Informacje

28.07.2016 21:05 nad wyjściami ze stacji Politechnika i Pole Mokotowskie

Nowe-stare wiaty w metrze. Utrwalą bylejactwo lat 90.

SERWISY:


Plastikowe półtuby osadzone na metalowym szkielecie nie znikną prędko z krajobrazu stolicy. Daszki, które od 1995 roku dzielnie chronią pasażerów przed deszczem i śniegiem, zostaną wymienione na takie same, tyle że nowe. Ale czy Warszawa nie zasługuje na więcej?

Prace rozpoczną się 3 sierpnia. Wymienione zostaną wyeksploatowane zadaszenia nad wejściami do stacji metra Politechnika i Pole Mokotowskie. Pasażerów podziemnej kolei czekają utrudnienia. W czasie prac kolejne wyjścia z tych dwóch stacji będą niedostępne dla pasażerów.

- Aktualne zadaszenia zostały wykonane zgodnie z projektem. A teraz, po prostu, trzeba dokonać wymiany ich wyeksploatowanych elementów. Stalowe części konstrukcji są skorodowane, a pokrywające zadaszenie płyty zaczynają przeciekać. Zadaszenia są w bardzo złym stanie technicznym i po prostu zostaną wymienione na nowe, być może lepsze, ale na pewno nie droższe, bo umowa została już podpisana - mówi Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

Nasuwa się jednak pytanie, czy należy utrwalać bylejakość połowy lat 90.? Od tego czasu Warszawa bardzo się zmieniła, jest ładniejszym, bogatszym i ambitniejszym miastem. Czy eleganckie i dynamiczne miasto, stolica europejskiego kraju z aspiracjami nie powinna przynajmniej przemyśleć wyglądu plastikowych półtub? Czy nie powinna zapytać o zdanie mieszkańców, zorganizować dyskusję, a wreszcie konkurs architektoniczny na nowe obiekty? Te pytania w biurze prasowym ZTM budzą zdziwienie. Pozostaną więc bez odpowiedzi.

Harmonogram prac:

- na stacji metra Politechnika:

W dniach 3 - 23 sierpnia zamknięte dla pasażerów będzie wyjście Północne (od strony ul. Nowowiejskiej), przy jezdni ul. Waryńskiego prowadzącej w kierunku Mokotowa.

W dniach 24 sierpnia - 15 września prace będą się toczyły przy wyjściu północnym (od strony ul. Nowowiejskiej), przy jezdni ul. Waryńskiego prowadzącej w kierunku Centrum.

W dniach 16 - 30 września remontowane będzie wyjście południowe (od strony ronda Jazdy Polskiej), przy przystanku autobusowym dla linii jadących w kierunku al. Niepodległości.

- na stacji Pole Mokotowskie:

W dniach 3 - 19 października prace będą się toczyły przy wyjściu południowym (od strony ul. Rakowieckiej), położonym przy jezdni al. Niepodległości w kierunku Śródmieścia.

W dniach 20 października - 14 listopada niedostępne dla pasażerów będzie wyjście południowe (od strony ul. Rakowieckiej), przy jezdni al. Niepodległości w kierunku ul. Woronicza.


alex/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ewka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2016 14:49 ~Ewka

  Daszki nad I linia metra zdecydowanie lepiej wkomponowuja sie w miasto. Daszki z II lini metra sa obrzydliwe, niewidoczne z daleka (szukanie wejscia), wygladaja jak kawalki pleksi.

 • gtu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2016 10:50 ~gtu

  Daszki na II linii nie są plastikowe ale ze szkła hartowanego i sprawiają znacznie mniej problemów ze śniegiem i deszczem niż te półokrągłe. Byłeś kiedyś w Warszawie?

 • Konkurs

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2016 21:34 ~Konkurs

  Shark_wdShark_wd

  w żadnym słowniku na świecie nie istnieje słowo "bylejactwo". co za koleś tworzy takie neologizmy???

  Pan redaktor będzie startował do punktowanego miejsca w konkursie na nowotwór językowy. Ma duże szanse.

 • Kolorki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2016 21:28 ~Kolorki

  warszawiak~warszawiak

  Półokrągłe daszki nad częścią stacji I linii metra są ładniejsze i praktyczniejsze niż daszki II linii, które są w gruncie rzeczy kawałkami plastykowych płyt tandetnie połączonych nitami, a kształt dachu sprzyja zaleganiu brudu i zmarzniętego śniegu
  Wejścia do stacji na obu istniejących liniach i na kolejnych powinny być ujednolicane, metro jest przecież jedno i to samo.
  Podobnie należy ujednolicić przystanki tramwajowe i autobusowe.  To są podstawowe kanony estetyki miasta, ale jeżeli ktoś sam tego nie rozumie. będzie walił coraz to " Mowe " pomysły, jak w wesołym miasteczku.

 • Sadowoje kolco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2016 21:24 ~Sadowoje kolco

  wawik~wawik

  WSTYD!!! TO MOSKWA a nie WARSZAWA!!

  Byłeś ty kiedy w Moskwie ? Widziałeś tamtejsze Metro ? Co za porównania bez sensu !

 • matthew84

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2016 18:00 ~matthew84

  michal~michal


  Drugi przykład: legendarne, czerwone wiaty Adpolu. Funkcjonalne, niebrzydkie, wrośnięte w krajobraz. Swego czasu Warszawski Ośrodek Telewizyjny urządził w takiej wiacie studio spikerskie.
  No i trzeba było się ich pozbyć. Ok, rozumiem: minęło 25 lat, skorodowały, wypłowiały, zużyły się. Ale czy nie można było ich wymienić na nowe kopie? Każde miasto ma coś charakterystycznego, co staje się pocztówkowym symbolem.
  Londyn ma swoje budki telefoniczne, Lizbona tramwaje, Paryż wejścia do metra. Warszawa miała wiaty. Miała.


  Mało kto pamięta, że w niektórych tych wiatach (chyba tylko w centrum) na początku ich istnienia czyli w okolicach 92-94 roku były zainstalowane wewnątrz głośniki, z których leciało Radio Zet. Taka w sumie ciekawa forma promocji, która jednak dość szybko zniknęła.

 • wawik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2016 17:43 ~wawik

  WSTYD!!! TO MOSKWA a nie WARSZAWA!!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2016 16:35 ~warszawiak

  Półokrągłe daszki nad częścią stacji I linii metra są ładniejsze i praktyczniejsze niż daszki II linii, które są w gruncie rzeczy kawałkami plastykowych płyt tandetnie połączonych nitami, a kształt dachu sprzyja zaleganiu brudu i zmarzniętego śniegu
  Wejścia do stacji na obu istniejących liniach i na kolejnych powinny być ujednolicane, metro jest przecież jedno i to samo.
  Podobnie należy ujednolicić przystanki tramwajowe i autobusowe.

 • Shark_wd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2016 15:44 Shark_wd

  w żadnym słowniku na świecie nie istnieje słowo "bylejactwo". co za koleś tworzy takie neologizmy???

 • Lemon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2016 15:29 ~Lemon

  Większość komentujących nie zauważa chyba, że oprócz tandetnych plastikowych pół-rur i tandetnych kolorowych paskudztw na II linii istnieją w Warszawie też inne wiaty nad wyjściami z Metra, takie jak na nowszych stacjach I linii - Ratusz-Arsenał, Dworzec Gdański i Plac Wilsona. Podejście "to badziewie jest lepsze od tego badziewia" sprawia tylko, że powstaje badziewie, kiedy równie dobrze mogłoby powstać coś ładnego.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »