Informacje

25.06.2015 13:02 zapisy wzbudzały kontrowersje

Nowe przepisy dot. dekretu Bieruta. Mają chronić szkoły i zatrzymać oszustów

SERWISY:


Sejm uchwalił w czwartek ustawę, która ma rozwiązać problem nieruchomości warszawskich objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 r. Stanowi ona m.in., że miasto Warszawa będzie miało prawo pierwokupu gruntu od nabywcy roszczenia.

Za zainicjowaną przez senatorów nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zagłosowało 283 posłów, przeciw był 1, od głosu wstrzymało się 153.

Handel roszczeniami

Celem nowelizacji jest likwidacja patologii związanych z nieuregulowaniem własnościowym nieruchomości warszawskich. Chodzi m.in. o handel roszczeniami - w procederze tym kancelarie prawne skupują od byłych właścicieli roszczenia do nieruchomości, a potem zarabiają na ich sprzedaży po cenie rynkowej.

ZOBACZ TEŻ MATERIAŁ: Warszawa dla oszustów? Miasto oddaje nieruchomości warte miliony.


Zapisy, które wzbudzały kontrowersje

Nowela wprowadza obowiązek, by takie umowy miały charakter notarialny, co pozwoli na ujawnienie kwot, za jakie roszczenia zostały kupione. Ponadto nowe przepisy stanowią, że miasto st. Warszawa będzie miało prawo pierwokupu gruntu od nabywcy roszczenia (właściciela gruntu wywłaszczonego dekretem Bieruta) po cenie z nim ustalonej. Chodzi o grunty, na których znajdują się budynki użyteczności publicznej - rozwiązanie zakładające takie prawo pierwokupu zabezpieczyć ma interesy warszawiaków i uchroni ich przed likwidacją takich placówek, jak szpitale czy szkoły.

Ponadto, zgodnie z nowelą, w przypadku gruntów, na których stoją placówki użyteczności publicznej, np. przedszkola, szkoły, place zabaw, placówki kultury, będzie możliwość odmówienia ich zwrotu w naturze. Właśnie ten zapis uznawany był podczas prac w Sejmie za najbardziej kontrowersyjny i wzbudzał wątpliwości konstytucyjne.

W noweli podjęto też próbę rozwiązania innego problemu - zarządzania nieruchomościami przez kuratorów byłych właścicieli. Wprowadza ona przepis, że "nie ustanawia się kuratora, jeśli są przesłanki, że osoba nie żyje".

Ponadto nowelizacja zawiera przepis, że jeśli właściciel nieruchomości np. od kilkudziesięciu lat nie dał znaku życia i teraz przez pół roku nie odpowie na wezwanie władz miasta do zgłoszenia się, nieruchomość będzie mogła być przez miasto przejęta.

Większość PiS wstrzymała się od głosu

Nowelizację poparli w czwartek posłowie PO, PSL i SLD. Posłowie PiS (w zdecydowanej większości) i Zjednoczonej Prawicy wstrzymali się od głosu - jak tłumaczyli jeszcze przed głosowaniem, przyjęli taką postawę właśnie ze względu na wątpliwości dot. zgodności przepisów nowelizacji z konstytucją.

Projekt nowelizacji przygotowali senatorowie PO i senator niezależny Marek Borowski. Była to odpowiedź na inicjatywę prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, uzgodnioną z premier Ewą Kopacz. Motywami przygotowania nowych przepisów była chęć zapobiegnięcia m.in. tzw. dzikiej reprywatyzacji nieruchomości w stolicy, odebranych właścicielom na mocy dekretu Bieruta z 1945 r. Projekt został przyjęty przez Senat 7 lutego br. Jego pierwsze czytanie w Sejmie odbyło się w marcu.

Przejęcie wszystkich gruntów

Skutkiem wejścia w życie tzw. dekretu Bieruta z 1945 r. było przejęcie wszystkich gruntów w granicach miasta przez gminę miasta stołecznego Warszawy, a w 1950 r. - w związku ze zniesieniem samorządu terytorialnego - przez Skarb Państwa. Dekretem uzasadnianym "racjonalnym przeprowadzeniem odbudowy stolicy i dalszej jej rozbudowy zgodnie z potrzebami narodu" objęto ok. 12 tys. ha gruntów, w tym ok. 20-24 tys. nieruchomości.

Przejęte zostały grunty, natomiast budynki należały nadal do dawnych właścicieli. Jeśli jednak chcieli oni zachować prawo własności budynku i uzyskać prawa do gruntu, musieli w ciągu sześciu miesięcy od dnia objęcia gruntów w posiadanie przez gminę złożyć wniosek o ustanowienie prawa wieczystej dzierżawy z czynszem symbolicznym.

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2015 14:03 ~wkurzony

  po 25 latach!!! rozkradli co mogli a teraz udają tych dobrych

 • Sussuń

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2015 12:14 ~Sussuń

  Oszuści to siedzą w radach i parlamencie, oszuści uchwalają takie prawo aby można było robić przekręty

 • warszawska izaura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2015 12:01 ~warszawska izaura

  Oddawanie kamienic z ludźmi to nic innego jak złamanie Konstytucji RP!!!
  To powrót do niewolnictwa!!!
  Mury ważniejsze od życia ludzkiego!!!
  Pani Premier RP!
  Panie Prezydencie RP!
  Pani Prezydent m.sy. Warszawy!

  nie godzi się w XXI wieku handlować ludźmi!

  Nie jesteśmy wkładką mięsną dla czyszczonych z nas mieszkań!
  To My, Nasi Rodzice i Dziadkowie odbudowywaliśmy Polskę, Warszawę ze zgliszcz wojennych! Teraz nas "czyścicie"? Z nas "czyścicie"? Bo jesteśmy słabsi, starsi, bezbronni?
  Nie godne to i okrutne...

 • marianna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2015 11:29 ~marianna

  FAVOR~FAVOR

  ja jestem za tym aby oddawać włascielą ich własność którą utracili po wojnie.. Działki,budynki.... Tylko... Niech Państwu oddadzą koszty odgruzowania tej działki.. odresteurowania kamienicy.. koszt utrzymywania tych kamienic przez dziesiatki lat.. oddadzą kasę za remonty...niech mieszkającym tam ludzią zagwarantują mieszkania.. itp..
  Ciekawe czy wtedy by tak się upominali zwrotów..

  Ano właśnie! Przecież cały,wykrwawiony wojną, naród odbudowywał Stolicę. To co odbudowano cwani ustawodawcy oddali za friko oszustom. Komu mamy za to podziękować?

 • korek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2015 11:23 ~korek

  Brawo M.Borowski! Unieważnić bandyckie przejęcia i rozliczyć tych, którzy ustanowili prawem figurę kuratora. Który Prezydent RP to podpisał, którzy mędrcy z Sejmu takie przepisy wprowadzili?! Tu trzeba polskiego Orbana!

 • anna zet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2015 10:06 ~anna zet

  Z historią się nie dyskutuje. Twój dziadek stracił tylko teren. Inni stracili życie. Raz na zawsze powinno się skończyć z rozdrapywaniem tematu roszczeń. Niech ktoś wreszcie przetnie ten węzeł. skandalem jest, że kilkanaście kolejnych pokoleń spłaca rzekomych spadkobierców rzekomych właścicieli. Co ciekawe ponad 80% było objętych postępowaniem indemnizacyjnym, więc... dostają 2 razy odszkodowanie. Poza tym wartość działek wzrosła, wiec oddawanie w naturze to rozdawnictwo.

  olo~olo

  Mojemu dziadkowi zabrano 5000 m2 w okolicach Łazienek. Czy jeżeli stoi na tej działce szkoła to nie dostaniemy zadośćuczynienia?? A jaki wpływ na to co zostanie wybudowane miał mój dziadek? Żadnego!!!! Na szczęscie zachował sie oryginalny akt notarialny z 1939 r.

 • tomeck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2015 09:09 ~tomeck

  Dobry pomysł. Tylko o jakieś 25 lat za późno...

 • Ali

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2015 17:02 ~Ali

  FAVOR~FAVOR

  ja jestem za tym aby oddawać włascielą ich własność którą utracili po wojnie.. Działki,budynki.... Tylko... Niech Państwu oddadzą koszty odgruzowania tej działki.. odresteurowania kamienicy.. koszt utrzymywania tych kamienic przez dziesiatki lat.. oddadzą kasę za remonty...niech mieszkającym tam ludzią zagwarantują mieszkania.. itp..
  Ciekawe czy wtedy by tak się upominali zwrotów..


  "właścicielą" i "ludzią" to nic nie zabiorą...

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2015 15:22 ~nick

  Dobry kierunek. Szkoda, że dopiero teraz. Niektórzy, tak jak np. jeden i drugi pan M. zdążyli już skupić roszczenia. A skupowanie i obrót roszczeniami to największa zaraza współczesnej Warszawy.

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2015 15:17 ~greg

  patriota~patriota

  Zatrzymać oszustów? A ilu oszustów nie zostało zatrzymanych!???

  ci co mieli sie dorobic juz to zrobili....

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »