Informacje

30.03.2013 13:00 spadła liczba mandatów

Nowe parkometry
"dla dobra kierowców"

SERWISY:


Internauci narzekają na konieczność wpisywania numerów rejestracyjnych, jednak statystyki pokazują, że od kiedy na ulicach stanęły nowe parkometry, kierowców niepłacących za postój zdecydowanie ubyło. W ciągu trzech miesięcy 2013 roku, mandat za wycieraczką znalazło o 20 tys. zmotoryzowanych mniej, niż w takim samym okresie roku ubiegłego.

- Nowe parkomaty pojawiły się na stołecznych drogach z myślą o kierowcach - przekonuje Karolina Gałecka z Zarządu Dróg Miejskich Wybrano urządzenia z klawiaturą. – Gdy jest wpisany numer samochodu, a kontroler omyłkowo wystawi wezwanie do uiszczenia opłaty dodatkowej, to mamy możliwość szybkiej weryfikacji. Wpisywanie rejestracji skróci czas reklamacji dla uczciwych kierowców – dodaje.

Gałecka twierdzi także, że przypadki gdy ktoś celowo wpisuje zły numer, są sporadyczne.

W czwartek pisaliśmy na tvnwarszawa.pl o protestach kierowców, którzy nie chcą podawać swoich numerów rejestracyjnych.

20 tys. wezwań mniej

ZDM informuje także, że liczba samochodów, za wycieraczki których trafiły zafoliowane blankiety, po wprowadzeniu nowych parkometrów, wyraźnie spadła. – W roku 2012 od stycznia do końca marca kontrolerzy wystawili prawie 71500 wezwań. W tym samym okresie w roku 2013 było to 51252 – wylicza Gałecka. Liczba uznanych reklamacji pozostaje jednak na stałym poziomie i waha się w granicach 20–30 procent.

Zdaniem ZDM, jednym z argumentów przemawiających za wpisywaniem numeru rejestracyjnego jest walka z nieuczciwymi kierowcami. - Zakup nowych parkometrów był podyktowany tym, żeby ukrócić odkupywanie przez kierowców biletów parkingowych – mówi Gałecka. Proceder, któremu sprzeciwia się ZDM, polega na tym, że kierowca, który nie wykorzystał w całości opłaconego czasu postoju, odsprzedawał swój bilet, a ten trafiał za szybę innego pojazdu.

Gałecka przekonuje, że działania ZDM nie mają na celu zwiększenia wpływów do miejskiej kasy. - Strefa płatnego parkowania nie jest nastawiona na zysk. Celem polityki transportowej jest to, żeby zmniejszyć potok pojazdów do centrum i zwiększyć rotację na miejscach parkingowych – tłumaczy rzeczniczka.

Jednak zyski są i to duże. W roku 2012 w parkometrach zostawiliśmy 63 mln złotych. Koszty utrzymania strefy wyniosły 10 mln. Pozostała kwota, 53 mln, zasiliła budżet miasta.

Walka z ZDM

Z koniecznością podania numeru rejestracyjnego postanowił walczyć Paweł Dobrowolski, prezes zarządu Fundacji Obywatelskiego Rozwoju. "Owszem obowiązek wpisania numeru rejestracyjnego jest, bo taka jest uchwała radnych miasta Warszawy - ale nie ma sankcji za brak numeru rejestracyjnego na kwicie opłaty!" – napisał na blogu. Gdy kontrolerzy zauważyli celowo błędnie wpisany numer, wystawili wezwanie, od którego bloger się odwołał. ZDM karę anulował. "Raz już wygrałem. Teraz dalej będę unikał wpisywania numeru rejestracji. Będę teraz wpisywał słowo: "tajemnica!" – napisał Dobrowolski. Jak jednak ostrzega Gałecka kolejny raz nie ujdzie to mężczyźnie na sucho.

Nowe urządzenia, większa strefa

W centrum miasta stanęło 240 nowych parkometrów. Koszt zakupu wszystkich to 4,8 mln złotych.

Strefa płatnego parkowania została właśnie powiększona o Muranów, Mirów, Ochotę na północ od ul. Wawelskiej i mały fragment Pragi Północ. Parkometry w nowych lokalizacjach zaczną działać od 2 kwietnia 2013 roku.

wp/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2013 02:29 ~aaa

  Ciekawe ile kosztowały te parkometry? i kto na tym zarobił?

 • QWERTY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2013 19:21 ~QWERTY

  A MNIE WKURZA TO ZE NA TYCH PARKOMETRACH JEST KLAWIATURA ABCD , KTO W TYCH CZASACH UMIE NA TYM PISAC KAZDY KORZYSTA Z KLAWIATUR QWERTY , BEZ SENS I BEZ MOZG ZROBIL TE PARKOMETRY !!!!!!

 • scooter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2013 16:15 ~scooter

  mnie najbardziej wkurza to, że te nowe parkomaty mają duże problemy z odczytaniem karty miejskiej. Muszę tę durną procedurę przejść co najmniej 5 razy zanim ostatecznie zadziała. Poprzednie parkomaty nie miały tej wady.

 • qba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2013 15:11 ~qba

  szaser - chyba Ty. OvO napisał jak i ja to widzę. Totalna inwigilacja, włożą ci za kilka lat GPS w 4 litery i będziesz się uśmiechał...

 • kaspijczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2013 08:04 kaspijczyk

  Meryk~Meryk

  Totalnie nie rozumiem czym się tak podniecacie.. Na terenie Wielkiej Brytanii we wszystkich parkomatach trzeba podawać numer rejestracyjny i nikt nie ma z tym problemu.
  Po co tworzycie sztuczny problem. TVN Warszawa - brawo! znowu nakręcacie ludzi bzdetami, zamiast napisać o czymś istotnym.

  No tak, ale Polacy są narodem kombinatorów i przekręciarzy, notabene: "Pokłosie" to świetny film i zawiera wiele historycznej prawdy!

 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2013 18:51 ~mmm

  Podwójna stawka dla niezameldowanych w Warszawie !

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2013 18:38 ~Warszawiak

  Standardowo jak słyszę, ze urzędnik chce mojego dobra, to dla pewności staram się te dobra głęboko poukrywać.

 • WWA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2013 11:44 ~WWA

  Jak zapłacę za cały dzień parkowania to chyba ma prawo stanąć tam kilkoma pojazdami prawda??? to dlaczego mam wpisywać numer rejestracyjny???

 • OvO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2013 10:50 ~OvO

  Tak jak ZTM nie potrafił sensownie się wytłumaczyć dlaczego zbiera wszystkie dane na temat "podróży" swoich klientów (tych z kartą miejską), tak ZDM nie potrafi sensownie wytłumaczyć zbierania nr rejestracyjnych parkujących samochodów (de facto zwyczajów ich właścicieli)

  Jedno jest pewne. Nadchodzi czas totalnej inwigilacji. Idzie bardzo powoli. Tak powoli, podstępnie, że nawet urzednicy wierzą, że to dla dobra całego społeczeństwa.

  Dzisiaj, nagrywani przez monitoring miejski, jesteśmy tylko zbiorem pikseli, ale za naście lat, będziemy imieniem i nazwiskiem... z przylepionym uśmiechem na twarzy. Pogodny wyraz twarzy będzie ważny, gdyż doświadczalne systemy nadzoru społeczenstwa już dziś uczą się rozpoznawać zagrożenie po emocji na twarzy. Zatem keep smiling już dziś!

 • tomo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2013 10:12 ~tomo

  Nie ma podstawy prawnej dla tego nowego obowiązku. Inwigilacja i pazerność jest jedyną motywacją tego wynalazku. Nie ma kary za niewpisanie numeru rejestracyjnego, zresztą jeśli kanar odważy się wystawić taki mandat (za niewpisanie numeru rej.) to przecież sam tym samym potwierdza, że opłata była wniesiona bo widział bilet. Ekipa pasożytów okupująca ratusz jest do wymiany.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »