Informacje

10.05.2012 13:05 konkurs na mundury

Nowe stroje dla metra

SERWISY:


Yves Saint Laurent projektował mundury dla australijskiej linii lotniczej Qantas, a Calvin Klein dla SAS. Włoscy policjanci noszą mundury od Armaniego. A w czym chodzić będą maszyniści Metra Warszawskiego? Dowiemy się w ciągu kilku tygodni. Spółka ogłosiła właśnie konkurs na nowe umundurowanie.

- Ogłaszamy konkurs na nowe umundurowanie dla pracowników metra, którzy mają bezpośredni kontakt z pasażerami: maszynistów, dyżurnych stacji i dyspozytorów. To ludzie, których pasażerowi widzą na co dzień, dlatego chcielibyśmy, żeby ich jednoznacznie identyfikowali – mówi Krzysztof Malawko, rzecznik Metra Warszawskiego.

Wygodne, trwałe i ciemne

O konieczności wymiany mundurów w spółce dyskutowano od roku. Zbierano uwagi od pracowników. Ci narzekali m.in. że stare mundury są nieprzewiewne, krępują ruchy i brakuje im firmowego logo.

Dlatego materiał, z którego wykonane zostaną nowe stroje, ma gwarantować swobodę i odporność na zagniecenia. Ponieważ maszyniści muszą czasem zajrzeć pod pociąg, umundurowanie nie może być w jasnym kolorze. Nowy, dobrze skrojony mundur w wersji damskiej i męskiej powinien łączyć funkcje reprezentacyjną i użytkową, a jednocześnie być wizytówką firmy. - Musi spełniać współczesne wymagania ergonomii i wzornictwa – podsumowuje Malawko.

Wysłużone mundury

Choć dziś moda zmienia się z sezonu na sezon, mundury maszynistów przetrwały ponad 20 lat. - W 1988 roku dostaliśmy wytyczne od firmy Metroprojekt na zaprojektowanie mundurów dla maszynistów oraz dyżurnych pierwszej linii metra. W 1990 Moda Polska przygotowała wzory, które wyprodukowano w po raz pierwszy w 1993 roku - wspomina Anna Bartoń z Metra Warszawskiego.

Na przestrzeni lat mundur zmieniał się tylko w detalach. – Rozstaw klap, stebnówki i lamówki – wylicza Bartoń. Przy czym ostatnie poprawki wprowadzono w 2003 roku.


10 tysięcy dla zwycięzcy

Zgłoszone na konkurs projekty oceni komisja pod przewodnictwem znanej projektantki Lidii Kality. W składzie oceniającym projekty znajdą się także pracownicy: doświadczony maszynista i długoletnia dyżurna stacji. Autor zwycięskiego projektu otrzyma nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych. Po rozstrzygnięciu konkursu na projekt, rozpisany zostanie przetarg na wykonanie mundurów.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ABC

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2012 23:33 ~ABC

  Wszystko ok niech ludziska ładnie wyglądają .....Ale Tramwaje Warszawskie u kogo projektują swoje mundurki !!!!!! OHYDA !!!!!!SZMATY!!!!

 • aas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2012 21:59 ~aas

  Trzy lata temu był przetarg na szycie mundurów dla służby ruchu (maszyniści, dyżurni i dyspozytorzy)Z Firmą która wygrała przetarg po przedstawieniu przez nią projektu umundurowania szybko rozwiązano umowę, ponieważ chcieli szyć mundury z BREZENTU.

 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2012 20:44 ~mmm

  A może by tak zajęli się tam w metrze systemem SOP?
  Szybsze przejazdy = większa oszczędność czasu = więcej pieniędzy podatników zostałoby zaoszczędzone
  A urzędasy jak zwykle nie o tym myślą, tylko jak by tu więcej wydać.

 • Prowincja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2012 18:30 ~Prowincja

  Nie ma to jak być złodziejem z Platformy Obywatelskiej. Hanna Gronkiewicz - Waltz jest tego najlepszym przykladem. Teraz trzeba nowe mundurki dla M. Innych ważniejszych zadań nie ma. Rzecz jasna wszystko przy pełnej akceptacji I złodzieja premiera Donalda Tuska. Ten wpis może zniknąć, bo przecież trzeba bez wazeliny wchodzić w odbyt Platformie Obywatelskiej.

 • luk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2012 16:54 ~luk

  Ten sam wygra i ci sami wyprodukują z tego samego materiału stroje, które noszą kierowcy autobusów. Zapytajcie ich o zdanie jakie to super i extra mają stroje słuzbowe.

 • przegląd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2012 16:38 ~przegląd

  Kurcze, ludzie ja wszystko rozumiem, że higiena pracy, że wygląd schludny, ale czy naprawdę nikt z zarządu nie pomyśli jak przyspieszyć pracę nad budową metra. Przecież dla większości to naprawdę ma małe znaczenie czy czapka będzie zielona czy biała, czy posadzka na stacji X będzie szara czy różowa i czy wagony Siemensa będą czarne, a może srebrne, litości...

 • ello koko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2012 15:09 ~ello koko

  motorniczowie są to, prowadzącymi tramwaj,

 • GCW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2012 14:49 ~GCW

  CZY NA NOWYCH STROJACH DLA OBSŁUGI METRA NIE MOŻE BYĆ UMIESZCZONA FLAGA NARODOWA???

 • CCC

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2012 14:47 ~CCC

  HAHAHAHA KTO RYSOWAŁ.... JAKIŚ DRAMAT !!!

 • klik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2012 14:30 ~klik

  mundury są tylko gdzie te policjanty?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »