Informacje

07.08.2015 06:17 gotowych jest 477 z 1580 wiat

Nowe wiaty do poprawy.
Wydłużą ławki, daszków "nie da się"

SERWISY:

Nowe wiaty przystankowe będą poprawiane. Zniknie jeden panel reklamowy, a zamiast niego w każdej będzie dwa razy dłuższa ławka. Zdaniem urzędników wciąż "nie da się" jednak poprawić daszków, które nie chronią przed deszczem.

O tym, że nowe wiaty są wprawdzie ładne, ale niefunkcjonalne, pisaliśmy na tvnwarszawa.pl już w zeszłym roku. W kwietniu rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego Igor Krajnow przekonywał, że wiat nie da się jednak poprawić.

- Koncepcja została wybrana w 2006 roku w konkursie zorganizowanym przez miasto. Niezależna komisja wybrała spośród wszystkich zgłoszonych propozycji takie, które były najbardziej praktyczne - mówił wtedy Krajnow.

Podkreślał też, że projekt na pewno nie będzie już zmieniany, bo zdaniem ZTM wiaty spełniają swoje funkcje. - Są wygodne, estetyczne i Warszawa naprawdę nie ma się czego wstydzić - ocenił.

Chcieć to móc

W świetle tych słów zaskakująca jest informacja z zeszłotygodniowej konferencji prasowej szefa ZTM Wiesława Witka. Zapowiedział, że wiaty będą poprawione. Gdy chcieliśmy dopytać o szczegóły, Krajnow odmówił nam komentarza. Stwierdził tylko, że w przyszłym tygodniu miasto zwoła w tej sprawie kolejną konferencję.

Jego szef był bardziej rozmowny. - Rezygnujemy z jednego panelu reklamowego. Dzięki temu wydłużymy ławki z 1,2 m do 2,4 m. Wsłuchujemy się w potrzeby pasażerów, bierzemy pod uwagę ich głos - zapewnił w rozmowie z nami.

To nie pierwszy raz, gdy ZTM przyjął krytykę. Na samym początku montowania nowych wiat pojawiały się w nich "podpupniki", które nie spotkały się z dobrym przyjęciem.

Wiaty do poprawki

- To w końcu można zmienić projekt, czy nie można? - pytamy szefa ZTM.

- W zakresie projektu wszystko jest od 2006 roku przesądzone, a zmiany dotyczące ławek i paneli reklamowych wprowadzamy, bo takie rozwiązanie udało się nam wypracować razem z naszym partnerem - odpowiada Witek.

- Czy można wypracować rozwiązanie dotyczące niefunkcjonalnych daszków? - dociekamy.

- Nie - ucina dyrektor.

Zobacz całą wypowiedź rzecznika ZTM z kwietnia:

Wiaty dla Warszawy

Zgodnie z umową, która ratusz podpisał z firmą AMS, do końca 2017 roku ma powstać 1580 nowych zadaszeń. Gotowych jest już 477.

W ramach umowy powstały trzy rodzaje zadaszeń. Najwięcej jest wiat konkursowych - w najbardziej reprezentacyjnych i ważnych komunikacyjnie lokalizacjach miasta:

Z kolei na obszarach objętych nadzorem konserwatorskim, na przykład na Krakowskim Przedmieściu i przy Dworcu Wileńskim instalowane są wiaty konserwatorskie:

W pozostałej części miasta, w centrach dzielnic oraz przy głównych ciągach komunikacyjnych poza ścisłym centrum - wiaty seryjne:

Tak pasażerowie oceniają nowe wiaty:

kś/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zbych

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2015 21:05 ~zbych

  a ile przy okazji poprawiono lokalizacji przystankow?
  nic

  wciaz sa za daleko id skrzyzowan, nieraz zeby dojsc trzeba przedxierac sie przez parkowisko

 • ergerg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2015 14:39 ~ergerg

  Doberman 38Doberman 38

  Te Przystanki to jeden Wielki Przekręt

  ZDM i ZTM.

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2015 17:18 ~Bielańczyk

  Wiata, pod którą czeka się jak w piekarniku. Pomysł, delikatnie mówiąc, nietrafiony.

 • Doberman 38

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2015 13:01 Doberman 38

  Te Przystanki to jeden Wielki Przekręt

 • magan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2015 08:44 ~magan

  Konstrukcja oparta jest zawsze o metalowy szkielet. Wystarczy pomyśleć - nie są potrzebne do tego projekty i analizy - i wydłużenie daszków da się w bardzo prosty sposób wykonać. To jest praca dla przeciętnego technika z wyobraźnią, a nie dla inżyniera z dyplomem. Ten niech się zajmuje ambitnymi projektamie, a nie wiatami z daszkiem i ławeczką.

 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2015 23:45 ~Marian

  Ktoś przytulił kasę i tyle. Ważne żeby reklamy było widać a nie dla ludzi żeby było wygodnie. Dobrym pomysłem była by akcja zamalowywania tych gównianych reklam.

 • jurka1948

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2015 20:35 ~jurka1948

  Ważne,żeby ktoś głową reklamy nie zasłaniał-stąd króciutkie ławki.Reklama musi patrzeć na kierunek jazdy, żeby jadący także jezdnią byli atakowani treścią reklamy.Rozkład jazdy zazwyczaj po przeciwnej stronie, najczęściej zaciemnionej-nie po to Agora robi kasę na rynku reklam, żeby pasażerowie korzystali z prądu doprowadzanego do powierzchni reklamowej(zapewiają na każdej nowootwartej wiacie,że 1580 wiat to dla Warszawy).W naszej strefie geograficznej większość czasu kursowania komunikacji miejskiej odbywa się w sporych ciemnościach,a wyświetlacze elektroniczne są rzadkością na kilku odcinkach.Taka jest prawda i tak są prowadzone przetargi,że nowe wiaty trafiają nie tam,gdzie jest potrzeba postawić lub wymienić zdezelowaną,ale punkt jest znakomity na reklamę.Na większości nowych wiat jest już pani Kopacz słuchająca lud i tak będzie do wyborów.

 • Ja2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2015 20:22 ~Ja2

  Niech coś zrobią z tablicą na rozkłady jazdy. Przy Dw. Wileńskim ciągle robia się kolejki do rozkładów. Jakiś "utalentowany" projektant zaprojektował rozkłady w samym rogu, gdzie jest najgorszy dostęp. Ja bym temu projektantowi Nobla dał ! w dziedzinie "NIEUŻYTECZNOSC PUBLICZNA". Wiaty może ładne, ale cholernie niepraktyczne !

 • Nika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2015 20:04 ~Nika

  słoneczko_Putina~słoneczko_Putina

  Przywiązać zarząd ZTM i kretyna projektanta do ławek wiat w godzinach od 10 do 16, bez prawa ucieczki z miejsca katorgi. PO jednym dniu smażalni - wszystko się da POprawić ...

  A co Ty jesteś bezdomnym i na stałe kwaterujesz pod tymi wiatami. Na jaki czas ona jest potrzebna pasażerom? Na 10 góra 15 minut. Ciepło i wygodnie to jest w domciu pod kołderką a tu chyba nie o to chodzi."
  Właśnie o to chodzi że budka jest po to by chronić - to jej podstawowa funkcja. A nie po to by stać i udawać ochronę.

 • starsza pani

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2015 19:56 ~starsza pani

  Przystanek Wawelska róg Grójeckiej w kierunku Pragi - też ławka dla maximum 2 szczupłych osób. Co za kretyn tak zdecydował, to jest przystanek z którego korzysta bardzo dużo osób. Mądrale zadowolone z nowych wiat to pewnie młode zdrowe osoby, którym nie szkodzi słońce ni deszcz, ani bolacy kręgosłup nie dokucza.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »