Informacje

28.02.2011 23:10 nowelizacja prawa o ruchu drogowego

Nowe prawa dla rowerzystów

SERWISY:

Śluzy ułatwiające ruch rowerzystów na skrzyżowaniach, nowe definicje roweru i wózka rowerowego, zasada, że rowerzysta jadący prosto ścieżką rowerową ma pierwszeństwo przed skręcającym samochodem - to zmiany w prawie o ruchu drogowym uchwalone przez Sejm.

Śluza dla rowerów to część pasa ruchu między linią zatrzymania samochodów a skrzyżowaniem. Pozwala ona rowerzystom ustawić się bliżej skrzyżowania i ułatwia skręcanie.

- Rowerzysta jest doskonale widoczny dla kierowców, jeżeli chce skręcić w lewo. Tym bardziej że to jeden z niebezpiecznych manewrów wykonywanych przez rowerzystów. Ponadto można ustawić się we właściwym miejscu i nie trzeba przeciskać się między samochodami - podkreśla Aleksander Buczyński z Zielonego Mazowsza.

Ustawa pozwala rowerzystom, motorowerzystom i motocyklistom korzystać ze środkowej części - a nie tylko skrajnej prawej - pasa na rondzie.

"Korzystajmy ze sprawdzonych wzorców"

Rowerzysta będzie miał pierwszeństwo na skrzyżowaniu drogi głównej z podporządkowaną, dopuszczany będzie również skręt w lewo za skrzyżowaniem, legalna będzie też jazda po chodniku w złą pogodę. Ponadto dozwolone będą opony z kolcami w czasie zimy oraz przyczepki rowerowe.

- To jest nic innego jak dostosowanie naszych przepisów ruchu drogowego do międzynarodowej konwencji wiedeńskiej. Dzięki temu możemy korzystać ze sprawdzonych wzorców i jeździć tak, jak w pozostałej części Europy - cieszy się Buczyński.

Jak przyznaje, samo prawo nie rozwiąże wszystkich problemów rowerzystów. – Dużo jest do zrobienia jeżeli chodzi o infrastrukturę czy kulturę jazdy, ale nowe zapisy w prawie tworzą nam podstawę do dalszych zmian - dodaje przedstawiciel Zielonego Mazowsza.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

O zmianach czytaj też na Onet.pl

bf/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Młody

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2011 16:13 ~Młody

  Rowerzyści i tak jeżdżą jak święte krowy. Z chodnika przed maskę wyskakują a jak zatrąbisz to ci faka pokaże.

 • kate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2011 15:39 ~kate

  ;) w rowerze obowiązkowo powinien znaleźć się dzwonek ;) światło z przodu lub z tyłu też

 • freerider-hot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2011 21:04 ~freerider-hot

  Racja jest po obu stronach.To nie wojna-to dziadowa polska.Celowo napisałem z małej litery.Ten kraj jest dziwny.Rowerki jeżdżą wszędzie i to was boli.Na czerwonym,po pijaku.Jeżdżąc autem widzę błędy pieszych i rowerzystów.Są denerwujące.Jestem człowiekiem i nie mam sumienia zabić człowieka!Hamuje i omijam.NIEMAM LEXUSA!Od 15-go roku życia w siodle motocykla.Kiedys wolniejszy i cudny wynalazek.Teraz moc przekracza wagę w stosunku 1:1.Wielu kumpli już po tamtej stronie.Omine chwiejącego sie rowerzyste.Rzuce "kotwice" przed pieszym.Wsiadając na rower odpoczywam od wsi Warszawa.Jeżdze FR i jestem gosciem na chodniku,bo nigdy na jezdni.Między debili nie wjade!Samochodziarze,katamarany i trumniarze-Pijani,wymuszający pierszeństwo,agresywni,prawoskrętni olewający pieszych i matke z dzieckiem,nadmierna prędkosc(238)to pryszcz,czerwone swiatło jest tylko dla tych,którzy stoją wpoprzek torów tramwajowych.Prawo jazdy robione na kursie tańca.Pieszy w tej metalowej walce"Transforners" nie ma szans.Włącz rozum,nie ważne po której stronie stoisz!

 • m

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2011 16:54 ~m

  to

 • Mariola Paź

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2011 16:53 ~Mariola Paź

  komentarz to słowo

 • art

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2011 10:13 ~art

  taaa to powinni mieć kamizelki odblaskowe i światła włączone a nie jak to bywa że jedzie bez światła i na czarno ubrany. rowerzysta powinien tak samo zatrzymać się przed przejazdem a nie wyskakuje jak z procy na skrzyżowanie. wiadomo nie wszyscy tak jeżdżą. najlepiej jak by porobili ścieżki dla rowerów i wtedy by było bezpieczniej jeden drugiemu nie wadził.

 • rowerzysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2011 21:03 ~rowerzysta

  HAHAHAH ! jej jak się cieszę ! idzie wiosna ! Zaraz znów będą "nas" tysiące na ulicach :] a wy gnijcie w puszkach i starajcie się "egzekwować" od nas jakieś rzeczy...Podatki,karty itp. Każdy z was gada jak by nigdy przepisu nie złamał... A w śród was pewnie 98 % mistrzów prostej :D A niech wam dalej rosną brzuchy!
  Wreszcie konkretny przepis ! BRAWO !

 • rmaciej1983

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2011 20:57 ~rmaciej1983

  Ja już jestem kulturalny :P.
  A większość kierowców jest ok.

 • Misza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2011 20:07 ~Misza

  A kierowcy nie stanowią zagrożenia?? Większość jeździ jak banda degeneratów, a kiedy spojrzysz za kółkiem siedzi wielki pan lub pani. Nie dzielmy ludzi na rowerzystów, kierowców, motocyklistów. Nam wszystkim jest potrzebna edukacja odnośnie kultury poruszania się po drogach i nie tylko, bo ciągniemy się pod tym względem w ogonie Europy.

 • rmaciej1983

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2011 19:30 ~rmaciej1983

  "A co z obowiązkowym oświetleniem roweru?!?! Są zupełnie niewidoczni..." o tym już jest w kodeksie drogowym, ale rowerzyści go nie przestrzegają. Podobnie jak ten mężczyzna na początku, który przejechał przez przejście dla pieszych.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »