Informacje

28.07.2017 19:50 prace za 57 milionów

Nowe trybuny i odmieniona "kamienna". Przebudują stadion Polonii

SERWISY:

Stadion Polonii przy Konwiktorskiej ma przejść gruntowną przebudowę. Powstaną między innymi dwie nowe trybuny i bieżnia lekkoatletyczna. Całość ma być gotowy do 2023 roku, a prace pochłoną około 57 milionów złotych.

O planach przebudowy stadionu poinformowały władze Warszawy na piątkowej konferencji prasowej. -  Z pewnością wielu kibiców warszawskiej Polonii czekało na te informacje - stwierdziła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

- Stadion przy Konwiktorskiej 6 przejdzie gruntowną rozbudowę. Nowoczesną płytę boiska otoczą nowe trybuny. Dodatkowo pod ich wschodnią częścią, zwaną przez fanów "kamienną", powstanie nowa zadaszona bieżnia lekkoatletyczna do prowadzenia treningów niezależnie od warunków pogodowych - opisywała.

Bieżnia i dwie trybuny

Powstaną dwie trybuny: od strony ulic Konwiktorskiej i Międzyparkowej. Każda z nich ma pomieścić pod zadaszeniem około dwa tysiące widzów. Obie będą wykonane w technologii żelbetowej, a pod trybunami swoje miejsca znajdą sanitariaty, pomieszczenia techniczno-gospodarcze i dla klubów sportowych.

"Najważniejszą zmianą będzie jednak całkowita przebudowa trybuny wschodniej, tzw. kamiennej" - zapowiadają urzędnicy stołecznego ratusza. Dzięki jej modernizacji powstać ma wielofunkcyjny obiekt łączący w sobie krytą trybunę na około 3500 miejsc siedzących wraz z dwukondygnacyjnym kompleksem zaplecza sportowo-sanitarnego.

Kolejną nowością ma być bieżnia lekkoatletyczna. Ma powstać pod żelbetonowymi trybunami, liczyć 100 metrów długości, być wyposażona w cztery tory: strefę startu, mety, rozbiegu, a także zeskoku do skoków w dal i trójskoku.

 

Dwanaście tysięcy widzów

Przewidziano również miejsca dla sal rozgrzewkowych, siłowni i pomieszczeń odnowy biologicznej. Pozostałą powierzchnię stanowić będą szatnie, sanitariaty i pomieszczenia techniczne.

- Dzięki planowanej przebudowie stadion będzie w stanie przyjąć około dwunastu tysięcy widzów na miejscach siedzących, pod dachem - zapowiedziała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. - Mamy nadzieję, że dzięki temu ośrodek "Polonia" stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny dla organizatorów różnego rodzaju wydarzeń. Oprócz ligowych rozgrywek piłki nożnej, rugby czy futbolu amerykańskiego mamy nadzieję, że zagości tu również większa liczba koncertów i widowisk - dodała.

Po przebudowie łączna powierzchnia obiektu przy Konwiktorskiej ma liczyć około dwa i pół tysiące metrów kwadratowych. "To przestrzeń, którą wykorzystać będą mogły m.in. klub i sekcje sportowe" - stwierdzają urzędnicy.

Remont za ponad 55 milionów

Szacunkowy koszt modernizacji to 57,5 mln zł. Zdecydowaną większość kwoty (32 mln zł) pochłonie przebudowa "kamiennej". Obie trybuny natomiast będą kosztować ponad 23 mln zł (po 11 mln 750 tys. każda). Dwa miliony kosztować będzie samo wykonanie projektu inwestycji. Urzędnicy ratusza przestrzegają jednak, że szacowana kwota może ulec zmianie, a precyzyjna wycena będzie możliwa dopiero po uszczegółowieniu zakresu robót.

Realizację przedsięwzięcia zakłada się na lata 2018-2022. - W przyszłym roku chcemy pozyskać dokumentację projektową oraz rozpocząć starania o niezbędne pozwolenia. Będziemy dążyć do tego, aby przysłowiowa "pierwsza łopata na budowie" została wbita w pierwszym półroczu 2019 roku. Całą inwestycję chcemy zakończyć w 2022 roku - tłumaczy Adam Boniecki, dyrektor Stołecznego Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA, które jest zarządcą ośrodka "Polonia".

Dawne plany Engela

Od jakiegoś czasu pojawiały się informacje, że Jerzy Engel, który do niedawna był prezesem Polonii, chciał pozyskać w dzierżawę działkę przy Konwiktorskiej 6. Według jego planów miał powstać nowy stadion, a część działki przeznaczona na cele komercyjne. Mówił też o inwestorze, który sfinansowałby budowę. Wymagało to uzgodnienia z miastem.

- Cały proces nie szedł w stronę, która by w końcu pozwoliła zbudować stadion. Kwestia zagospodarowania przestrzeni komercyjnej wychodziła w nim na pierwszy plan, a dla nas jest to sprawa drugoplanowa. Nam zależy na powstaniu stadionu - zapewnia Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

I dodaje, że nowy obiekt powstanie do 2023 roku, a w międzyczasie będą odbywały się rozmowy na temat możliwości wykorzystania komercyjnego części terenów przy Konwiktorskiej 6.

Polonia to najstarszy - założony w 1911 roku - klub sportowy stolicy i najdłużej nieprzerwanie działający. Ze stadionem przy Konwiktorskiej związana jest od 1928 roku. Stołeczni urzędnicy przypominają, że ośrodek przy Konwiktorskiej 6 był świadkiem wielu ważnych wydarzeń, nie tylko o charakterze sportowym. To właśnie tu, na płycie boiska, toczyły się jedne z cięższych walk Powstania Warszawskiego, tu ginęli obrońcy Starówki.

 

Przebudowę stadionu wiceprezydent Kaznowska zapowiadała we wrześniu ubiegłego roku:


kw/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Spejson

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2018 08:28 ~Spejson

  Od zawsze mówię.. piętrowy Park&Ride zamiast stadionu - idealne miejsce komunikacyjne do pozostawienia samochodu na cały dzień.. Metro, PKP, Pętla ZTM, spacerek nad Wisłą, zakupy w Arkadii, Stare Miasto.. a samochód grzecznie poczeka na kamiennej ;)

 • mumwe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2017 11:25 ~mumwe  mstw~mstw

  Zamiast budować stadion dla 500 kiboli, lepiej wybudować halę widowiskowo-sportową z prawdziwego zdarzenia. Wstyd, żeby w stolicy nie było areny na 15-20 tys. osób. Kameralny Torwar jest za mały.
  Stacho~Stacho


  Racja
  Nick~Nick

  Dokładnie. Legia nie jest klubem warszawskim tylko Lwowskim. Polonia to klub rdzennie warszawski. Dobrze żeby Wawa miała dwa rywalizujące kluby - Polonię i Legię. W końcu kurna to stolyca ;-)

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2017 17:39 ~Normalny

  Podobnie ja na stadion Legii tak i na ten stadion wydane pieniądze są zmarnowane . Kibole będą mogli częściej i skuteczniej niszczyć Narodowy Majątek i nikt ich nie powstrzyma a Naród będzie płacił , płacił , płacił nawet po śmierci . Lepiej wydać na szpitale , żłobki czy przedszkola .

 • Jarosław Psikuta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2017 06:26 ~Jarosław Psikuta

  jaki zespół z 4-ego poziomu rozgrywek rozbudowuje stadion ? Kolejność pomylili, niech zaczną lepiej grać, to będzie przychodzić więcej widzów, ale dla 500 łbów wydawać 57 baniek ??? To jest chore od samego początku, zaorać i postawić biurowce, amen.

 • nad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2017 22:10 ~nad

  Bartek Wawa~Bartek Wawa

  W Warszawie jest tylko Legia

  nie bądź żałosny

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2017 22:09 ~waw

  abc~abc

  Rozumiem, że skoro jest to stadion budowany z pieniędzy podatników, to każdy będzie mógł tam wejść i zagrać.
  Czy też może jest to kolejny prezent HGW dla wielkiego biznesu, tym razem sportowego ?

  A w twoim Pierdziewie wójt za czyje janosikowe zbudował boisko dla LZS-u ?

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2017 16:27 ~abc

  Rozumiem, że skoro jest to stadion budowany z pieniędzy podatników, to każdy będzie mógł tam wejść i zagrać.
  Czy też może jest to kolejny prezent HGW dla wielkiego biznesu, tym razem sportowego ?

 • Dar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2017 12:54 ~Dar

  A co ze Skrą Gwardią Hutnikiem???

 • słojik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2017 12:15 ~słojik  Bartek Wawa~Bartek Wawa

  W Warszawie jest tylko Legia
  hoc6c6~hoc6c6

  He He...
  Adrian~Adrian


  Legia nie powstała w Warszawie. Działa na podstawie papierów klubu założonego we Lwowie :)


  Wypadało by też zaznaczyć że "potęga" legii wzięła się tylko i wyłącznie z uwielbienia komunistycznych kacyków, brali młodych którzy mieli ultimatum "albo gra albo kamasze" i na tym zbudowali ten klub.
  Prawdziwie warszawskim klubem była, jest i będzie tylko Polonia i zakłamywanie historii vide dobra zmiana nic nie zmieni, pogódźcie się z tym 'fani'.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2017 10:34 ~Nick


  mstw~mstw

  Zamiast budować stadion dla 500 kiboli, lepiej wybudować halę widowiskowo-sportową z prawdziwego zdarzenia. Wstyd, żeby w stolicy nie było areny na 15-20 tys. osób. Kameralny Torwar jest za mały.
  Stacho~Stacho


  Racja

  Dokładnie. Legia nie jest klubem warszawskim tylko Lwowskim. Polonia to klub rdzennie warszawski. Dobrze żeby Wawa miała dwa rywalizujące kluby - Polonię i Legię. W końcu kurna to stolyca ;-)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »