Informacje

24.10.2015 15:45 powstanie węzeł przesiadkowy z metrem

Nowe przystanki, remont starych. Kolej ogłosiła przetargi, prace ruszą za rok

SERWISY:

Budowę dwóch nowych przystanków kolejowy dla pociągów aglomeracyjnych, przebudowę trzech kolejnych oraz węzeł przesiadkowy z II liną metra do 2018 r. zapowiadają PKP PLK. To kolejny etap przebudowy Warszawskiego Węzła Kolejowego.

Spółka ogłosiła przetargi na realizację tych inwestycji. Rozpoczęcie prac planowane jest pod koniec 2016 r. Inwestycja realizowana jest w ramach projektu „Prace na linii obwodowej w Warszawie (odc. Warszawa Gołąbki – Warszawa Zachodnia – Warszawa Gdańska)”.

- Efektem inwestycji realizowanych w stolicy będzie wyższa, jakość, niezawodność oraz dostępność komunikacji kolejowej w całej aglomeracji. To także szansa dla SKM i Kolei Mazowieckich, na rozbudowanie i uatrakcyjnienie swojej oferty. Podobne rozwiązania realizujemy w Krakowie, Poznaniu czy Trójmieście. Usprawnienie ruchu aglomeracyjnego to jeden z podstawowych celów inwestycji PLK przewidzianych do 2023 roku – powiedział w piątek członek zarządu PKP PLK Marcin Mochocki.

Dwa nowe przystanki

W ramach inwestycji zostaną przebudowane 3 przystanki: Warszawa Koło, Warszawa Kasprzaka i Warszawa Zachodnia. Powstaną także dwa dodatkowe przystanki dla pociągów Kolei Mazowieckich i SKM: Warszawa Obozowa i Warszawa Powązkowska.

Perony mają być wyposażone w wiaty, ławki, nowe oświetlenie i oznakowanie oraz zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W przejściach między peronami a przystankami komunikacji miejskimi zainstalowane mają być windy.

Przystanki będą również wyposażone w monitoring. Według planu PKP PLK przystanek Warszawa Koło stanie się dużym zintegrowanym centrum przesiadkowym, łączącym kolej z komunikacją miejską, w tym II linią metra.

- Przetarg na linię obwodową to kolejne, po rozpoczętej rozbudowie stacji Warszawa Gdańska i pracach na Moście Gdańskim przedsięwzięcie PLK, przygotowujące modernizację linii średnicowej - dodał Mochocki. Zarządca infrastruktury na linii obwodowej przebuduje także 7 wiaduktów kolejowych i wybuduje 3 nowe kładki.

Przetarg na modernizację linii obwodowej w Warszawie jest jednym z 7 projektów zgłoszonych przez PKP PLK w ramach nowego, unijnego instrumentu finansowania projektów infrastrukturalnych „Łącząc Europę” Connecting Europe Facility (CEF). Wszystkie zgłoszone w tym konkursie projekty zostały pozytywnie ocenione przez ekspertów Komisji Europejskiej, którzy przyznali PLK dofinansowanie, ponad 7 mld zł.

PAP/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kolejarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.10.2015 14:44 ~kolejarz

  wszystkie tego typu inwestycje są realizowane także w infrastrukturą (torami) na danym odcinku, inaczej nie ma to sensu i kolejarze o tym dobrze wiedzą :)

 • jadzka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.10.2015 11:54 ~jadzka

  podrozny~podrozny

  OK., ale czy przewidywana jest także modernizacja torów? Obecnie między Kołem a Zachodnionią pociągi jadą z prędkością max. 10 km/h, a za chwilę będą musiały jeszcze zwolnić.


  Dziwne pytanie. mysle,ze prace ie beda polegaly tylko na odmalowaniu peronow...

 • uyvgch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.10.2015 10:38 ~uyvgch

  Może warto było zrobić dach odnowić go poza tym z przodu dworzec można było zrobić lepiej zrobić coś w rodzaju tarasu a przeszklony byłby już przed parkingiem zakryć trochę go ukryć wewnątrz bok z samochodami nie wygląda to estetycznie

 • Adamo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.10.2015 09:39 ~Adamo

  Proponuję poznać system kolei aglomeracyjnej w Lizbonie, tam za pieniądze Unii przebudowano i zbudowano całą sieć, kosztowało to kilka miliardów Euro, ale efekt jest bardzo dobry, kolej jeżdzi co do sekundy terminowo, nie ma awarii i jest szybka.
  U nas kilka miardów będzie kosztowac pewnie każdy odcinek...

 • podrozny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.10.2015 08:57 ~podrozny

  OK., ale czy przewidywana jest także modernizacja torów? Obecnie między Kołem a Zachodnionią pociągi jadą z prędkością max. 10 km/h, a za chwilę będą musiały jeszcze zwolnić.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »