Informacje

09.11.2017 11:03 mówi prezes ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej

Nowe tablice na Grobie Nieznanego Żołnierza "upamiętniają czekistów"

SERWISY:

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Ukrainy Wołodymyr Wiatrowycz ocenił, że nowe tablice na Grobie Nieznanego Żołnierza na cześć obrońców osiedli polskich Wołynia i Małopolski Południowo-Wschodniej to "upamiętnienie czekistów". Tablice poświęcone są żołnierzom walczącym z Ukraińską Armią Powstańczą.

"Na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie (miejsce obowiązkowych wizyt zagranicznych delegacji) pojawiła się tablica na cześć polskich żołnierzy, którzy zginęli w walkach z UPA. Wśród tych, którzy zginęli na terenach Polski w walce z ukraińskimi powstańcami, najwięcej było przedstawicieli komunistycznej bezpieki" - napisał Wiatrowycz w czwartek na Facebooku.

"A więc od teraz w Polsce na szczeblu państwowym upamiętniani są czekiści wraz z tymi, którzy mają na rękach krew polskich patriotów" - czytamy.

Inicjatywa ministerstwa

Tablice zostały zawieszone na Grobie Nieznanego Żołnierza w środę przed południem. Pozwolenie na ich montaż wydał mazowiecki konserwator zabytków, na wniosek Antoniego Macierewicza.

Wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk zapowiedział, że ich odsłonięcie odbędzie się w najbliższych dniach. - Tablice zostały umieszczone z inicjatywy ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Chodzi konkretnie o żołnierzy, którzy bronili lokalnej polskiej społeczności przed nacjonalistami ukraińskimi z OUN [Organizacja Ukraińskich Nacjonalisyów - red.] i UPA - podkreślił Dworczyk.

Upamiętnienie ma dotyczyć wydarzeń między innymi w Korytnicy (12 marca 1944 roku), Narolu (21-22 maja 1944 roku), Rzeczycy (2 czerwca 1944 roku) i Birczy (1945-46 roku).

Trudne relacje na linii Polska - Ukraina

Między Polską a Ukrainą zaostrzył się w ostatnim czasie spór o traktowanie wydarzeń historycznych z lat II wojny światowej i okresu powojennego.

We wtorek prezydent Andrzej Duda oświadczył, że oczekuje od prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki i premiera Wołodymyra Hrojsmana, że ludzie otwarcie głoszący poglądy nacjonalistyczne i antypolskie nie będą zajmowali ważnych miejsc w ukraińskiej polityce.

Następnego dnia rzecznik Poroszenki poinformował, że w związku z napięciem w relacjach między Warszawą i Kijowem ukraiński prezydent inicjuje nadzwyczajne posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Ukrainy i Polski.

Polskę i Ukrainę od wielu lat dzielą zaszłości historyczne. Dotyczą one głównie różnej pamięci o roli Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii, która w latach 1943-45 dopuściła się ludobójczej czystki etnicznej na około 100 tysiącach polskich mężczyzn, kobiet i dzieci.

O ile dla polskiej strony była to godna potępienia zbrodnia ludobójstwa (masowa i zorganizowana), o tyle dla Ukraińców był to efekt symetrycznego konfliktu zbrojnego, za który w równym stopniu odpowiedzialne były obie strony. Dodatkowo Ukraińcy chcą postrzegać OUN i UPA wyłącznie jako organizacje antysowieckie (ze względu na ich powojenny ruch oporu wobec ZSRR), a nie antypolskie.

 

PAP/kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Brawo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2017 10:33 ~Brawo

  To ważne i potrzebne upamiętnienie.

 • Fakt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2017 09:35 ~Fakt

  Dwie nowe tablice przypominają o miejscach, gdzie Armia Krajowa na Wołyniu i Lubelszczyźnie walczyła z ukraińskimi bandami UPA.

 • niemojabandera

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2017 08:52 ~niemojabandera

  uuu fundacja Otwarty Dialog, euromajdan Warszawa oraz cały sztab ukraińskich troli już działa w komentarzach

 • Cypis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2017 00:26 ~Cypis

  witekk~witekk

  Z kim jeszcze mamy się skłócić? - Z Ukrainą, Niemcami i Francją - już. Z bałtami, Czechami i Słowakami także. Skandynawia powiedziała, że z wariatami nie będzie się zadawać, a Anglia tradycyjnie ma nas głęboko w zadku - zatem?
  Ale po co tak na zewnątrz? Nie wystarczy żreć się między sobą, jak Prawdziwy Polak z Polakiem gorszego sortu?

 • Zygmunt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2017 22:20 ~Zygmunt

  Po fiasku rozmów z UPA, w trakcie których doszło do zamordowania dwóch przedstawicieli AK, 20 lipca 1943 zadecydowano o utworzeniu oddziałów partyzanckich na Wołyniu.

 • Aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2017 21:01 ~Aga

  Roman2fnpRoman2fnp

  JAK WIDAĆ W POLSCE NIE BRAK LUDZI PRYMITYWNYCH - którzy historię piszą po swojemu a rozumu mają tyle ile CHOMIK : ** " Wśród tych, którzy zginęli na terenach Polski w walce z ukraińskimi powstańcami, najwięcej było przedstawicieli komunistycznej bezpieki" - napisał Wiatrowycz w czwartek na Facebooku.
  "A więc od teraz w Polsce na szczeblu państwowym upamiętniani są czekiści wraz z tymi, którzy mają na rękach krew polskich patriotów" - czytamy. "


  Szkoda mi tego CHOMIKA, ale reszta OK

 • Szef

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2017 20:35 ~Szef

  Polska uruchamia procedury, które nie dopuszczą ludzi, którzy zachowują skrajnie antypolskie stanowisko, do przyjazdu do Polski.

 • Kostek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2017 18:49 ~Kostek

  Gdyby nie okupacja niemiecka, to żadnej rzezi by nie było.

 • Roman2fnp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2017 17:52 Roman2fnp

  JAK WIDAĆ W POLSCE NIE BRAK LUDZI PRYMITYWNYCH - którzy historię piszą po swojemu a rozumu mają tyle ile CHOMIK : ** " Wśród tych, którzy zginęli na terenach Polski w walce z ukraińskimi powstańcami, najwięcej było przedstawicieli komunistycznej bezpieki" - napisał Wiatrowycz w czwartek na Facebooku.
  "A więc od teraz w Polsce na szczeblu państwowym upamiętniani są czekiści wraz z tymi, którzy mają na rękach krew polskich patriotów" - czytamy. "

 • knknkn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2017 17:10 ~knknkn  Karczewski~Karczewski

  Relacje polsko-ukraińskie powinny być oparte na prawdzie.
  Xavery~Xavery

  Oczywiście, że tak. Ale nie oznacza to wmawiania im (oraz nam) jedynie słusznej, "najmojszej" prawdy. Udowadniając na siłę i przerzucając się historycznymi interpretacjami można tylko zniszczyć strategiczne relacje z Ukrainą. I zostaniecie ze swoją "prawdą" która do niczego wam się nie przyda oprócz wzniecania pseudopatriotycznej samoekscytacji.
  Pożyczka~Pożyczka

  Przepraszam, niby do czego nam potrzebny ten "Kompromis" w stosunkach z Ukrainą ? Będziemy z tego mili jakieś wymierne korzyści ? A czy bratnia Ukraina już zwróciła wielomilionową "Pożyczkę", udzieloną jej z naszych pieniędzy przez premier Kopacz ?

  Pożyczka z zastrzeżeniem że można za nią kupić tylko broń i inne takie tam od RP?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »