Informacje

16.07.2016 07:32 dwie wizje

Nowe pomysły na kampus SGH

SERWISY:

Znika rozbierany budynek F Szkoły Głównej Handlowej. Władze uczelni pokazują, jak mogłoby wyglądać to miejsce w przyszłości.

- Trwająca właśnie rozbiórka budynku F i konieczność jego zastąpienia nowym gmachem jest okazją do przemyślenia na nowo kampusu SGH - mówi nam dr Piotr Karwowski, rzecznik SGH. - Chcemy zaproponować wizję zmiany tego miejsca w taki sposób, żeby stało się impulsem do dalszego rozwoju także tej części Warszawy - tłumaczy.

Kolumny, gmachy, zieleń i woda

Na zlecenie uczelni dwa zespoły architektoniczne przygotowały dwie wizje tego, jak mogłaby się zmienić przestrzeń i architektura kampusu SGH. Koncepcja zespołu Anita Frączyk, Alicja Dąbrowska, Anna Klochowicz zakłada powstanie dwóch szklanych budynków po obu skrzydłach głównego gmachu, oraz dwa biurowce na planie litery L domykające kampus z drugiej strony.

Projekt wykonany przez Tomasza Trzupka, Pawła Wołejszę i Pawła Kubacza przewiduje natomiast charakterystyczne kolumnady i pozostawienie bardziej otwartej przestrzeni od strony al. Niepodległości i a z tyłu potężne "schodkowe" budynki.

Oba zespoły zaproponowały pozostawienie zieleni na terenie za głównym gmachem, kosztem parkingów dla aut. Nowa architektura miałaby się komponować z istniejącymi budynkami zaprojektowanymi przez Jana Koszczyca-Witkiewicza.

Uczelnia zastrzega, że nie są to gotowe projekty - powstały po to, by można było sobie lepiej wyobrazić, jak może się zmienić przestrzeń wokół uczelni.

- Chcemy nawiązać do przedwojennej wizji Jana Koszczyca-Witkiewicza, której nie udało się w pełni zrealizować - opowiada Karwowski. - A była ona taka, że ma być to kampus spełniający wszystkie funkcje uczelni, odpowiadając na potrzeby wszystkich jego użytkowników. Przed i tuż po wojnie udało się zrealizować tylko część tego planu - wyjaśnia nasz rozmówca.

Potrzebny nowy plan miejscowy

Remont powstałego na przełomie lat 70. i 80. budynku F  okazał się nieopłacalny. - Obecny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwalana jedynie na zbudowanie nowego budynku w obrysie dotychczasowego, stąd, by zrealizować wizję nowego kampusu, konieczna będzie zmiana miejscowego planu zagospodarowanie przestrzennego - zastrzega Piotr Karwowski.

O to władze uczelni wystąpią jesienią. Gdy plan zostanie zmieniony, SGH najprawdopodobniej rozpisze międzynarodowy konkurs architektoniczny na ostateczny projekt kampusu. - To co na razie widzimy to jedynie wizje, których celem jest zwrócenie uwagi, że tę przestrzeń można zmienić z korzyścią dla uczelni i Warszawy - zastrzega rzeczni uczelni. - Plac wzdłuż alei Niepodległości, między ul. Batorego a Rakowiecką, nazywany czasem "bramą Mokotowa", zasługuje na zmiany. Impulsem do nich może być nowy, otwarty kampus SGH - podsumowuje Karwowski.


Alex Kłoś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kilis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2016 22:44 ~kilis

  najbardziej brakuje aparaturowych w przemyśle chemicznym.

 • kuba18

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2016 21:55 ~kuba18

  Do ~FF_1:
  Azbest twój WRÓG!
  Na pewno nie jest cacy, ale jak jest zatopiony w eternicie i nikt go nie szoruje, to nie jest groźny. Budynek F SGH jest zbudowany z betonu konstrukcyjnego. Betonu nie trzeba izolować przed ogniem azbestem.Wystarczy pójść na miejsce rozbiórki budynku i zobaczyć, że azbestu nie ma. Gdyby był, to by rozbiórka wyglądała inaczej; na takiej można dobrze zarobić.

 • pauli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2016 00:56 ~pauli

  ja na szczescie "chodziłam" - mówi się uczęsczałam na dzienne, parenaście lat temu i w porównaniu do UW gdzie studiowałam równolegle, organizacja, porządek i poziom był o wiele wyzszy. Szkoda, że wszystko się rozmienia na drobne w tym kraju :(

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2016 18:26 ~qwerty

  A po co ta rozbudowa? Liczba ekonomistów jest wystarczająca. Brakuje lekarzy, inżynierów, informatyków - to w tych zawodach trzeba więcej kształcić.

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2016 15:42 ~Gość

  Niestety do tej szkoły chodziłem. Poziom żenujący. Ale co się dziwić, jak tam chodził niejaki Balcerek (czyli Balcerowicz) i miał z matmy ledwo 3...

 • FF_1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2016 14:37 ~FF_1

  Pare lat temu to ten obecnie rozbierany bydynek był pełen azbestu ( materiały zastosowane do budowy zawierały azbest) i nikomu sie nie śniło go rozbierać.

 • zcc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2016 08:06 ~zcc

  Parę lat temu SGH bankrutował. Coś sie zmieniło?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »