Informacje

23.09.2017 14:45 proozycje dla osiedla

Nowoczesna chce ograniczenia ruchu ciężarówek na Odolanach

SERWISY:


Politycy Nowoczesnej poinformowali w sobotę, że złożą petycję do prezydent Warszawy ws. "problemów" Odolan, które wynikają z natężonego ruchu samochodów ciężarowych. Chcą  wprowadzenia zakazu jazdy w wyznaczonych godzinach, stworzenia drogi technicznej i ograniczenia prędkości.

Na briefingu prasowym w Warszawie polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej podkreślił, że Odolany, które należą do dzielnicy Wola, są jednym z najszybciej rozwijających się regionów w stolicy. - Tylko w ciągu ostatniego roku sprzedano tutaj cztery tysiące mieszkań. W tej chwili mieszka tu ok. 21 tys. osób. W ciągu najbliższych czterech lat może mieszkać nawet dwa razy więcej - wskazał.

Normy hałasu

Rabiej zwrócił uwagę, że Odolany mają "problemy" wynikające z ich poprzemysłowego charakteru. - Wciąż jest tutaj usytuowanych wiele zakładów betoniarskich, które obsługują cały ruch budowlany w Warszawie - zauważył polityk.

Jego zdaniem sprawia to wiele "trudności i uciążliwości" mieszkańcom. Jak uzasadniał oblicza się, że ok. tysiąca ciężarówek dziennie, z cementem i innymi ładunkami, przejeżdża przez ulice Odolan. Dodał, że normy hałasu bywają przekroczone "nawet stukrotnie".

- Dla osób, które kupują tutaj mieszkania, które oczekują ciszy, spokoju i dobrej jakości usług miejskich, rodzi to bardzo poważne problemy, na które zdaniem Nowoczesnej miasto powinno bardzo szybko odpowiedzieć - stwierdził Rabiej.

Będzie zakaz ruchu?

Jak poinformował, Nowoczesna skieruje do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz petycję z wnioskiem o wprowadzenie od połowy października zakazu ruchu w godzinach porannych (od 7 do 10) i nocnych (od 18 do 6 rano) dla samochodów o ładowności przekraczającej trzy tony.

Nowoczesna opowiada się również za stworzeniem drogi technicznej na terenach PKP, aby tam przekierować ruch samochodów ciężarowych, żeby "nie przeszkadzał on mieszkańcom".

Ugrupowanie oczekuje także, że władze Warszawy - jeszcze przed końcem tego roku - zmienią organizację ruchu na Odolanach, wprowadzając m.in. ograniczenie prędkości do 30 i 40 km/h.

Nowoczesna chce też uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Odolan, żeby - jak zaznaczył Rabiej - "nie zostało to zostawione samemu sobie". Przekonywał, że chodzi o to, aby oczekiwania mieszańców, co do jakości życia, zostały spełnione.

- Liczymy, że prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz i jej współpracownicy zapoznają się naszymi propozycjami, rozważą je i ostatecznie wdrożą, by przywrócić komfort i bezpieczeństwo życia w tej części miasta - podkreślił polityk Nowoczesnej.

Przewodnicząca Nowoczesnej na warszawskiej Woli Renata Niewitecka powiedziała, że zbiórka podpisów pod petycją rozpoczęła się w sobotę i potrwa do poniedziałku, 2 października, kiedy to ugrupowanie złoży ją w urzędzie miasta.

Niewitecka zwróciła uwagę, że kolejnym problem jest również zwiększone na tym terenie zanieczyszczenie powietrza.

Pomysły dzielnicy

O swoich rozwiązaniach dla Odolan władze dzielnicy informowały w piątek. Przypominają, że na ulicach Jana Kazimierza oraz Sowińskiego funkcjonuje zakaz ruchu samochodów ciężarowych w godz. 22:00-6:00. Dzielnica przygotowała i przekazała do Zarządu Dróg Miejskich niezbędną dokumentację do wprowadzenia analogicznego rozwiązania na Ordona.

Urząd twierdzi, że rozpoczyna również prace nad wprowadzeniem na terenie całych Odolana strefy Tempo 30. – Dzięki temu będziemy chcieli uspokoić ruch, zmniejszyć hałas i zwiększyć bezpieczeństwo pieszych – podkreśla Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

Zdaniem urzędników muszą pojawić się również fotoradary oraz większa liczba kontroli tonażu oraz prawidłowego zabezpieczenia ładunku pojazdów ciężarowych poruszających się ulicami: Sowińskiego, Jana Kazimierza i Ordona. Dzielnica chce w tej sprawie rozmawiać z Inspekcją Transportu Drogowego.

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • xxcx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2017 19:13 ~xxcx

  Krzysiek~Krzysiek

  Pomyłką jest budowanie takich wielkich sypialni - potem rankiem wszyscy muszą opuścić taki rejon w ciągu 2 godzin (praca, szkoły), a tego dowolnie szerokie ulice nie pomieszczą. Zabudowa miasta powinna być właśnie pomieszana - trochę mieszkań i trochę miejsc pracy, szkół, sklepów itp. Tak by jak najwięcej można było załatwić lokalnie, szczególnie takich codziennych spraw.


  Na Odolanach powtają biura (są conajmniej dwa biurowce) w budowie kolejne, brakuje miejsc kulturalnych i integrujących społeczeństwo, które to miejsca na ogół powstają po napływie mieszkańców, a nie przed nim. Jest to ogólnie spoko miejsce, przeprowadza się tam wielu mieszkańców starych wolskich osiedli.

  Jak ktoś słusznie zauważył, jeszcze jakiś czas po wojnie były to uprawno-działkowo-mieszkaniowe przedmieścia. Państwo jednak wypędziło ludzi i oddało teren PKP. Intensywny przemysł był tam może 30-40 lat, ale nie było to nigdy 1000 ciężarówek dziennie. Była jakaś żwirownia ale nie te ilości. To kwestia ostatnich paru lat, PKP osiedliło tam tak ciężki przemysł już po tym, gdy ogłosiło, że będzie odprzemysławiać te tereny. Urzednicy zaczeli wydawać pozwolenia, PKP zadeklarowało mieszkanie +, a przemysłu jest coraz więcej. Wola była przemysłowa, ale Odolany rolnicze moi mili... Teraz centrum biznesowe stolicy przeniosło się na Zachód - 2 km od Odolan i raczej brudny przemysł nie ma tam racji bytu. Potrzeba mądrych decyzji (stacja muzeum była dobrym pomysłem), parków i ośrodka kultury, placówek oświatowych. Jest tam wiele pieknych budynków, które stoją puste. Kiedyś mieszkali w nich ludzie.

 • makumba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2017 16:12 ~makumba

  hihihi! Tylko nikt nie wie że okolice ul Gniewkowskiej Przyce to tereny objęte roszczeniami ! Po wojnie Państwo wysiedliło mieszkańców a teren przekazało PKP pod budowę torów rozładunkowych. Teraz po zmianie przeznaczenia terenu roszczenia są do wyegzekwowania!Dla niedowiarkow - popatrzcie na zdjęcia lotnicze tych terenow wykonane w 1945 r albo przedwojenne plany geodezyjne!

 • buce wałek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2017 15:52 ~buce wałek

  Ale śmieszni są ci z nowośmiesznej !
  To lepsze niż kabaret !
  Poziom inteligencji na poziomie kornika ...
  Aż dziwne że ktokolwiek na nich oddał głos...

 • Krzysiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2017 15:40 ~Krzysiek

  ggg~ggg

  Na Odolansch byly pola koscioly kamienice i domy. przemysl byl pozniej. A ciezarowy z betonem w takiej ilosci kilka lat temu. Skad tyle komentarzy ingnorantow historycznych pseudo-warszawiakow? Starsi ludzi jeszcze niedawno jezdzili tam na dzialki. To moda na zaklady produkcyjne w srodku miasta przy domach byla pomyłką, co widac w wielu czesciach Warszawy od Powiśla, Pragi po Wolę czy Służew.  Pomyłką jest budowanie takich wielkich sypialni - potem rankiem wszyscy muszą opuścić taki rejon w ciągu 2 godzin (praca, szkoły), a tego dowolnie szerokie ulice nie pomieszczą. Zabudowa miasta powinna być właśnie pomieszana - trochę mieszkań i trochę miejsc pracy, szkół, sklepów itp. Tak by jak najwięcej można było załatwić lokalnie, szczególnie takich codziennych spraw.

 • zzx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2017 08:39 ~zzx

  Iza~Iza

  Ale tu wiocha się wypowiada.Po zakładach i przemyśle dawno tu zapomniano.Piękne działki były na Odolanach.Była droga którą można było przejechać z Włoch na Wolę. Niech ktoś teraz spróbuje nią przejechać osobowym samochodem.A ceny mieszkań na Odolanach były i są wyższe niż Wilanowie.Ludzie kupili mieszkania za ciężkie pieniądze nie muszą się dusić w smogu i smrodzie.Powinni zablokować kilka gruszek żeby beton zastygł w środku i zniszczył je Dopiero problem zostanie rozwiązany.

  wiesz co zrobił by kierowca gruchy gdybyś go zablokowała i nie mógł by przejechać - przekręcił by "wajchę" i beton pięknie pokrył ulicę pod twoim oknem.
  zakładów i przemysłu nie zapomniano są w tym rejonie firmy które istniały od lat tylko że zabudowy idą głównymi ulicami nie wchodzą głębiej.
  tak naprawdę patrząc po miejscu protestu oraz po tym co się teraz tam dzieje jestem pewny że jakiś goguś kupił mieszkanie na Ordona 5 (teren po dawnym salonie Mercedesa a ostatnio Hondy) lub Ordona 1 (teren po stacji i myjni Anwim i warsztacie wulkanizacyjnym).

 • Iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2017 21:26 ~Iza

  Ale tu wiocha się wypowiada.Po zakładach i przemyśle dawno tu zapomniano.Piękne działki były na Odolanach.Była droga którą można było przejechać z Włoch na Wolę. Niech ktoś teraz spróbuje nią przejechać osobowym samochodem.A ceny mieszkań na Odolanach były i są wyższe niż Wilanowie.Ludzie kupili mieszkania za ciężkie pieniądze nie muszą się dusić w smogu i smrodzie.Powinni zablokować kilka gruszek żeby beton zastygł w środku i zniszczył je Dopiero problem zostanie rozwiązany.

 • Wola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2017 21:09 ~Wola

  Okropne miejsce. Blok na bloku, skażona gleba, zero zieleni, zero infrastruktury, ciasnota, kurz, smog... Idealnie! Kto to kupował?

 • przem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2017 21:03 ~przem

  hahahaha~hahahaha

  Nowośmieszna chce zakazu ciężarówek w dzielnicy przemysłowej...hahahahaha
  Oni są lepsi niż kabaret !

  jeszcze lepsi od PO;) Poczekajcie jeszcze z 15lat i nie będzie przemysłu tylko same bloki, a wtedy zamiast ciężarówek będą korki...;) Współczuje warszawiakom w takim blokowisku mieszkać, Ja wolę przestrzeń ciszę spokój i tak mam a na komunikację i dobry dojazd też nie narzekam:)

 • adas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2017 20:48 ~adas

  No to widać do czego ta Nowoczesna jest stworzona, do lobbowania, najpewniej za kasę lub w imieniu inwestorów z Odolan. Działeczki pójdaw górę to kaska popłynie. NOWOCZESNA..haha

 • hahahaha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2017 20:36 ~hahahaha

  Nowośmieszna chce zakazu ciężarówek w dzielnicy przemysłowej...hahahahaha
  Oni są lepsi niż kabaret !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »