Informacje

06.02.2018 21:58 dzięki dofinansowaniu

Nowe Pesy dla SKM.
Przyjedzie 21 pociągów

SERWISY:

Tabor Szybkich Kolei Miejskiej powiększy się o 21 nowoczesnych pociągów. Zwycięzcą przetargu na dostarczenie nowych składów została bydgoska Pesa. Zakup będzie możliwy dzięki ponad 202 milionom złotych dofinansowania z Unii Europejskiej.

- Pociągi będą klimatyzowane i w pełni dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz wyposażone między innymi w nowoczesny system informacji pasażerskiej, ładowarki USB i defibrylatory AED, pozwalające ratować życie - mówi Krystyna Pękała, prezes SKM.

Nowe składy i symulator jazdy

W sumie spółka zakupi 15 elektrycznych pociągów pięcioczłonowych i 6 czteroczłonowych. Nowe składy będą obsługiwały istniejące połączenia w godzinach szczytu komunikacyjnego. Jak zapowiada spółka, w przyszłości mogą one zostać wykorzystane w ramach nowych połączeń, które zostaną uruchomione po zakończeniu prac remontowych i modernizacyjnych w obrębie Warszawskiego Węzła Kolejowego.

W październiku ubiegłego roku został ogłoszony przetarg na 13 nowych pociągów, z opcją zakupu ośmiu kolejnych, jeśli spółka uzyska dofinansowanie z UE. Jak czytamy w komunikacie SKM, zamówienie obejmowało również dostawę symulatora jazdy i przeszkolenie pracowników. Dostawca pociągów będzie też odpowiedzialny za obsługę i utrzymanie taboru przez 15 lat od momentu zawarcia umowy.

Zwycięzca przetargu

O rozstrzygnięciu przetargu, w piątek informował portal Rynek Kolejowy. Zdradził też kila szczegółów dotyczących specyfikacji zamawianych pociągów: będą jednoprzestrzenne, a na ich wyposażeniu będzie bogaty system informacji pasażerskiej, nowe biletomaty i system zliczania pasażerów. Nowe składy będą mogły osiągać duże prędkości. "Mimo, że pociągi będą kursowały głównie po aglomeracji warszawskiej, mają być przygotowane do jazdy z prędkością 160 km/h" - podaje portal. Dodatkowo, mniejsze pociągi będą w stanie przewieźć 670 osób, te większe 825.

Do rywalizacji o zamówienie przystąpiły dwie polskie firmy - Pesa i Newag. "Oferta Pesy okazała się minimalnie tańsza, lecz Newag zaproponował szybszy czas dostarczenia pierwszych pojazdów. To sprawiło, że punktacja (na podstawie kryteriów przetargowych – red.) była na zbliżonym poziomie. Ostatecznie jednak za najkorzystniejszą ofertę uznano tę od Pesy" - czytamy w artykule.

SKM przypomina, że w marcu ubiegłego roku, dzięki środkom z Funduszy Europejskich zmodernizowana została baza techniczno-postojowa na Szczęsliwicach. W ramach prac wyremontowano 400-metrową halę przeglądowo-naprawczą. Powstała też nowa myjnia dla pociągów i budynek socjalno-biurowy. "Koszt wykonanych robót zamknął się kwotą blisko 45 mln zł netto" - informuje spółka.

Zobacz też materiał o najdłuższych liniach tramwajowych w Warszawie:

kk/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lando

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2018 16:31 ~lando

  Super, lubię Elfy i fajnie,że będą to pociągi polskiej firmy.

 • Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2018 12:01 ~Roman

  yareck~yareck

  mogliby zwiększyć częstotliwość kursowania pociągów na S1. Co pół godziny nie wystarcza. ludzie z rana zgnieceni jak szprotki

  Zapraszamy do S2 :)))

 • yareck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2018 10:43 ~yareck

  mogliby zwiększyć częstotliwość kursowania pociągów na S1. Co pół godziny nie wystarcza. ludzie z rana zgnieceni jak szprotki

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2018 10:40 ~Gość

  ~qwerty

  Kolejne buble bez WC ...

  - linia tramwajowa 24: 21 km, czas przejazdu 61 min.,
  - linia autobusowa 112: 26 km, czas przejazdu 72 min.

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2018 08:36 ~Gość

  Sądziłem, że po tylu latach funkcjonowania dwóch przewoźników o podobnej nazwie nikomu nie przyjdzie do głowy mylić SKM Sp. z o.o. i PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o.
  Był kiedyś (na początku istnienia SKM Sp. z o.o.) taki przypadek, że prokuratura z Gdyni przysłała decyzję o umorzeniu śledztwa w sprawie dewastacji gdyńskiego przystanku do SKM Sp. z o.o. w Warszawie. :)

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2018 08:25 ~qwerty

  Kolejne buble bez WC. Takie coś może funkcjonować gdy jedzie się z Ochoty na Powiśle. Natomiast będąc w dłuższej trasie, z licznymi przesiadkami, czasem napotyka się na problem braku możliwości skorzystania z WC. Problem narasta gdy pociągi łapią opóźnienie. Wtedy cała podróż może trwać do 2 godzin (gdy zliczy się łączny czas podróży).

 • sss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2018 07:48 ~sss

  codzienny pasażer SKM~codzienny pasażer SKM

  przecież baza SKM jest tylko i wyłącznie w Cisowej, a nie w żadnych tam Szczęśliwicach...

  ech te Farsiafiaki, zawsze muszą zakładać że Wszechświat się obraca wokół ich Pekinu...

  TAKI WARSZAWIAK JAKI KOMENTARZ. MUSZE CIE ZMARTWIĆ NA SZCZESLIWICACH JEST BAZA POSTOJOWA DLA SKM. PANIE z CISOWEJ STOLICA nIGDY DO PANA NIE DOTRZE.

 • codzienny pasażer SKM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2018 02:18 ~codzienny…

  przecież baza SKM jest tylko i wyłącznie w Cisowej, a nie w żadnych tam Szczęśliwicach...

  ech te Farsiafiaki, zawsze muszą zakładać że Wszechświat się obraca wokół ich Pekinu...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »