Informacje

10.07.2018 18:12 pomoc dla kobiet

Nowoczesna: 470 zgłoszeń gwałtów rocznie - potrzebne specjalne procedury

SERWISY:

 

Nowoczesna zaapelowała do władz Warszawy o wprowadzenie miejskich procedur postępowania na wypadek gwałtu i molestowania seksualnego. Miałyby objąć pomoc psychologiczną i prawną dla ofiar napaści seksualnych, bezpłatne badania i dostęp do tabletki "dzień po".

O wprowadzenie przez miasto rozwiązań prewencyjnych i zwiększających skuteczność ścigania sprawców przestępstw seksualnych przedstawiciele Nowoczesnej apelowali we wtorek na briefingu przed siedzibą Straży Miejskiej.

"Każda kobieta zasłużyła na pomoc"

Jak mówiła członkini Nowoczesnej i działaczka nieformalnej grupy Czarny Protest Aleksandra Śniegocka-Goździk, wprowadzone przez miasto procedury objęłyby pomoc psychologiczną, pomoc prawną, obowiązkowe i bezpłatne badania na obecność chorób wenerycznych i infekcji intymnych oraz dostęp do tabletki "dzień po".

- Każda kobieta zasłużyła na to, żeby miasto objęło ją opieką i ochroną - powiedziała. Zapowiedziała zwrócenie się do kandydata PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i do prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz, żeby jak najszybciej wprowadzili zaproponowane procedury.

Poseł Nowoczesnej Paweł Rabiej powiedział, że w ubiegłym roku w Warszawie zanotowano około 470 zgłoszeń gwałtów, jednak - jak stwierdził - "w rzeczywistości jest ich znacznie więcej, tylko kobiety po prostu tych napaści na tle seksualnym nie zgłaszają policji".

- Nie zgłaszają dlatego, że obawiają się procedur, które wtedy występują. Policja bardzo często jest obojętna, zniechęca do tego, żeby iść ścieżką prawną. (...) Traktuje kobiety ze sceptycyzmem. Tak, że rzeczywista liczba gwałtów i napaści na tle seksualnym w Warszawie jest zdecydowanie większa - powiedział Rabiej.

Jak mówił, przedstawiciele Nowoczesnej proponują, aby w strukturach miasta, w straży miejskiej i w ramach numeru alarmowego 112 powstała specjalna ścieżka, która ofiarom przemocy seksualnej zapewni bardzo szybką pomoc.

- Jest niezbędna, żeby miasto pokazało, że nie stoi po stronie przestępców, gwałcicieli, ale stoi po stronie porządku i po stronie ofiar przemocy seksualnej - zaznaczył Rabiej.

Czytaj też o in vitro w Warszawie:


PAP/kz/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2018 09:46 ~gość

  sharim~sharim

  NOWOŚMIESZNA JESTEŚCIE POZA SEJMEM. PRECZ  Śmieszny to Ty jesteś i Twój niby nick pod którym się podpisałeś bo nic poza tym bzdetem konkretnego do powiedzenia nie masz tylko obrażać innych.

 • sharim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2018 19:54 ~sharim

  NOWOŚMIESZNA JESTEŚCIE POZA SEJMEM. PRECZ

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »