partii Ryszarda Petru zorganizowali konferencję, na której ostro skrytykowali przepisy pozwalające na wycinkę drzew na prywatnych posesjach.

Jedna z posłanek podkreślała, że ustawa Szyszki doprowadziła do nieodwracalnych zmian w przyrodzie. - Idą pod topór drzewa bardzo stare, dwustu-, trzystuletnie i tego też nie odwrócimy. Dwa miesiące po uchwaleniu prawa, trochę późno się PiS budzi – mówiła Ewa Lieder. Nawiązując do poniedziałkowej wypowiedzi prezesa Jarosława Kaczyńskiego zapowiadającego zmiany w ustawie.

Paweł Rabiej dodał, że struktury Nowoczesnej w Warszawie są wycinką drzew "bardzo mocno zaniepokojone" i zapowiedział uważne śledzenie tego procederu. - Pytanie, które się nasuwa, to: kto na tym korzysta? W czyim interesie działa minister środowiska Jan Szyszko? - pytał.

Zaapelował też do warszawskiej rady miasta o pilne zwołanie sesji nadzwyczajnej i zastanowienie się, jak można przeciwdziałać skutkom wycinki drzew.

"Powrót do normalności"

Zaprezentowane przez czołowych polityków Nowoczesnej stanowisko zdecydowanie odbiega od tego, które jeszcze trzy tygodnie temu zaprezentowali ursynowscy działacze partii.

"Swoboda gospodarowania to jeden z elementów praw obywatelskich. Nie wszyscy to są w stanie zrozumieć. Powrót do normalności nie podoba się np. urzędniczce z warszawskiego magistratu. Urzędnicy przecież wiedząc lepiej" – można było przeczytać we wpisie umieszczonym na profilu Nowoczesnej Ursynów na Facebooku 27 stycznia.

Dołączyli artykuł, w którym stołeczni urzędnicy robią to, co dziś czynią działacze Nowoczesnej – krytykują prawo Szyszki.

Dziś wpisu pochwalającego ministra na Facebooku partii próżno szukać. Najprawdopodobniej został usunięty. Zamiast tego, widzimy zdjęcia ze słynnej wycinki przed urzędem dzielnicy Śródmieście. Okraszone dopiskiem "To jest autentyczna wojna z przyrodą Ministra Szyszki" zaczerpniętym od Jana Śpiewaka.

Już po publikacji tego artykułu napisało do nas Jakub Berent, rzecznik prasowy regionu partii. Tłumaczył, że post umieszczony na Facebooku zawierał opinię prywatną jednego z działaczy. Po tym zdarzeniu administrator strony miał zostać zmieniony.

Poprzednie przepisy "zbyt drastyczne"

Na wtorkowej konferencji Rabiej podkreślał, że Nowoczesnej nie zależy na ograniczaniu praw właścicielskich, które doprowadzą do tego, że właściciel działki nie będzie w stanie wyciąć swojego drzewa. – Apelujemy jednak, aby robił to mądrze, aby miał na uwadze, że jest to w jakimś sensie dobro publiczne – powiedział.

Na pytanie, czy Nowoczesna poprze projekt nowelizacji ustawy, przedstawiony we wtorek przez wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego posłanka Lieder oceniła, że nie można cofnąć się do tych przepisów, które były.

Przyznała, że "były zbyt drastyczne". - Zgadzamy się z tym, że prywatny właściciel powinien mieć szansę jakieś małe drzewa, nie płacić za to drastycznych kar. Szanujemy własność, ale ochrona przyrody to dobro wyższego rzędu - podsumowała Lider.

Zobacz materiał "Faktów" TVN o wycinkach drzew:

kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2017 13:54 ~Toms

  Elwira~Elwira

  Może nie wiedzą juz co mówić. Nie mają na co donosić więc wariują. Zresztą jak chcą chronić drzewa w warszawie to do ratusza a nie rządu. A na prywatnych działkach to właściciele rzadza a nie lud - komuna sie skończyła!!!! Apropo nazewnictwa to nie słyszałam o LEX Pinior czy Lex Schetyna??? To tylko PiSu tak jednostronnie te tytuły? Jak z gośćmi - codziennie Siemioniak, Cimoszewicz, Petru czy Myszka agresorka --- to zamiast wiadomości parodia. Opinie wiadomo jakie wyboldowane na okrągło to samo i z tych samych ust. TVP to przy tym pikuś. I oczywiście pytania wyczerpujące odpowiedź. Czy rządy PiSu to katastrofa czy tragedia. I towarzysze eksperci zaczynają.... hahahahha A ustawa może nie idealna ale dobra. Powiew wolności wobec kretynizmu. Natomiast wycinka w miastach na terenach miejskich powinna być monitorowana. Ale tutaj jest jak z zabytkami, kamienicami otd. Masakra i to do władz warszawy a nie rzadu powinny być pretensje a nie do dobrej ustawy  Tnijcie szybko bo zaraz "dobra ustawa" zostanie zmieniona.

 • Elwira

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2017 11:36 ~Elwira

  Może nie wiedzą juz co mówić. Nie mają na co donosić więc wariują. Zresztą jak chcą chronić drzewa w warszawie to do ratusza a nie rządu. A na prywatnych działkach to właściciele rzadza a nie lud - komuna sie skończyła!!!! Apropo nazewnictwa to nie słyszałam o LEX Pinior czy Lex Schetyna??? To tylko PiSu tak jednostronnie te tytuły? Jak z gośćmi - codziennie Siemioniak, Cimoszewicz, Petru czy Myszka agresorka --- to zamiast wiadomości parodia. Opinie wiadomo jakie wyboldowane na okrągło to samo i z tych samych ust. TVP to przy tym pikuś. I oczywiście pytania wyczerpujące odpowiedź. Czy rządy PiSu to katastrofa czy tragedia. I towarzysze eksperci zaczynają.... hahahahha A ustawa może nie idealna ale dobra. Powiew wolności wobec kretynizmu. Natomiast wycinka w miastach na terenach miejskich powinna być monitorowana. Ale tutaj jest jak z zabytkami, kamienicami otd. Masakra i to do władz warszawy a nie rzadu powinny być pretensje a nie do dobrej ustawy

 • uievy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2017 10:17 ~uievy

  Trzeba zachować spokój i rozwagę. Może wycinanie drzew na skwerach w dużych miastach (jak ten przy urzędzie dzielnicy Śródmieście) jest kontrowersyjne, ale właściciele działek z domkami jednorodzinnymi powinni móc wycinać drzewa wedle uznania. Ustawa powinna jedynie bardziej precyzować ilość drzew jaką można jednorazowo wyciąć (jak ktoś ma hektar lasu, to moze jednak powinien uzyskac jakies pozwolenia nim go całkiem wytnie), miejsc wycinki (co innego wycinac drzewo na swojej dzialce pod Warszawa, a co innego obok gestej zabudowy w dzielnicy Srodmiescie). Ustawę można poprawić, doprecyzować żeby nie dochodziło do absurdów i rażących naruszeń, ale zgadzam się, że powrotu do poprzednich przepisów być nie powinno, gdyż były one jeszcze większym absurdem i źródłem patologii... Jeszcze raz - spokój i rozwaga w wyważaniu wszystkich racji.

 • wujek dobra rada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2017 00:03 ~wujek dobra rada

  niech wszyscy protestujący kupia sobie działki i na nich sadza drzewa, bo na razie to co wykrzykuja oburzeni to jest powrót komuny, ktora mowila ze nic nie wlno nam ze swoja wlasnoscia!!!

 • rogerek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2017 20:14 ~rogerek

  [cytat_2601704]

  troleybus~troleybus

  Jak ja bym tam mieszkał, to nie pozwoliłbym na wycinkę. Choćby mieli mnie aresztować. Nie patrzyłbym z daleka na tę rzeź! Trzeba było przeciwstawić się robotnikom! Co wam teraz da ścieranie się z ministrem, jak drzew już i tak nie ma???

  a zrobisz jak podczas wichury konar z drzewa spadnie na twoje dziecko? powiesz dlaczego to drzewo nie było wycięte wcześniej.

 • Warszawiak39

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2017 18:57 ~Warszawiak39

  troleybus~troleybus

  Jak ja bym tam mieszkał, to nie pozwoliłbym na wycinkę. Choćby mieli mnie aresztować. Nie patrzyłbym z daleka na tę rzeź! Trzeba było przeciwstawić się robotnikom! Co wam teraz da ścieranie się z ministrem, jak drzew już i tak nie ma???


  Może dasz dobry przykład, kupisz działkę i zasadzisz na niej drzewa dla dobra ogółu?

 • Lamia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2017 18:39 ~Lamia

  nowoczesna że aż strach..

 • koko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2017 17:22 ~koko

  kazdy co rzadzi uszczyknie dla siebie,tylko zwykly zjadacz chleba ma Problem,politykiem byc to jest to wciskanie kitu malutkim aby sam sie najesc do syta.

 • troleybus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2017 17:16 ~troleybus

  Jak ja bym tam mieszkał, to nie pozwoliłbym na wycinkę. Choćby mieli mnie aresztować. Nie patrzyłbym z daleka na tę rzeź! Trzeba było przeciwstawić się robotnikom! Co wam teraz da ścieranie się z ministrem, jak drzew już i tak nie ma???

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »