Informacje

09.05.2016 21:56 PiS wznawia prace

Nowe województwo warszawskie? Plan PiS: przełom 2017 i 2018 roku

SERWISY:

Ruszyły prace nad nową mapą administracyjną Polski. - Powołaliśmy zespół  parlamentarny, który nad tym pracuje, pod przewodnictwem Marka Suskiego. Chcemy, żeby do podziału doszło na przełomie 2017 i 2018 roku – zapowiada wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Materiał Łukasza Wieczorka z programu "Polska i świat".

Politycy Prawa i Sprawiedliwości są przekonani, że na mapie zmieści się jeszcze siedemnaste województwo: województwo warszawskie.

Plan jest taki: Warszawa lub Warszawa z okolicznymi gminami stanie się województwem warszawskim. Reszta pozostanie w mazowieckim ze stolicą w Płocku lub Radomiu, lub w dwóch miastach. Taka sytuacja jest na przykład w województwie kujawsko-pomorskim, które ma dwie stolice: Toruń i Bydgoszcz.

Marszałek Mazowsza mówi "nie"

Prace nad podziałem Mazowsza trwają. Nie brakuje jednak przeciwników tego pomysłu, którzy mają nadzieję, że działania PiS uda się jeszcze zatrzymać.

Przed tworzeniem województwa warszawskiego przestrzega marszałek Mazowsza. Adam Struzik zorganizował tzw. "tour de Mazowsze". Krąży od miasta do miasta. Organizuje spotkania, na których przekonuje lokalne władze i mieszkańców, że podział regionu "jest irracjonalny".

- Wierzę głęboko w mądrość społeczeństwa, wierzę głęboko w decyzję większości, a nie tylko w nocną zmianę – mówi Struzik

Kto zyska, a kto straci?

Marszałek powołuje się na badania i analizy naukowców. Wynika z nich, że wyłączenie aglomeracji warszawskiej lub samej Warszawy z Mazowsza oznaczałoby dla województwa bankructwo. Bez stolicy do regionu nie trafił już tak dużo pieniędzy z podatków od bogatych firm z Warszawy i okolicy.

- Zabrakłoby pieniędzy na dopłaty do przewozów kolejowych, na drogi czy szpitale – przewiduje dr Piotr Modzelewski z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW.

PiS liczy natomiast, że biedne Mazowsze bez Warszawy dostałoby dużo pieniędzy z Unii Europejskiej, których dziś nie dostaje ze względu na zawyżanie statystyk przez stolicę. - Ten model polaryzacyjny, w którym inwestujemy bardzo dużo pieniędzy w największą metropolię, a reszta regionów bogaci się dzięki temu się nie sprawdził – stwierdza Adam Bielan.

- PiS mówi, że biedny region będzie miał deszcz pieniędzy z Unii. Tylko, że w obecnej perspektywie finansowej, nie ma już możliwości wprowadzenia tej zmiany – zauważa Julita Łukomska z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Chcemy merytorycznej debaty"

Debata o nowej mapie Polski jest coraz głośniejsza. Marszałek Mazowsza kończy właśnie objazd po województwie. Zapewnia, że nie składa broni. - Jeżeli dojdzie do sytuacji, że partia rządząca postawi to na ostrzu noża, to będziemy zbierać podpisy pod tym, aby przeprowadzić referendum, ale oczywiście poprzedzone merytoryczną dyskusją - zapowiada.

O merytoryczną debatę na temat podziału Mazowsza trudno będzie jednak przy tak dużym politycznym podziale.

CZYTAJ TAKŻE: Bitwa o Warszawę. Po co politykom podział Mazowsza?

kw/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ares

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2016 13:29 ~Ares

  Pamiętam Struzika jak przeszkadzała mu wieża pod Gąbinem ( Konstantynów ) widać nie zmądrzał. ( jako lekarz nie wykluczał ze promieniuje czy dostaje się od niej raka) i tak wybił się na piedestał

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2016 09:39 ~Nick

  heh~heh

  Przecież pis jest przeciw UE. To skąd nagle taka miłość do UE i teksty typu że na biedne regiony spadnie deszcz unijnych pieniędzy :P

  Ciemny lud to kupi, nie martw się na zapas.

 • ares28

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2016 01:03 ~ares28

  Widać że obecnie rządzący chcą nas na siłę uszczęśliwić "Dobrą zmianą" mając przy tym prawo i sprawiedliwość tam gdzie słońce nie dochodzi.

 • Warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2016 23:47 ~Warszawianka

  Struzik to wiasdomo ze ogarniaua objazd bo stolica jest mu potrzebna.Nie popieram pisu ale od zawsze czytam tu negatywne komentarze na Warszawe,ze chamy,ze krawaciarze i takie tam,no to niech nas wydziela i bedzie spokoj☺inni beda sobie gadac,a my bedziemy miec swohe wojewodztwo☺

 • heh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2016 20:25 ~heh

  Przecież pis jest przeciw UE. To skąd nagle taka miłość do UE i teksty typu że na biedne regiony spadnie deszcz unijnych pieniędzy :P

 • Qurek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2016 18:42 ~Qurek

  Tak te marsze prezesa zdenerwowały, że z zemsty gotowy wykręcić tak paskudny numer całemu Mazowszu.

  Tylko problem będzie, jak przyjdzie to wszystko odkręcać, jak już PiS na taczkach wyjedzie...

 • artek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2016 17:14 ~artek

  Wolałbym przyłączyć Płock do Kujawsko-pomorskiego, niż oddać ew. stolicę województwa do Radomia. Oni niech się łączą z Kielcami.

 • Yogi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2016 16:59 ~Yogi

  Wystarczy,że uda się przekonać słoiki by zagłosowały w swoich domach i będzie po PiS

 • Tylda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2016 16:41 ~Tylda

  NOprloblem~NOprloblem

  Skoro pani HGW jest taka wspaniała i powstanie woj.Warszawskie to nie powinna się obawiać o ponowny wybór. W RFN Berlin jest osobnym województwem i wszystko gra

  Tak, tylko w przypadku RFN mówimy o federacji. I na czele Berlina stoi wybieralny pośrednio burmistrz, tak jak przed reformą administracyjną z 2002 było to z prezydentem m. st. Warszawy.

  Przy powstaniu nowego województwa na jego czele stanie delegowany z centrali wojewoda i nie wiadomo jaki byłby status aktualnie istniejącego miasta na prawach powiatu.

  Bo co, tworzymy miasto na prawach województwa? Likwidujemy urząd prezydenta m. st. Warszawy?

 • Maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2016 16:21 ~Maria

  Tacy zajadli nie mogą wygrać w wyborach więc chcą Warszawę wziąć sposobem

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »