Informacje

12.03.2015 17:07 ostatnie wagony czekają na sprzęt

Nowe metro jeździ 80 km/h.
I linia też przyspieszy

SERWISY:

Pociągi na II linii metra mogą jeździć nawet 80 km/h. Maksymalna prędkość składów kursujących między Kabatami a Młocinami to tylko 60 km/h. Ale jest nadzieja, że w najbliższym czasie także metro na I linii przyspieszy.

Metro Warszawskie ucina spekulacje o rzekomym konflikcie między dostawcami infrastruktury technicznej i pociągów, który miałyby ograniczać prędkość do 60 km/h.

Prędkość maksymalna: 80 km/h

- System ograniczenie prędkości SOP-3, którego używamy na centralnym odcinku II linii metra, dostał wszelkie wymagane świadectwa bezpieczeństwa oraz opinie. Prędkość maksymalna, którą mogą rozwijać pociągi na tym odcinku, to 80 km/h. Kiedy urządzenia SOP umożliwiają jazdę z prędkością wyższą niż 60 km/h, pociąg rozwija taką prędkość - zapewnia Anna Bartoń, rzeczniczka Metra Warszawskiego.

I dodaje, że system zastosowany na II linii, pozwala na jazdę na mniejsze odległości między pociągami, niż na I linii. Obrazuje to przykładem: - Maszynista, który stoi na stacji Politechnika, może ruszyć w stronę Ursynowa dopiero w momencie, gdy skład przed nim minie semafor za stacją Pole Mokotowskie. System na II linii jest bardziej elastyczny. Pozwala jeździć szybciej, ale w każdej chwili może "przyhamować" pociąg, jeśli skład jadący przed nim złapał opóźnienie, np. przez to, że pasażerowie wchodzili zbyt długo albo ktoś zablokował drzwi.

I linia też przyspieszy

Jest jednak nadzieja, że także pierwsza linia będzie szybsza. Metro Warszawskie pracuje nad tym od dłuższego czasu.

- Prace są zaawansowane. Na całej linii zainstalowaliśmy już system SOP 2W. W odpowiednie urządzenia wyposażyliśmy już kilkadziesiąt pociągów. Na dozbrojenie czekają jeszcze cztery sztuki. Potem każdy z nich musi wyjeździć jeszcze 500 km i będziemy mogli przymierzać się do wdrożenia tego systemu - zdradza rzeczniczka metra.

Przy większej prędkości może być jednak pewien dyskomfort. - Pasażerowie z całą pewnością wyczuwają momenty, kiedy pociąg bardziej przyspiesza. Ruszanie ze stacji odbywa się bardziej gwałtownie, ale również hamowanie jest bardziej gwałtowne, w związku z tym pasażerowie muszą trzymać się poręczy, nie tak jak na I linii, gdzie utrzymywana jest maksymalna prędkość 60 km/h - podsumowuje Bartoń.
Technicznie wszystkie wagony są przygotowane nawet na prędkość 90 km/h.

6 kilometrów, 7 stacji

Centralny odcinek II linii metra ma długość 6 kilometrów i siedem stacji. Otwarto go 7 marca. Łączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Kolejno od zachodu na wschód są to: Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat - Uniwersytet, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Dworzec Wileński. Obie linie krzyżują się na stacji Świętokrzyska.

b/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »