Informacje

03.06.2018 07:19 podwórka, skwerki, nieużytki

Nowe ogrody do zabawy. Poszukiwane pięć miejsc

SERWISY:


Ratusz ogłosił konkurs na pięć lokalizacji, które w przyszłości zostaną zaaranżowane jako tereny do rekreacji. Mogą to być podwórka, skwerki, ale też nieużytki, które można pobudzić do życia. Propozycje należy zgłaszać do 8 czerwca. Ogrody mają powstać jeszcze w tym roku.

- W tej chwili poszukujemy odpowiednich miejsc dla ogrodów do zabawy. Odbywa się to w nowej formule, gdyż nie wskazujemy odgórnie lokalizacji, tylko pytamy mieszkańców, przede wszystkim dzieci, ich rodziców i sąsiadów, gdzie chcieliby żeby ogrody powstały i w jaki sposób chcą je zaaranżować - mówi wiceprezydent Michał Olszewski.

Konkurs na lokalizacje

Mieszkańcy już mogą zgłaszać lokalizacje, w których widzieliby takie ogrody. Aby to zrobić należy wejść na stronę internetową miejskiego Zarządu Zieleni i tam wypełnić specjalny elektroniczny formularz. Opis i zdjęcie należy wysłać do 8 czerwca.

Po zamknięciu zgłoszeń, w następnym etapie wszystkie wskazane przez mieszkańców miejsca będą weryfikowane pod kątem możliwości realizacji projektu na danym terenie. Rozstrzygnięcie konkursu i wybór pięciu zwycięskich miejscówek nastąpi 14 czerwca. Warto zgłaszać  przemyślane lokalizacje, bo - jak podkreślają urzędnicy w komunikacie - w przypadku niewystarczającej liczby zgłoszeń spełniających wymogi organizatorzy zastrzegają sobie prawo do samodzielnego wskazania lokalizacji.

Ogrody do zabawy mogą powstawać zarówno w centrum miasta, jak i w oddalonych od niego dzielnicach. - Zależy nam na wykorzystaniu lokalnych przestrzeni, jak podwórka, skwery, ale i nieużytki, które chcemy pobudzić do życia. Będziemy dążyć do takiej aranżacji tych miejsc, która pozwoli wykorzystać ich naturalne walory - mówi radna miasta Aleksandra Gajewska. - Celem tej inicjatywy jest pobudzanie wyobraźni naszych najmłodszych mieszkańców i zaznajomienie ich z tajnikami funkcjonowania przyrody - dodaje.

Indywidualna aranżacja

Urzędnicy, jak zaznacza wiceprezydent Olszewski, nie mają na razie żadnej konkretnej wizji ani projektów zapowiadanych ogrodów. Każdy z nich ma być tworzony indywidualnie "przez mieszkańców, których wesprą artyści zaangażowani w tę inicjatywę". Wiadomo jedynie, że ogrody mają być miejscem, gdzie - jak wskazują urzędnicy - dzieci będą mogły aktywnie spędzić czas i rozwijać swoją wyobraźnię w naturalnej przestrzeni. Będą budowane na terenach zielonych, wyłącznie z naturalnych materiałów: kamieni, szyszek, kory i pieńków.

Aranżacja ogrodów nastąpi w formie spotkań w plenerze i działań warsztatowych. Pomagać w tym będą artyści, wśród nich: Jaśmina Wójcik - artystka, edukatorka, autorka działań społecznych wokół tematu miasta, Robert Czajka - artysta, konstruktor, autor zabawek dla dzieci i scenografii teatralnej oraz Marta Trakul-Masłowska i Magdalena Kubecka związane z inicjatywą Jak działa miasto i Fundacją "Na miejscu".

Projekt na razie ma charakter pilotażowy. - W tym sezonie powstanie pięć takich miejsc, ale w zależności od tego jak duże będzie zainteresowanie mieszkańców, będziemy zastanawiali się nad kontynuacją tego przedsięwzięcia w przyszłym roku - zapowiada radna Gajewska.

Zobacz także ogród warzywny, który powstał niedawno na placu Na Rozdrożu:

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • trololo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2018 18:37 ~trololo

  pysia~pysia

  na Implant czekam z niecierpliwością, bo jest to moim zdaniem jedna z ciekawszych inwestycji, jakie pojawiły się w Wawie w ciągu ostatnich kilkunastu lat  też czekam i ciesze sie

 • pysia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2018 15:19 ~pysia

  na Implant czekam z niecierpliwością, bo jest to moim zdaniem jedna z ciekawszych inwestycji, jakie pojawiły się w Wawie w ciągu ostatnich kilkunastu lat

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2018 11:27 ~warszawianka

  Dobrze, że powstają takie inicjatywy. A słyszeliście o Implancie, który ma zostać zbudowany w pobliżu Alej Jerozolimskich? Ma tam być m.in. plac zabaw. Zapowiada się ciekawie :)

 • mieszkanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2018 05:40 ~mieszkanka

  Takich miejsc do zagospodarowania jest więcej, choćby Park Dolinka Służewiecka

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2018 15:40 ~mieszkaniec

  Warto ożywić i jakoś zagospodarować Park Arkadia pod Królikarnią. Ładne miejsce, ale ... puste.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »