Informacje

03.07.2017 21:54 CHCĄ BY DOTYCZYŁY INTEGRACJI MIESZKAŃCÓW

Nowoczesna: budżet obywatelski wymaga modyfikacji

Budżet partycypacyjny w Warszawie to dobre rozwiązanie, ale widać, że wymaga modyfikacji - uważają politycy Nowoczesnej. Proponują m.in. by projektów było mniej, ale większych i dotyczących spraw, które integrują mieszkańców. Chcą też, by mieszkańcy w większym stopniu konsultowali budżet miasta.

Sławomir Potapowicz powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że coraz mniej mieszkańców stolicy bierze udział w wyborze projektów zgłaszanych w ramach budżetu partycypacyjnego.

Zaznaczył, że w III edycji na projekty oddano 128 tys. głosów, w II – 172 tys., w I – 166 tys. Według Potapowicza w zakończonym w piątek głosowaniu na pomysły zaproponowane w IV edycji "liczba uczestników znów zmalała do około 100 tysięcy".

"Wymaga modyfikacji"

- Tegoroczne wyniki powinny być dla władz miasta wystarczającym sygnałem, że partycypacja mieszkańców stale maleje. I że należy przemyśleć czy dotychczasowa formuła nie wymaga istotnych zmian - ocenił Potapowicz.

Według Pawła Rabieja, kandydata Nowoczesnej na prezydenta Warszawy, budżet partycypacyjny jest dobrym rozwiązaniem, ale dotychczasowe doświadczenia pokazują, że proces zgłaszania projektów i pracy nad nimi wymaga modyfikacji.

- Powinien obejmować nieco mniej projektów, ale większych i ważniejszych, realizowanych wokół integrujących mieszkańców wartości, po lepszym procesie deliberacji obywatelskiej i warsztatowym podejściu do opisu projektów - uważa polityk Nowoczesnej.

Jego zdaniem zadowalająca liczba mieszkańców biorących udział w głosowaniu to ponad 200 tys. osób.

W ocenie Rabieja projekty nie powinny zastępować inwestycyjnych i edukacyjnych obowiązków miasta, ale uzupełniać je. - Potrzebne jest rozbudowanie istniejącego procesu o radę przysięgłych, rozstrzygającą ewentualne kwestie sporne - dodał.

Cztery rozwiązania

W związku z tym Nowoczesna zgłasza cztery dodatkowe, wykraczające poza program budżetu partycypacyjnego rozwiązania, które zdaniem polityków tego ugrupowania, zwiększą udział mieszkańców w podejmowaniu decyzji o wydatkowaniu miejskich funduszy.

- Chcemy zwiększyć partycypację i konsultacje z mieszkańcami na poziomie budżetu miasta, poprzez lepszą informację oraz wprowadzenie obywatelskich paneli mieszkańców i rozbudować istniejący budżet małych inicjatyw lokalnych - mówił Rabiej.

Dodał, że Nowoczesna proponuje też wprowadzenie zielonego budżetu obywatelskiego, z którego byłyby finansowane inicjatywy w zakresie ekologii oraz wprowadzenie partnerstw lokalnych, czyli koalicji przedstawicieli podmiotów ze wszystkich sektorów: instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i aktywnych mieszkańcy oraz przedsiębiorców.

Budżet partycypacyjny

W ubiegłym roku w ramach III budżetu partycypacyjnego warszawiacy zgłosili 2,6 tys. projektów, z czego wcielonych w życie ma być 770 projektów. W ramach IV edycji budżetu obywatelskiego warszawiacy zgłosili 2 tys. 782 projekty, ale część nie przeszła procesu weryfikacji, a część została wycofana przez samych autorów. Ostatecznie pod głosowanie trafiło 1808 pomysłów.

Ogłoszenie listy projektów do realizacji nastąpi do 14 lipca

PAP/md/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • vtr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2017 11:35 ~vtr

  A wystarczyłoby przywrócić budżety dla Rad Osiedli tak jak to było na przełomie wieku.

 • Monika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2017 08:49 ~Monika

  Mimo chęci, zaangażowania w projekt nie ma dobrej woli od strony gminy by zrealizować ciekawe propozycje.

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2017 23:20 ~karol

  po co głosować jak potem, jak na ursynowie, burmistrz wstrzymuje realizacje?

 • Krzysztof

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2017 22:43 ~Krzysztof

  W raporcie końcowym „Skontroluj Jak Działa Budżet Obywatelski w Twojej Gminie” Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, wykonanym w 2016 r., we wnioskach końcowych zapisano:

  „11. Na podstawie monitoringu można stwierdzić, że deklarowane cele, uzasadniające uruchomienie budżetu obywatelskiego w badanych gminach, szczególnie te w zakresie wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego czy partycypacji społecznej, nie są realizowane, przede wszystkim z powodu braku
  w procedurach budżetu obywatelskiego narzędzi temu służących. […]
  12. [...] Są inne metody wspierania aktywności społecznej mieszkańców, które z powodzeniem można wykorzystywać w rządzeniu w samorządzie.”

  Uważam, że taką skuteczną metodą jest mechanizm Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność.

  Krzysztof Kwatera

 • Litości

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2017 22:32 ~Litości

  Budżet partycypacyjny, jego projekty, są wyrazem woli mieszkańców, nie wykonywaniem woli 'Nowoczesnej'!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »