Informacje

22.08.2013 19:50 najwięcej zaoszczędzisz z kartą warszawiaka

Nowe ceny biletów: Podwyżka, ale mniejsza

SERWISY:

Od 2014 roku wzrosną ceny biletów, ale prezydent Warszawy w czwartek zaproponowała zmianę cen przyjętych wcześniej przez Radę Warszawy. Jakie to zmiany?

Ratusz chce od styczna 2014 r. zlikwidować bilety jednorazowe, trzydniowe, 40-minutowe oraz 60-minutowe. W sprzedaży miałby się pojawić za to bilet 75-minutowy.

Na tym nie koniec. Urzędnicy chcą także wprowadzić Kartę Warszawiaka. To właśnie jej posiadacze mają mieć tańsze bilety długookresowe niż pozostali pasażerowie. CZYTAJ WIĘCEJ.

Z Kartą Warszawiaka taniej niż inni

Bilet 30-dniowy, ważny w pierwszej strefie, kosztuje obecnie 100 złotych. Od przyszłego roku cena ta wzrosnąć miała o 12 złotych. Jeżeli propozycje Ratusza zostaną zaakceptowane przez Radę Warszawy, to z Kartą Warszawiaka zapłacić trzeba będzie 98 złotych, bez niej - 110 złotych.

Ten sam bilet, ważny jednak w obu strefach, będzie ponad dwukrotnie droższy. Początkowo zakładano, że trzeba będzie zapłacić 220 złotych. Ratusz proponuje, żeby kosztował 196 złotych z kartą i 210 złotych bez niej.

Bilet 90-dniowy w pierwszej strefie dziś kosztuje 250 złotych i tak ma pozostać, pod warunkiem, że posiadamy Kartę Warszawiaka. Planowana podwyżka zakładała, że bilet ten zdrożeje do 280 złotych. I tak się stanie dla osób bez Karty Warszawiaka.

W przypadku kupowania biletu 90-dniowego na obie strefy trzeba się obecnie liczyć z wydatkiem 474 złotych. Planowano podniesienie tej kwoty do 550 zł. Ratusz jednak zrezygnował z tego, na rzecz opłat odpowiednio 482 złotych z KW i 536 bez niej.

Ratusz chce także utrzymać cenę biletu 20-minutowego, który kosztuje 3,40 zł. Po podwyżce miał być droższy o 20 groszy.

Nowy bilet 75-minutowy ma kosztować 4,40 zł. Ma zastąpić bilet jednorazowy, który po podwyżce miał kosztować 4,80 zł.

Do sprzedaży ma trafić również bilet weekendowy, ważny w obu strefach za 28 zł oraz 40 zł dla grup do 5 osób.

Nie zmieni się też cena biletu dobowego, który teraz kosztuje 15 zł. Miał zdrożeć o 3 zł.

Dla kogo Karta?

Karta Warszawiaka ma trafić do osób, które płacą podatki w Warszawie. Dzięki niej uzyskają też "rabaty w instytucjach kultury i WOSiR" - informuje urząd miasta.

Docelowo jej posiadacze mają mieć także dłuższy bezpłatny czas korzystania z rowerów Veturilo: 30 minut (obecnie wszyscy mogą korzystać z rowerów bezpłatnie do 20 minut - red.).

"Karta Warszawiaka wydawana będzie osobom, które mieszkają i płacą lub zaczną płacić podatek dochodowy PIT w Warszawie. Miejsce zameldowania, czyli adres wpisany w dowodzie osobistym, nie będzie brane pod uwagę. Jest to forma premiowania osób, które przez płacenie PIT w Warszawie dokładają się do kosztów funkcjonowania miasta. (...) to też forma zachęty dla wszystkich, którzy tego nie robią, a tutaj mieszkają. Takich osób może być nawet kilkaset tysięcy" - podaje urząd m.st. Warszawy.

O Karcie mówi Jarosław Jóźwiak:

Nowe propozycje cen biletów musi jeszcze zaakceptować Rada Warszawy. Większość w niej ma PO.

Trzy podwyżki

Na razie wciąż obowiązuje decyzja o podwyżkach cen biletów podjęta przez radę miasta w maju 2011 r. W podjętej wówczas uchwale zaplanowano trzy podwyżki - od sierpnia 2011 r., z początkiem 2013 r. i od 2014 r.

W 2011 r. bilet jednorazowy zdrożał z 2,80 do 3,60 zł, a w styczniu 2013 r. - do 4,40 zł. Od stycznia przyszłego roku miało to być już 5,20 zł.

Wzrosły też ceny biletów długookresowych, 30- i 90-dniowych. Bilet miesięczny w sierpniu 2011 r. zdrożał z 78 zł do 90 zł, w 2013 r. - do 100 zł, a w 2014 r. miał kosztować 112 zł. Cena biletu kwartalnego w sierpniu 2011 r. wzrosła ze 196 zł do 220 zł. Od początku tego roku kosztuje on już 250 zł, a w styczniu 2014 r. ma zdrożeć do 280 zł.

Zmiany w taryfie tłumaczy prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz:

wp//par/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • duszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2014 00:03 ~duszek

  jak ja jej nie nawidze chcialbym zeby to ona w tym smolensku byla stare prochno dlugo nie pociagnie ja nie wiem dlaczego jak byla mafia nikt jej nie odstrzelil ale byc moze brac sloncewska co dziala na terenie warszawy to zrobi kto wie koledzy z kgb

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2014 09:37 ~gość

  Taryfa, która obowiązywała do 31 grudnia 2013 roku miała być ostatnią podwyżką cen biletów. Jednak znowu ludzie zostali oszukani przez Panią Prezydent Warszawy. A do tego ceny kilku biletów wzrosną o ponad 100%. Poza tym na stronie ZTM jest napisane, że to udogodnienie. Śmieszne. Ciekawa jestem jakie to jest udogodnienie skoro ceny biletów kolejny raz wzrastają mimo wcześniejszej obietnicy, że już więcej podwyżek cen biletów nie będzie. Oszuści i złodzieje.

 • Przybysz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2013 14:19 ~Przybysz

  75 min bilet, dla kogos takiego jak ja nie znającego Warszawy to stres bo nie wiem czy w tym czasie przejadę z punktu A do punktu B. Warszawa znana jest z korków. Już tak jechałem w Lodzi na bilet czasowy - towarzyszył ogromny stres. A Pani sprzedająca nie umiała mi powiedzieć czy kupując czasowy bilet zdąże dojechać. To jak ma wiedzieć ktoś nie mieszkający w takim mieście? Porażka i stres.

 • Endrju02

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2013 16:41 ~Endrju02

  23.08.2013 14:01 ~realsitaChyba nie mas zpojęcia ile wynosi czynsz w Warszawie i ceny za media, wynajmującym tabunem jedno mieszkanie zawsze będzie lepiej się opłacało aniżeli tym którzy posiadają je na własnośc...

  Oczywiście zachecam cię do wynajmu:) Dzięki tobie splacam sobie kredyt na drugie mieszkanie. Jak juz je spłace kupie trzecie i wynajmę twoim kolegom. Oczywiście odprowadze za to podatek.
  Brawo za twoje myslenie.

 • Erjot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2013 22:47 ~Erjot

  Mądry Polak... itd.
  Nikt nie zmieni natury. Świnia pozostanie świnią. Lis lisem, a oszust oszustem.
  Ja nigdy na Nią nie głosowałem, dlatego śpię spokojnie.
  A tak ku pogłębieniu paranoi - w dwa dni po referendum dostałem informację, ze czynsz wzrasta o 50 zł, a za śmieci zapłacę mniej bo płaciłem 18 zł,a teraz tylko 28zł.
  Przesłanie:
  Rubta tak dalej.
  Poprzedni ustruj upadł jak czynsz za moje mieszkanie osiągnął 1250 zł.
  Teraz płacę 800, bez 2.40.
  Jeszcze masz władzo trochę czasu, więdz kombinuj, bo po mojemu widać już mete tej "demokratycznej" pożal się Panie Boże paranoi

 • Małgośka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2013 10:00 ~Małgośka

  Żałuję, że hgw nie została odwołana. Obiecywała, że podwyżki nie będzie, a teraz co?! Mamy nauczkę.
  Podwyżka za podwyżką. Przecież ostatnia była drastyczna i była ledwo niecały rok temu.
  W dodatku hgw nie umie liczyć.
  Dlaczego za 30-dniowy jest obniżka 12zł, a za 90-dniowy 30zł, a nie co najmniej 36zł??? Za dluższy kontrakt powinno być nawet więcej znizki niż za krótki.
  A poza tym, wcale nie opłaca się płacic podatków w Warszawie za tak marną obniżkę.
  Baba poczuła się pewnie, kiedy nie została odwołana i teraz hula.

 • Pytajnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2013 13:12 ~Pytajnik

  Alabama~Alabama

  Karta Warszawiaka i rabaty w instytucjach kultury i WOSiR. Fajnie nie? Ale dla kogo?
  Dla ciebie podatniku.

  A DLA KOGO NIE?
  Dla twojej nie pracującej żony
  dla twojego syna w podstawówce
  dla twojej córki w gimnazjum
  Teściowa rencistka też nic
  Twoja matka na emeryturze - nic z tego
  Teściu bezrobotny - eee - nie

  Już był w ogródku, już witał się z gąską - warszawiak - już policzył ile rodzina (np 4 osobowa) zyska na Karcie Warszawiaka i tu nagle ZONK - niewiele zyska. Bo prawo do ulgi - zgodnie z projektem ma tylko ten, który pracuje.
  Z jakiej paki mają być ulgi dla niepracujących. To pracujący płącą podatki. Mam poprawkę, nie powinni mieć ulgi wszyscy ci co są w budrzetówce bo oni żyją z podatków: nauczyciele, strażacy, urzędnicy pielęgniarki itd.

  To nie kominizm i nie obowiązuje hasło: każdemu według potrzeb.

 • Alabama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2013 13:18 ~Alabama

  Karta Warszawiaka i rabaty w instytucjach kultury i WOSiR. Fajnie nie? Ale dla kogo?
  Dla ciebie podatniku.

  A DLA KOGO NIE?
  Dla twojej nie pracującej żony
  dla twojego syna w podstawówce
  dla twojej córki w gimnazjum
  Teściowa rencistka też nic
  Twoja matka na emeryturze - nic z tego
  Teściu bezrobotny - eee - nie

  Już był w ogródku, już witał się z gąską - warszawiak - już policzył ile rodzina (np 4 osobowa) zyska na Karcie Warszawiaka i tu nagle ZONK - niewiele zyska. Bo prawo do ulgi - zgodnie z projektem ma tylko ten, który pracuje.

 • Warszawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2013 09:04 ~Warszawa

  Witam Warszawiaków i pseudo-warszawiaków. Stawiam plus do Hani. świetny pomysł. Uważam, że ludziom płacącym podatki w Warszawie należy się od miasta pomoc - w postaci nie podnoszenia cen biletu. a narzekającym chcę zadać kilka pytań:
  1. czy osoby pracujące poza miejscem zamieszkania - mogą odliczyć wyższe koszty uzyskania przychodów o 27,81 zł.?
  2. Czy osoby płacące podatki gdzie indziej niż w Warszawie, a tu mieszkające nie korzystają z dobrodziejstw Miasta opłacanych z naszych podatków?
  3. jeden osobnik we wcześniejszych komentarzach zagroził, że dla Warszawiaków będzie stosowała wyższe ceny przy sprzedaży swoich usług. No cóż, już od paru lat jest tak, że kiedy Warszawa przyjeżdża na wakacje to ceny są zawsze wyższe. Więc nie straszcie nas, tylko płaćcie tu podatki.

 • Gonzo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.08.2013 20:35 ~Gonzo

  ,, Brawo" Hanka. Dobrze wiesz co robić żeby jeszcze bardziej podsycić nienawiść w Warszawie i do warszawiaków. A następny krok to będzie stworzenie getta dla przyjezdnych?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »