Informacje

08.05.2017 16:33 MSN: to robocza wersja

Nowe wizualizacje MSN, bez zieleni.
Aktywiści: nie możemy spać spokojnie

SERWISY:


Dwie proste bryły. Większa, jasna, przy Marszałkowskiej i mniejsza, czarna, na wysokości Teatru Studio. Tak prezentują się przyszłe budynki Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa na makietach. Razem z ich zdjęciami pojawiły się nowe wizualizacje. I szybko zniknęły.

Zdjęcia pojawiły się w na stronie internetowej Thomasa Phifera, amerykańskiego architekta, który pracuje nad projektem MSN i TR. Najpierw były tam wizualizacje, potem już tylko fotografie modeli.

Szybko wychwycili je aktywiści z Miasto Jest Nasze. Wizualizacje nie zrobiły na nich dobrego wrażenia. "Wiemy, że to tylko wizualizacje, ale i tak po ich obejrzeniu nie mogliśmy wczoraj spać spokojnie" - napisali na swoim facebookowym profilu aktywiści.

Skrytykowali przede wszystkich brak zieleni i przyziemi otwartych na plac i Marszałkowską. - "Jego [architekta – red.] budynki funkcjonują w zupełnym oderwaniu od otoczenia" - przekonywali. Porównali je nawet do magazynów wielkich spożywczych dyskontów.

Burza w szklance wody

Czy zaprezentowane na stronie Phifera wizualizacje to ostateczna wersja przyszłego MSN i TR?

- Oczywiście, że nie – odpowiada stanowczo Marcel Andino Velez, wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Przyznaje, że widział w internecie krytyczne komentarze członków MJN, ale określa je jako "burzę w szklance wody".  - Wizualizacje mają charakter roboczy. Gdyby oburzenie wywołały materiały pokazane jako gotowe i oficjalne, to wtedy można byłoby zacząć merytoryczną dyskusję. To były po prostu modele robione na użytek własny architektów, którzy studiują kwestie kompozycji, światła, proporcji, itd.. W każdej pracowni architektonicznej takich modeli powstają dziesiątki – wyjaśnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl Andino Velez.

Dlaczego zatem robocze materiały pojawiły się w internecie? Wicedyrektor MSN nie ukrywa, że jako muzeum również byli ich prezentacją nieco zaskoczeni. - Uznaliśmy, że to wypadek przy pracy kogoś w pracowni Phifera, kto na stronie internetowej robił porządki. Dlatego też nie komentowaliśmy tego – informuje.

Oficjalna wersja na jesieni

Oficjalny projekt ma być przedstawiony opinii publicznej jesienią, podczas festiwalu "Warszawa w budowie". Jak podkreśla nasz rozmówca, od strony budowlanej jest on już praktycznie skończony. Natomiast takie kwestie jak elewacje czy różne rozwiązania techniczne wymagają jeszcze dopracowania.

Velez przypomina też, że Thomas Phifer odpowiada za projekt budynków MSN i TR oraz przestrzeni między nimi. Plac Defilad, o który najczęściej i najgłośniej upominają się miejscy aktywiści, nie leży już w jego gestii. - Phifer chciał zaproponować całościową wizję, ale to nie zostało przyjęte. Miasto chciało oddzielnie zrobić konkurs architektoniczny na plac Defilad. Mają odbyć się też konsultacje społeczne w tej sprawie – zapowiada.

Konsultacje to właśnie efekt działania stowarzyszeń Miasto Jest Nasze i Kooperacji Miejskiej. Nie podobały im się pomysły, jakie na to miejsce przedstawił Phifer. Przekonywali, że architekt proponuje mieszkańcom "betonową pustynię w sercu miasta". Zmobilizowali się i zebrali ponad tysiąc podpisów w tej sprawie.

Konsultacje miały ruszyć już w październiku, ale zostały wstrzymane. Plany pokrzyżowała poprzednia wojewódzka konserwator zabytków Barbara Jezierska, która rozpoczęła procedurę wpisania placu Defilad do rejestru zabytków.

Opóźniona inwestycja

Sama budowa MSN i TR to jedna z najważniejszych inwestycji kulturalnej w Warszawie na przestrzeni ostatnich lat. Jej tempo pozostawia wiele do życzenia, a prace nad nią ciągną się od ponad dekady!

Bardzo wstępne projekty Thomasa Phifera zaprezentowano w 2015 roku. W ubiegłym roku miasto miało otrzymać pozwolenie na budowę, a w tym miały już ruszyć realne prace. Obu terminów nie udało się dotrzymać. Zgodnie z obowiązującym na stronie MSN harmonogramem, rozpoczęcie prac planuje się na 2018 rok. Jednak i z tym może być problem.

Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, ratusz ma problem z własnością jednej z działek. Kilka lat temu niewielki grunt został w wyniku reprywatyzacji przejęty przez spółkę Milstone (później odsprzedany spółce Waban). Miasto próbowało ją wywłaszczyć, ale bez skutku. W tej sprawie wciąż toczą się negocjacje.

kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • menazka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2018 18:05 ~menazka

  czy ten hangar to docelowe muzeum czy tylko magazyn do przechowywania maszyn budowlanych?

 • Gosiek58

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 16:24 ~Gosiek58

  Ale jaką rolę pełni właściwie Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim? Po co dwie podobne instytucje? Zamek Ujazdowski jest nie całkiem wykorzystany, według mnie to może być dobre miejsce na takie muzeum. Plac Defilad odpuścić, ma zostać korytarzem powietrznym, nie zabudowywać!

 • Smutek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 14:15 ~Smutek

  Warszawa przestała być ładnym miastem, straciła przytulne zakątki, wszędzie beton i pseudo drzewa w donicach. Bardzo mi szkoda że tak to zaczęło wyglądać.

 • mrówka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 11:28 ~mrówka

  Ludzie. Tłumy ludzi. Życie kipi jak w mrowisku. Kopiuj wklej człowieka niech życie rozkwita. Ale to tylko martwe piksele. Prawdziwe są budynki. Też martwe. Olbrzymie nieludzkie kloce. Betonowa martwa przestrzeń w nieludzkiej skali. Świątynie głupoty i zadęcia, mauzoleum rozsądku.

 • Robin Chłód

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 10:56 ~Robin Chłód

  FED~FED

  Czy ktoś przerwie to szaleństwo?
  Tam powinien stanąć budynek nawiązujący architektonicznie do PKN lub wysokościowców międzywojennych w USA. Plac defilad powinien być przekształcony w coś w rodzaju londyńskiego Trafalgar Square i wszyscy byliby szczęśliwi.
  Blaszaki to niech sobie gdzieś pod miastem postawią.

  Ale po co w ogóle zabudowywać ten plac? Na pewno nie ze względów funkcjonalnych, ani architektonicznych. Chodzi zapewne o zasłonięcie Pałacu Kultury. Nie lepiej powiedzieć to wprost, zamiast opowiadać bajeczki na dobranoc o potrzebie postawienia klocka "muzeum sztuki" akurat w tym miejscu?

 • xoj8ca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 10:52 ~xoj8ca

  Geronimo~Geronimo

  Warszawa konsekwentnie realizuje wizję Placów Defilad z Barakami.
  Pewnie w nadziei na Nobla, oczywiście pokojowego, na miarę gierkowskiego M3.
  Co za obce i nieprzyjazne przestrzenie na tych wizualizacjach.


  Nie chrzań na temat "gierkowskiego M3", znasz się na tym jak na życiu kulturalnym Marsjan. W latach powojennych kraj był zrujnowany, potrzeba było mieszkań, więc nie apartamentowce stanowiły wówczas priorytet.

 • Geronimo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 09:45 ~Geronimo

  Warszawa konsekwentnie realizuje wizję Placów Defilad z Barakami.
  Pewnie w nadziei na Nobla, oczywiście pokojowego, na miarę gierkowskiego M3.
  Co za obce i nieprzyjazne przestrzenie na tych wizualizacjach.

 • misio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 08:00 ~misio

  ona33~ona33

  Brzydko, brzydziej, najbrzydziej - POwska Warszawa

  Właśnie postawmy tam pomnik 100 m pomnik kaczki. Będzie pięknie i patriotycznie. Drzewa mogły by zasłonić kaczkę wyciąć.

 • Miso

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 07:48 ~Miso

  ona33~ona33

  Brzydko, brzydziej, najbrzydziej - POwska Warszawa

 • ona33

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2017 22:02 ~ona33

  Brzydko, brzydziej, najbrzydziej - POwska Warszawa

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »