Informacje

14.06.2011 12:25 przeszukanie biur

Nowe drogi ze starego asfaltu? CBA u drogowców

SERWISY:


Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do biura Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie  i urzędu gminy Jabłonna - podaje radio RMF FM. Postępowanie dotyczy wykorzystywania starego asfaltu do budowy i remontowania dróg. Materiał może być niebezpieczny dla zdrowia.

 CBA prowadzi przeszukanie na zlecenie Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Funkcjonariusze zabezpieczają dokumenty.

- Chodzi o nieprawidłowości przy gospodarowaniu tzw. destruktem, starą nawierzchnią zrywaną z dróg. Badamy do czego ten materiał był wykorzystywany, w jaki sposób go pozyskiwano i jak składowano - informuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Renata Mazur, rzecznik praskiej prokuratury.

Sprawa od zeszłego roku

O prowadzonym śledztwie lokalne media informowały już w ubiegłym roku. Wtedy okazało się, że tzw. destrukt (pokruszony, stary asfalt ) używany na tarenie gminy do budowy i remontów dróg może być szkodliwy. Śledztwo miało zakończyć sie na początku tego roku.

ec/mz

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • dada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2014 09:16 ~dada

  Adammm~Adammm

  Jestem ciekaw co robi z tz destruktem firma Zrikd Warszawie

  To się nie interesuj tak bo... kociej mordy dostaniesz.

  Sensacjii szukają, do roboty się weźcie jeden z drugim

 • budowlaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 18:40 ~budowlaniec

  dalej do pb
  odnośnie wcześniejszej wypowiedzi
  "np. wysypywanie suchego destruktu w celu utwardzenia podłoża pod nakładkę asfaltową nie są dopuszczone z powodu możliwości skażenia wód gruntowych"
  jakie skażenie wod gruntowych czy ty wiesz co piszesz - bzdury
  Destrukt pochodzący z mas bitumicznych może zawierać smolę i dlatego mieszanki do 98 roku nazywały się MMB czyli mieszanki mineralno- bitumiczne bo lepiszczem mogły być asfalty lub smoła wtedy tez nastąpił zakaz stosowania smoły i zmieniono nazwę na MMA czyli mieszanki mineralno asfaltowe pochodzenia naftowego. Ktoś się wypowiedział że szkodliwy bo z ropy bzdura. szkodliwy bo z drzewa czyli smoła której już się nie stosuje a jak ją utylizować budować z niej drogi np. gminne zastosowanie jej w technologii na zimno nie szkodzi środowisku bo nie ulatniają się z niej ciężkie trujące gazy np. w mieszankach MCE. Cały świat stosuje destrukt asfaltowy gdyż skały nawet na naszym dolnym śląsku drugi raz nie urosną - człowieku ucz się i nie siej bzdur narodowi

  PS nie stosuj pojęcia mieszanka mineralno bitumiczna bo nie jest obowiązujące od 12 lat

 • budowlaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 18:25 ~budowlaniec

  do kolegi "pb"
  co ma wspólnego prawo budowlane z stosowaniem destruktu - NIC - chyba kolega jest nieukiem - przywołanie normy polskiej - nieobowiązującej - niewłaściwe Zg z PN EN 13108-1 (mieszanki MMA) można stosować granulat asfaltowy czyli destrukt asfaltowy przesortowany na odpowiednie frakcje zg. z PN-EN 13108-6(destrukt asfaltowy). Przywołana ustawa ochrony środowiska nakazuje wykorzystanie w maks. ilości materiał z rozbiórki przy budowie wiec też nie mam pojęcia o co koledze chodzi.

  Proponuję koledze zdobyć większa wiedzę z zakresu powoływanych ustaw i dopiero krytykować urzędasów

 • pb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 15:43 ~pb

  Polecam jednak przepisy prawa budowlanego, prawa o ochronie środowiska i polskie normy. Problem z destruktem asfaltowym / bo istnieją też destrukty inne: betonowy, ceglany .../ polega na kompletnej ignorancji samorządów, braku wiedzy i zwykłego, łajdackiego, beszczelnego nieprzestrzegania prawa. Najgorsze w tym wszystkim jest utrwalone u samorządowców przez ostatnie lata przekonanie o ich bezkarności. Trudno się dziwić, jeżeli prawie nikt z nich nie ponosi konsekwencji za oczywiste nieprzestrzeganie prawa budowlanego, błędy wynikające z nieuctwa lub najzwyklejszej nieuczciwości. Prawo budowlane to też prawo, które powinno być przestrzegane, szczególnie przez instytucje państwowe i samorządowe.

 • chmiel75

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 14:08 ~chmiel75

  skoro przed przemieleniem nie był szkodliwy to chyba nie uzyskał nowych właściwości chemicznych?

 • pb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 12:15 ~pb

  Komentujący ten artykuł "chmiel75" napisał z duża dozą pewności: "Destrukt nie jest szkodliwy. Dodaje się go do nowo powstających mas bitumicznych". Tylko druga część tego cytatu jest prawdą. Czy nie jest szkodliwy - to wiadomo dopiero po jego zbadaniu i uzyskaniu tzw. karty odpadu. Produkt frezowania starych nawierzchni nie jest materiałem budowlanym lecz odpadem. Cennym odpadem i stosować go można po zbadaniu jako dodatek do nowych mas bitumicznych w ilościach zależnych od rodzaju nawierzchni - do 20% / określają to precyzyjnie Polskie Normy. Inne zastosowania jak np. wysypywanie suchego destruktu w celu utwardzenia podłoża pod nakładkę asfaltową nie są dopuszczone z powodu możliwości skażenia wód gruntowych. Proceder uprawiany przez ZDM, gminę Jabłonna, m.st. Warszawa oraz na pewno przez inne gminy w Polsce powinien zostać ukrócony dla naszego wspólnego dobra. Nie rozumiem tylko tego szczególnego zainteresowania CBA gminą Jabłonna. A co z warszawskim Wawrem? Znowu polityka, znowu nic nie można bo HGW ? Znowu prawo budowlane i polskie normy przegrywają z polityką ?

 • sd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 10:57 ~sd

  Zobaczyć dochody Panów z ZDM z odcinka świateł. Urzędnicy państwowi z takimi samochodami i z takimi domami???

 • d

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 09:14 ~d

  Dzień bez nie działających świateł na skrzyżowaniu Rosoła/Płaskowickiej jest dniem straconym. Co drugi dzień brak świateł od rana, a hrabiostwo z Vanessy nic nie robią, a jak robią to partaczą. A ratusz z HGW jest głuchy na wołanie Ursynowian, woli płacić swoim znajomym firmom za nie robienie.Po co podawać telefon do ZDM na skrzynkach, skoro ZDM i Vanessa są głuche i mają gdzieś kierowców i pieszych.Skandal

 • ja blonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 08:57 ~ja blonka

  A ja mam taki destrukt przed domem i sie ciesze, ze nie ma blota i sie nie kurzy. I z tego co wiem, nie jestem jedynym zadowolonym mieszkancem gminy Jablonna z drogi wysypanej destruktem, ktory przy okazji wykorzystywany byl jako podbudowa pod nakladke asfaltowa.

  Ps. Przy okazji chcialem przekazac wszyskim (rowniez dziennikarzom i tym z radio CB) ze prawidlowa odmiana nazwy Jablonna, to "w Jablonnie".

 • chmiel75

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 05:33 ~chmiel75

  Jakieś bzdury w tym artykule.....Destrukt nie jest szkodliwy. Dodaje się go do nowo powstających mas bitumicznych , mas cementowo emulsyjnych na podbudowy a także rozkłada do utwardzenia dróg gruntowych ,dojazdów do posesji itp.. i właśnie z powodu tych 2 ostatnich zastosowań jest tak "chodliwym" towarem;-) Na pewno nie trzeba go utylizować i na pewno nie jest szkodliwy!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »