Informacje

05.01.2011 11:03 Andrzej Seweryn zapowiada

Nowe otwarcie w Teatrze Polskim

SERWISY:

- Chcemy, żeby Teatr Polski otworzył się na literaturę i nowe pokolenie twórców – zapowiedział we wtorek nowy dyrektor Andrzej Seweryn i zdradził plany repertuarowe na najbliższy sezon. Na scenie przy ul. Karasia zagoszczą także salon poezji, dyskusje i spektakle teatru tańca.

- Cieszę się z nowego otwarcia. Chciałoby się wrócić do czasów świetności tego teatru. Mam nadzieję, że będą tu powstawać jak najlepsze produkcje za rozsądne pieniądze – mówił marszałek sejmiku województwa mazowieckiego Adam Struzik i zapewnił, że finansowo teatr nie stracił w porównaniu z 2009 rokiem. Odniósł się tym samym spekulacji na temat rozbieżności między nim a dyrektorem Sewerynem, które sprawiły, że ten drugi bliski był rezygnacji z funkcji.

Struzik zadeklarował gwarancje finansowe, a nawet zapowiedział remont i modernizację sceny przy ul. Karasia.

Miejsce, które promieniuje

- Łatwo zrobić dobry spektakl, ale trudno zrobić miejsce, które będzie promieniowało i przyciągało – mówił Andrzej Seweryn. Nowych widzów dyrekcja zamierza przyciągać ciekawym i bardzo zróżnicowanym repertuarem.

Wśród planów na sezon 2011/2012 znalazły się m.in.: "Wyobraźcie sobie..." oraz "Wieczór Trzech Króli" Williama Szekspira, "Szczęśliwe dni/końcówka" Samuela Becketta w reżyserii Zbigniewa Libery.

"Nowego Don Kiszota", nieznaną szerzej sztukę Aleksandra Fredry, weźmie na warsztat młoda reżyserka Natalia Kozłowska. Interesująco zapowiadają się "Polacy", przedstawienie oparte na fragmentach "Dzienników" Witolda Gombrowicza i tekstów homilii Stefana kardynała Wyszyńskiego.

- Nikt w tym teatrze nie będzie nikogo zwalczał, ale wszyscy będą tu rozmawiać – skomentował zaskakujące zestawienie dwóch postaci Andrzej Seweryn. - To będzie wrażliwy dialog o stanie, w którym znalazła się Polska – precyzował reżyser Gabriel Gietzky.

Eurypides, Molier, Witkacy...

Na scenie Polskiego zadebiutuje Karolina Kolendowicz tekstem Eurypidesa "Hekabe". W tym roku na afiszu pojawią się także klasyki dramatu: "Szkoła żon" Moliera, "Mazepa" Juliusza Słowackiego, "Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej, "W oczach zachodu" Josepha Conrada i "Oni" Witkacego. Rok zamkną premiery "Życie snem – autos sacramentales" Pedra Calderóna de la Barca oraz musical "My fair lady" w inscenizacji Magdaleny Piekorz.

Teatr ma także ambicję wyjść ze swoimi spektaklami poza Warszawę. Jako placówka należąca do województwa ma wkrótce ruszyć w turne po Mazowszu. W ofercie Polskiego pojawią się spektakle teatru tańca Zawirowania i salon poezji wzorowany na funkcjonującego prowadzonego przez Annę Dymną w krakowskim Teatrze Słowackiego.

W związku z nowymi produkcjami w zespole pojawiło się 20 nowych twarzy. Część aktorów związanych z teatrze musiała odejść.

Na pytanie o ewentualny przyjazd Comédie-Française, w której Andrzej Seweryn występował wiele lat, odpowiedział krótko, że "zależy wyłącznie od pieniędzy" i żartobliwie zachęcił dziennikarzy do szukania sponsorów.

Jubileuszowy sezon polski

Nowy dyrektor zapowiedział także konkretne plany na sezon 2012/2013. - Będzie to sezon całkowicie polski, ponieważ będziemy świętować 100-lecie teatru – zapowiedział. W repertuarze znajdą się m.in.: "Noc Listopadowa" Stanisława Wyspiańskiego, "Damy i Huzary" Aleksandra Fredry, "Dziady" Adama Mickiewicza.

29 stycznia 2013 roku, sto lat po pierwszej premierze, wystawiony zostanie "Irydion" Zygmunta Krasińskiego.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2011 14:13 ~warszawiak

  Kiliany nam nie potrzebne! zniszczyli ten teatr słabymi i konserwatywnymi inscenizacjami, przez co teatr niemal nie zbankrutował. Do Polskiego nikt nie chodzi, bo nie ma na co, liczę że Pan Seweryn to jak najszybciej zmieni!
  W Polskim we Wrocławiu powstają doskonałe współczesne inscenizacje, dlaczego u nas musi być gorzej?
  Najbardziej oczekuję remontu Teatru, bo widownia jest w opłakanym stanie...

 • jolan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2011 13:28 ~jolan

  BRAVO!!! bardzo podoba mi się proponowany repertuar! Nareszcie teatr bez współczesnych komedii romantycznych albo "spraw życiowych" typu praca w wielkiej korporacji... Macie mój głos na TAK

 • aa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2011 11:21 ~aa

  A co z KILIANAMI ADAMEM I JAROSŁAWEM,to wielcy ludzie Polskiego Teatru.CZY nie tak?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »