Informacje

28.08.2015 13:25 szykują się zmiany na pl. Narutowicza

Nowe serce Ochoty za trzy lata?
Burmistrz: to mój cel

SERWISY:


Burmistrz Ochoty zapowiada, że jest szansa, aby plac Narutowicza zyskał nowe oblicze w ciągu trzech lat, dotychczas mówiło się o 10-15. Główne propozycje dla serca Ochoty to wyprostowanie ulicy Grójeckiej i usunięcie pętli tramwajowej. Pojawiają się też postulaty, by chronić okolice ul. Akademickiej przed kilkupiętrową zabudową.


O przebudowie placu Narutowicza mówi się od lat, ale przełomowym momentem miał być konkurs na koncepcję zmian. W 2013 roku został rozstrzygnięty, ale nie wskazano zwycięzcy. II miejsce zajęła propozycja Dawos, która zaproponowała na placu niską – usługowo-handlową zabudowę, wyprostowanie ulicy Grójeckiej (przerzucenie ruchu na część północno-zachodnią przy kościele) i zachowanie zieleni wzdłuż ulicy Akademickiej.

Od tego czasu temat ucichł, władze Warszawy dawały do zrozumienia, że na przebudowę będziemy musieli poczekać długo. Dwa lata temu wiceprezydent Michał Olszewski mówił nam o "perspektywie 10-15 lat".

Cel: przebudowa

Jednak w ostatnim czasie temat odżył za sprawą aktywistów miejskich i radnych Ochoty. W sprawę zaangażowała się również burmistrz dzielnicy Katarzyna Łęgiewicz.

- Pani burmistrz stwierdziła, że będzie robić wszystko, żeby zmienić plac Narutowicza przed końcem obecnej kadencji samorządu, czyli do 2018 roku, że to jest jej cel. Chodzi o zasadnicze zmiany w tym miejscu – mówi tvnwarszawa.pl Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka urzędu dzielnicy.

Na razie biuro architektury w ratuszu przygotowało projekt karty programowej dla placu, czyli ogólne wytyczne do przetargu na koncepcję przebudowy serca Ochoty. A na ostatniej komisji polityki przestrzennej i ochrony środowiska o przyszłością placu rozmawiali radni dzielnicy.

Chcą, żeby nitka ulicy Grójeckiej prowadząca do centrum była wyprostowana, a nie jak teraz przebiegała po łuku jak dziś. Radni i mieszkańcy chcą też, żeby ze środka zniknęła pętla tramwajowa, jej miejsce zająłby tor odstawczy.

Z kolei w karcie pojawiają się tylko bardziej ogólnikowe zapisy o "połączeniu obu nitek ul. Grójeckiej w linii prostej lub po łuku" oraz "odzyskaniu terenu zajętego obecnie przez pętlę poprzez ograniczenie liczby torowisk".

Tylko niska zabudowa

- Karta ogólnie omawia kwestię zabudowy, a mieszkańcy i radni nie chcą 4-5 kondygnacyjnych budynków pomiędzy ul. Akademicką a torami tramwajowymi. Jeżeli już to ich  zdaniem powinny się tam znaleźć raczej niskie pawilony - zaznacza Beuth-Lutyk. - Do omówienia zostaje kwestia, czy nie zwęzić ulicy Grójeckiej do dwóch pasów w obu kierunkach (teraz są trzy - przyp. red.). To będzie zależało od ekspertyzy komunikacyjnej - dodaje.

Jak zauważa Sylwia Mróz, radna Ochoty z Platformy Obywatelskiej, warto też sprawdzić m.in.: jak wydzielenie jednego pasa ruchu Grójeckiej dla drogi dla rowerów i pasa do parkowania wpłynie na ruch w całej Starej Ochocie.

Na komisji pojawił się również pomysł by rejon samego placu Narutowicza objąć mikroplanem zagospodarowania. To inicjatywa organizacji "Warszawa Obywatelska".

- Zakusy na wprowadzenie na placu zabudowy mieszkaniowo-usługowej może definitywnie powstrzymać jedynie plan miejscowy; z uwagi na to, że sporządzanie planu dla całego obszaru Starej Ochoty potrwa zapewne jeszcze kilka lat, należy wyłączyć ten obszar i procedować mikroplan jak najszybciej – przekonuje Grzegorz Walkiewicz, przewodniczący stowarzyszenia, były radny Śródmieścia.

Najpierw wytyczne, potem koncepcja

3 września, przed sesją rady dzielnicy, komisja ma przegłosować uwagi, które zgłosili radni do karty. - Mam nadzieje, że samą kartę programową rada zaopiniuje właśnie na tej sesji – zapowiada Mróz.

Później biuro architektury przedstawi ostateczne wytyczne i poszuka firmy, która przygotuje koncepcję przebudowy placu. – Radni i mieszkańcy oczekują również, że po tym, jak będzie gotowa, zostanie poddana konsultacjom społecznym. A później zostanie przygotowany projekt budowlany – podsumowuje Beuth-Lutyk.

TAK W 2013 ROKU O PLANOWANYCH ZMIANACH MÓWI WICEPREZYDENT WARSZAWY:


jb,ran//b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2015 16:08 ~tia

  tęczę se tam postawcie....

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2015 12:04 ~asd

  A to ścierwo co Gamdzyk tam postawił - zrównają z brukiem za pomocą buldożera?

 • LWAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2015 19:24 ~LWAW


  wawiak~wawiak

  A nie może zostać tak jak jest??? urodziłem i wychowałem się na Ochocie i mnie się podoba to miejsce takim jakie jest.
  WWO~WWO

  Dwa przystanki dalej jest kolejna pętla, ale co ty możesz o tym wiedzieć.
  nie może, bo ktoś już się zakleszczył na tamtejszą działkę i związane z tym powierzchnie komercyjne. mi też się podoba jak jest. usunęliby tylko budę z piwem i dosadzili drzew.

 • iwi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2015 11:39 ~iwi
  wawa~wawa

  Ciężki kloc Alcatraz i kościół przypominający ruderę psują tak ten plac, że żadna rewitalizacja mu nie pomoże(...)
  Olej~Olej


  Zachowaj swoje chore wynurzenia dla siebie, człowieku.
  marian_pazdzioch_syn_jozefamarian_pazdzioch_syn_jozefa

  Wielka mi architektura, ten kościół przypomina fabrykę ze niedokończonym kominem.
  tak pytam~tak pytam

  A ty co w życiu zbudowałeś?

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2015 20:52 ~mieszkaniec

  Ja jestem za dokończeniem pierwotnego założenie placu, czyli zamknięciem półkola zabudowy. Obecny plac to raczej placek, zdecydowanie za duża przestrzeń o którą nikt nie dba....bo jest za duża.

 • pEeM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2015 01:42 ~pEeM

  Czy już wszyscy zapomnieli o masakrycznie brzydkim budynku zakładu pogrzebowego, który częściowo zasłania bryłę kościoła na pl Narutowicza ?? "KTOŚ" zatwierdził ten projekt w Urzędzie Dzielnicy.
  Czy chcemy mieć takie kolejne potworki ?
  NIE !

 • Rurex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2015 11:43 ~Rurex

  Życzę powodzenia w usunięciu petli tramwajowej.

 • zzx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2015 14:14 ~zzx

  zamiast snuć rozległe plany przebudowy i zabudowy pawilonami usługowo - handlowymi tego miejsca może Pani Burmistrz na początek wynajęła by te przestrzenie usługowo - handlowe, które już posiada.
  wzdłuż Grójeckiej jest bardzo dużo sklepó do wynajęcia, nowy zieleniak też stoi pusty i pewnie troche będzie trwało zanim ktokolwiek odważy się tam coś wynająć.
  napiszę jeszcze króćej - NIE ZA TE PIENIĄŻKI.

 • tak pytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2015 00:20 ~tak pytam  wawa~wawa

  Ciężki kloc Alcatraz i kościół przypominający ruderę psują tak ten plac, że żadna rewitalizacja mu nie pomoże(...)
  Olej~Olej


  Zachowaj swoje chore wynurzenia dla siebie, człowieku.
  marian_pazdzioch_syn_jozefamarian_pazdzioch_syn_jozefa

  Wielka mi architektura, ten kościół przypomina fabrykę ze niedokończonym kominem.

  A ty co w życiu zbudowałeś?

 • Prusakolep

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2015 18:15 ~Prusakolep

  zakres prac niewielki, a wszystko idzie w dziesiatki lat? skoro to cel priorytetowy, dlaczego nie zaczac chocby zaraz? ktore pokolenie bedzie ogladac nowy plac Narutowicza? Tak samo to przebudujecie, jak sprzątacie obrzydliwe budy na Banacha, chodnik obsrany, syf i smietnik... to ci Europa w centrum Ochoty

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »