Informacje

29.03.2012 08:35 dźwigi wreszcie działają

Nowe windy już pod czujnym okiem kamer

SERWISY:

Z trzymiesięcznym poślizgiem Zarząd Dróg Miejskich oddał do użytku 8 nowych superwind przy rondzie Dmowskiego. Nadzwyczajne zabezpieczenia mają uchronić je przed dewastacją i zalaniem.

Poprzednie podnośniki, zamontowane w latach 90., zasłynęły jako najbardziej awaryjne w mieście. Między innymi za sprawą wandali. Ucierpiały też z powodu wody, po ulewnych deszczach.

Wielki brat patrzy

Jak informuje w w rozmowie z tvnwarszawa.pl. Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM, mieszkańcy bardzo często skarżyli się, że urządzenia nie działają. - W związku z tym, że już w czerwcu 2011 roku wydaliśmy całą kwotę na utrzymanie urządzeń dźwigowych przeznaczoną na cały poprzedni rok, postanowiliśmy, że nowe podnośniki będą miały dwudziestoczterogodzinną ochronę osobową - dodaje.

W windach zamontowano kamery. Do "podglądania" zatrudnione zostały trzy osoby. - Jedna zawsze znajduje się w pomieszczeniu pod rondem i ma podgląd na kamery monitoringu. Dzięki temu bardzo szybko może osobiście zareagować (na przykład w przypadku dewastacji - przyp. red.) albo zlecić naprawę urządzenia - mówi rzeczniczka.

Windy wyposażone są w głośniki. Dzięki nim ochroniarz może komunikować się z osobami znajdującymi się w urządzeniu i instruować je.

Na razie jedynym problemem, z jakim spotkali się ochroniarze, było nadużywanie przez młodych ludzi, dla zabawy, przycisku "stop". A ten ma pełnić bardzo ważną rolę: - Służy do zatrzymania windy w przypadku zasłabnięcia pasażera lub awarii - tłumaczy Gałecka.

Wilgoć już niestraszna

Nowe windy, jak to było zapowiadane, wyposażone są w czujniki wilgoci.

- Kiedy w windzie jest nadmiar wody, wykryje ją czujnik wilgoci. W szybie zamontowana jest pompa. Pod rondem wybudowane zostały odprowadzenia - tłumaczy.

Prace przy budowie wind rozpoczęły się na jesieni zeszłego roku. Koszt inwestycji to 2 miliony złotych. Wykonawca nie wyrobił się w terminie. Windy miały być gotowe 15 grudnia.

su/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • este

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2012 14:36 ~este

  Na Rakowcu od pół roku nie mamy schodów nad torami (przedłużenie Mołdawskiej)!Problem od jasnej cholery.Nierozwiązywalny."Wójt wini Pana,Pan wini księdza, a nam biednym zewsząd nędza.."

 • KWK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2012 21:09 ~KWK

  Windy działały chyba ze dwie godziny już dwie się popsuły i to bez udziału osób trzecich chyba bo są czyste i nie widać w nich żadnego wandalizmu, dzisiaj chciałam wjechać windą koło rotundy winda owszem zjechała na dół ale już nie chciała wjechać na górę przez głośniki w windzie od pana usłyszałam że się chyba popsuła i on nie wie dlaczego a jak poszłam do drugiej koło hotelu novotel to przeczytałam ze winda ma awarie, tyle czasu montowali nowe i już nie działają w tym kraju chyba nikt nie może zrobić czegoś dobrze

 • donio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2012 15:27 ~donio

  Nie widzę w tym nic dziwnego...
  Kabiny, a tym samym drzwi są na tyle szerokie na ile pozwalają gabaryty szybu, brak drzwi na platformie jezdnej to standard dla tego typu urządzeń (drzwi zajmują miejsce w kabinie, a ich masa zmniejszyła by i tak mały udźwig). Jeśli chodzi o konieczność trzymania przycisku podczas jazdy, jak również małą prędkość wynika to z przepisów dla urządzeń do podnoszenia osób niepełnosprawnych, dla których dedykowane jest urządzenie. Zgadzam się co do możliwości wyposażenia drzwi przystankowy w automat do otwierania.

 • Warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2012 10:50 ~Warszawianka

  Nareszcie!!! Mieszkam w Centrum miasta (niestety)... Windy zaczęły być remontowane jak byłam w ciąży - zdaje się że już zaawansowanej 7 miesiąc? Dziś moje dziecko ma pół roku a ja W KOŃCU mogłam przedostać się spokojnie na drugą stronę ulicy. Żeby nie liczyć na łaskę pędzącego ludu i ominąć schody musiałam dreptać do najliższego przejścia czyli do ulicy Kruczej lub w drugą stronę do Lindleya!!! ZGROZA!!! PRAWIE 8 MIESIĘCY REMONTU!!! Nikt nie pomyślał żeby zrobić chociażby jakieś tymczasowe podjazdy!!! Windy - bez rewelacji. Drzwi nie rozsuwają się automatycznie a są dość wąskie przez co otwieranie drzwi kiedy w windzie jest wózek jest utrudnione. Dodatkowo platforma zjazdowa ma dwie ściany - bardzo dziwne wrażenie podczas jazdy. No i jeszcze jedna dziwna sprawa - trzeba trzymać guzik do momentu kiedy winda się nie zatrzyma... SUPER ŻE W KOŃCU JEST UŁATWIONY PRZEJAZD ALE JAKIM KOSZTEM!!!????

 • mama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2012 09:10 ~mama

  Nareszcie...tydzień temu usiłowałam wydostać się z podziemi z dzieckiem w wózku...masakra! Musiałam wciągać ciężki wózek po schodach...Na dodatek ludzie udają, że nic nie widzą, a całe tłumy schodziły i wchodziły po tych schodach. Nikt nie pomoże...:/

 • Dziadek tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2012 09:09 ~Dziadek tetryk

  "A czy kiedyś WRESZCIE będzie winda na przystanek tramwajowy ze stacji metra Pole Mokotowskie ? Jest to JEDYNY przystanek gdzie z metra można się przesiąść na tramwaj jadący ciągiem Al. Niepodległości (i odwrotnie) i z tego co się orientuję JEDYNY gdzie na takich windach ktoś oszczędził". Owszem, są windy prowadzace na obydwa przystanki autobusowe, ale kto ma chęć na tramwaj, to jedyną możliwością jest 400 metrowy "dojazd" wózkiem do przystanku "Kielecka", jako że windy z kładki przy urzędzie Patentowym są regularnie dewastowane przez człekokształtne bydło wytaczajace sie nocą z pobliskiej dyskoteki Park

 • kkkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2012 09:07 ~kkkk

  Większość przyczepia się, że są windy, że jest ochrona... To co wolelibyście, żeby nic nie było? Polak to jednak sknera i pesymista, nic nie podpasuje. Nie ma - nie dobrze, jest - nie dobrze. Ktoś zrobił to aby służyło ludziom - bardzo dobrze. Czepiacie się, że jest ochrona? Nie czepiajcie się do ludzi, którzy to tworzyli, czepiajcie się do ludzi, którzy poprzednie windy zniszczyli. W naszym kraju widzę głupie przyzwolenie na niszczenie mienia publicznego "bo to nie moje" ale potem każdy umie gadać, jak to źle i jak niedobrze jest w tym naszym kraju. Może zamiast tego lepiej wziąć się do roboty?

 • wielolatek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2012 08:59 ~wielolatek

  dla polskiej dziczy kamerki nie straszne, polska prawdziwa patriotyczna mlodziez zalatwi te windy w 2 tygodnie.

 • kkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2012 07:08 ~kkk

  a nie można było zamiast zatrudniac trzy osoby, podpiąć monitoring do monitoringu miejskiego? przecież sprowadza się to do obserwacji i wzywania policji w razie czego..

 • kkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2012 07:08 ~kkk

  a nie można było zamiast zatrudniac trzy osoby, podpiąć monitoring do monitoringu miejskiego? przecież sprowadza się to do obserwacji i wzywania policji w razie czego..

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »