Informacje

26.08.2014 15:50 z warszawy do grodziska

Nowe pociągi dla WKD. "Będzie mniejszy tłok"

SERWISY:

Sześć elektrycznych pociągów z nowosądeckiej firmy Newag trafi do WKD. Będą kursować na trasie z Warszawy przez Komorów i Podkowę Leśną do Grodziska Mazowieckiego i Milanówka. We wtorek w Urzędzie Marszałkowskim przedstawiciele WKD i producenta podpisali umowę.

Całkowity koszt inwestycji wyniesie 124,7 mln zł, z czego ponad 57,8 mln zł pochodzić będzie ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Prezes zarządu WKD Grzegorz Dymecki zaznaczył, że poprzednie zakupy taboru miały na celu wymianę wyeksploatowanych pociągów, teraz liczba pociągów WKD zwiększy się z 14 do 21. Dzięki nowym pociągom WKD ma zwiększyć częstotliwość kursowania w szczycie.

Więcej pociągów rano

- Sześć nowych pociągów da nam możliwość zwiększenia oferty przewozowej. Zorganizujemy więcej pociągów rano, dzięki czemu będzie mniejszy tłok w pociągach – dodał Dymecki.

Każdy pociąg będzie miał 60 metrów długości, pomieści 164 pasażerów na miejscach siedzących, przewidziano także miejsca dla czterech wózków inwalidzkich i ośmiu rowerów. Wszystkie pociągi zostaną wyposażone w system monitoringu i klimatyzację. Będą jeździć z maksymalną prędkością 80 km/h. Każdy pojazd będzie wyposażony w zewnętrzne tablice LED oraz wewnętrzne monitory LCD, które zapewnią pasażerom aktualne informacje o przejazdach.

Przetarg na zakup pojazdów ogłoszono w listopadzie 2013 r. Stanęły do niego dwie firmy: bydgoska Pesa i Newag. Oferta Newagu wyniosła 98 mln 227 tys. 800 zł brutto; oferta Pesy 134 mln 316 tys. zł.

Zakup taboru realizowany jest w ramach projektu "Rozwój systemu publicznego transportu pasażerskiego w aglomeracji warszawskiej poprzez zwiększenie wydajności, niezawodności i bezpieczeństwa Warszawskiej Kolei Dojazdowej".

Jak podaje Urząd Marszałkowski, pozostałe środki w ramach realizowanego projektu będą wydatkowane na podwyższenie jakości oraz komfortu podróży na linii WKD, chodzi m.in. o modernizację wyposażenia przystanków oraz stworzenia systemu informacji pasażerskiej i monitoringu.

Zgodnie z harmonogramem nowe pociągi mają trafić do WKD w 2016 roku.

W 2013 roku Warszawska Kolej Dojazdowa reklamowała się jako najbardziej punktualna kolej w Polsce:


PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ńik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2014 23:01 ~Ńik

  qwerty~qwerty

  Te pociągi powinny jeździć tylko w granicach Warszawy inaczej miasto będzie się tylko dalej rozlewać, ludzie wyprowadzać z centrum a koszty dojazdów zarówno samochodami jak i komunikacją rosnąć.

  I niech się rozlewa, miasto to chore środowisko do mieszkania. Syf, hałas, bandytierka (choćby przez gęstość zaludnienia -- z jednej klatki zbierze się większa banda niż kiedyś z paru wsi) itp. atrakcje -- w rozlanym zostanie z tego głównie syf, a też nie najgorszy, bo bogaci z przedmieść mają lepsze samochody. Przy takim rozwoju internetu powinny się już jak najszerzej rozlewać usługi -- niestety, zamiast tego rozlewa się głównie przemysł i handel, które akurat mogłyby się trochę wstrzymać z uwagi na kiepskie drogi.

 • mawi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2014 17:11 ~mawi

  Przód przypomina chełm Sturm-Troppera (nie pamiętam, jak się pisze) z Gwiezdnych Wojen :):)

 • fonderal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2014 16:49 fonderal  qwerty~qwerty

  Te pociągi powinny jeździć tylko w granicach Warszawy inaczej miasto będzie się tylko dalej rozlewać, ludzie wyprowadzać z centrum a koszty dojazdów zarówno samochodami jak i komunikacją rosnąć.
  fonderalfonderal

  Ale wiesz, że EKD/WKD jeździ od 1927 roku?
  W 2013 roku kolejka przewiozła niemal 7,5 miliona pasażerów. Teraz policz, ile samochodów nie wjechało do Warszawy dzięki WKD.
  W 1939 wybuch IIWŚ przerwał budowę odnogi EKD z Komorowa do Mszczonowa. Gdyby działała, te liczby byłyby jeszcze korzystniejsze dla Warszawy.
  Instruktor~Instruktor


  Ale przecież taka tendencja panuje od zawsze: Bardziej zamożni uciekają z miasta, w którym przybywa słoików lubiących wąchać spaliny w kawalerkach. Do miasta jeździ się pracować. Mieszkać jest lepiej na przedmieściach - jeśli kogoś stać :)

  Zgadzam się z Tobą w 100 procentach:)
  I uważam, że WKD jest rewelacyjnym rozwiązaniem dla mieszkańców miejscowości leżących na jej trasie.

 • dederek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2014 14:05 ~dederek

  Ciekawy dizajn. Tak jakby projektant nie wiedział, czy projektuje przód czy tył. Ale dla mnie jest OK. Podziwiam tylko upór zarządu przy trzymaniu się kolorystyki czerwień - granat. To wyjątkowo fatalne zestawienie kolorów. Już kremowo-czerwone czy granatowo-kremowe, czyli wczesniejsze, były o wiele lepsze. Przy takim budżecie niech dadzą 5000 grafikowi i wyjdzie cacko.

 • dhda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2014 10:52 ~dhda


  jaktotak~jaktotak

  oferta newagu 98,22mln, a wartość inwestycji 124,7. ciekawe... ciekawe...
  olo~olo

  Może doczytaj do końca artykuł zanim zaczniesz snuć teorie spiskowe...

  ale po co ????
  jest błysk w skleconych dwuch zdaniach i mamy motywacje do zycia na najblizsze 7 dni.........
  a, że to nie ma sensu ładu i składu to już insza inszość.......
  liczy się "sztuka"

 • grzybek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2014 10:29 ~grzybek

  ale paskudstwo, widać że made in poland...

 • Tak pytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2014 10:29 ~Tak pytam

  rafal~rafal

  wcale nie takie paskude, ale przynajmniej w polsce wyprodukowane i ludzie maja prace. a nie sprowadzone bog wie skad. wiec mniej gderania!

  Znaczy, że jak produkt jest polski, to musi wyglądać obrzydliwie ? Czy istnieje jeszcze zawód projektanta przemysłowego, czy już zupełnie zanikł ?

 • rafal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2014 09:54 ~rafal

  wcale nie takie paskude, ale przynajmniej w polsce wyprodukowane i ludzie maja prace. a nie sprowadzone bog wie skad. wiec mniej gderania!

 • Ania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2014 09:48 ~Ania

  Aaa co to za straszydło :P wiedziałam że jak newag to znowu jakieś UFO wymyslą :P

 • Inspektor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2014 09:11 ~Inspektor

  Wukadek jest mało jednocześnie na trasie bo prezes Derywacki nie dopilnował wymiany napięcia na 3000V. Tak więc zwyczajnie brakuje prądu A NIE SKŁADÓW. Dodatkowo pociągi muszą zwalniać do 20km/h przed KAŻDYM przejazdem, bo prezes Derywacki nie dopilnował modernizacji przejazdów kolejowych. Nadzór nad spółką WKD jest iluzoryczny a odpowiedzialność rozmyta. Dodatkowo linia do Warszawy ma być w przyszłym roku zamknięta decyzją UTK z uwagi na nietrzymanie norm bezpieczeństwa. Stąd wynika determinacja do wyłonienia wykonawcy remontu trasy: zarządowi pali się grunt pod korytem. Proponuję TVNowi przyjrzenie się sprawie, bo byłoby o czym pisać :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »