Informacje

18.06.2015 19:05 trwają ostatnie prace

Nowe bulwary z perspektywy Wisły.
Ratusz: otwarcie za około miesiąc

SERWISY:


Dobiega końca przebudowa bulwarów pomiędzy mostem Śląsko-Dąbrowskim a ulicą Boleść. Władze miasta szacują, że mieszkańcy wejdą na zmodernizowany teren w połowie lipca, a my już teraz sprawdziliśmy stan prac. Zarówno z brzegu jak i z perspektywy Wisły.

- W zasadzie wszystkie najtrudniejsze prace zostały już wykonane - przekonuje  Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza, wspólnie z którym odwiedziliśmy plac budowy. - Jeszcze ostatnie roboty i jesteśmy gotowi do obiorów. Myślę, że mniej więcej w połowie lipca ten odcinek zostanie otwarty - dodaje.

Beton i trawa

To oznacza, że fragment bulwarów pomiędzy mostem Śląsko-Dąbrowskim a ulicą Boleść ma zostać udostępniony z rocznym opóźnieniem (według początkowych zapowiedzi prace miały się zakończyć w lipcu 2014 roku). Jak już pisaliśmy, problemem w czasie prac był m.in. podwyższony stan wody, ale także upadłość wykonawcy, czyli Hydrobudowy Gdańsk. Ratusz wypowiedział umowę firmie, a inwestycje przyjął miejski Zakład Remontów i Konserwacji Dróg.

Na jakim etapie są teraz prace? Jak przekonuje dyrektor ZRiKD, zostały głównie roboty wykończeniowe. – Zieleń mamy wykonaną w 99 procentach, nawierzchnie betonowe w 98 proc. Jest jeszcze problem z kamieniem polnym. Mamy taką skarpę, którą trzeba nim wyłożyć. Myślę, że zrobimy w nadchodzącym tygodniu – twierdzi Wiktor Wojewódzki, dyrektor zakładu.

Da się już wejść na taras widokowy, z którego rozpościera się widok na Stare Miasto i Wisłę, ale musi być jeszcze obłożony blachą Cor-Ten. – Czyli taką rdzewiejącą, wyglądającą dosyć ładnie w miejscach przy wodzie, rzece – zaznacza Wojewódzki.

Problemy z kanalizacją

Okładane modrzewiem syberyjskim są też pergole, montowane ma być oświetlenie.

Kończy się również budowa pawilonu znajdującego się na wysokości ulicy Boleść. - musi być jeszcze przymocowany do pływaka, żeby konstrukcja podczas bardzo wysokiego stanu Wisły unosiła się wraz z wodą. Wnętrze pawilonu będzie realizowane w lipcu, ale to już po otwarciu bulwarów - wyjaśnia Wojewódzki.

Na mieszkańców czekają także małe tarasy widokowe na Wisłę, których krawędź jest wzniesiona do góry pod niewielkim kątem. Jak zaznacza dyrektor, taki był zamysł projektantów, by uatrakcyjnić to miejsce.

Podczas prac pracownicy ZRiKD musieli zmierzyć się ze sporymi problemami.  - Głównym chyba była kanalizacja tłoczna przy ulicy Grodzkiej, która blokowała wykonanie przejścia podziemnego w tym rejonie. Tam niestety spotkaliśmy kable, które nie znajdował się na mapach miasta. Udało nam się uniknąć tej kolizji i zrobiliśmy kanalizację, która została odebrana przez wodociągowców – mówi dyrektor ZRiKD.

Został również do zrobienia oczep pod mostem Śląsko-Dąbrowskim. - Oczepy trzymają ścianki Larsena, które są wbite w dno rzeki. Ponieważ woda pracuje dosyć mocno, to żeby nie odpłynęły i nie zostały wyrwane muszą być zakotwione w tym bulwarze – tłumaczy Wojewódzki.

Kolejny odcinek za półtora roku?

Zupełnie inaczej wygląda za to sytuacja na pozostałym odcinku modernizowanych bulwarów – pomiędzy mostem Śląsko-Dąbrowskim a okolicami Centrum Nauki Kopernik. Po zejściu z placu budowy Hydrobudowy Gdańsk te prace stanęły. - Ten zdecydowanie mniej zaawansowany etap będzie realizowany, gdy wybierzemy w przetargu nowego wykonawcę. Chcemy, żeby ta procedura zakończyła się być może jeszcze w tym roku, być może na początku przyszłego. Natomiast cała budowa do końca 2016 – zapowiada Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Czy to oznacza, że cała inwestycja będzie kosztowała więcej niż zaplanowane 122 miliony? - Płaciliśmy tylko za to, co zostało wykonane. Żadne dodatkowe pieniądze Hydrobudowie nie zostały wypłacone. W związku z tym nie będzie podwyższona cała kwota realizacji bulwarów na lewym brzegu Wisły – zapewnia rzecznik.

ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • cycu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2015 11:08 ~cycu

  sello~sello

  Cóż za sukces! Ile trwa ten remont - dwa, trzy lata? Po takim czasie gotowe będzie kilkaset metrów nabrzeża. Czy można być bardziej nieudolnym niż HGW i jej ekipa z PO?


  alez nie, lepiej spisala by sie banda pisiorów knująca za każdy rogiem że ktoś chce ich oszukać. A na koniec i tak ogłoszą sukces nie tego że udało się otworzyć bulwary tylko ilu ludzi udało się oskarżyć o łapówki. To że za 4 lata sąd ich uniewinni to już inny temat... Dla pisiorów liczy się tylko skandal tu i teraz.

  Czy jestem zadowolony z postępu? nie! ale rozumiem kompleksowość prac i nie widze na scenie nikogo kto zrobił by to lepiej... niestety... nie ulegam wpływom propagandy sukcesu kukizów i pisiorów - jedni nie potrafią (może jeszcze) nic zrobić a drudzi potrafią wszystko schrzanić

 • Rozmi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2015 19:06 ~Rozmi


  Gość~Gość

  Ciekawy jestem kiedy wezmą się za drugą stronę Wisły hmmm...
  mi nie neło~mi nie neło

  jak dostanie prawa miejskie

  Oby nie brali się za nic bo dzięki temu mogę legalnie napić się piwa nad Wisłą

 • Bialy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2015 11:50 ~Bialy

  Jeżdżę tam co drugi dzień od miesiąca... o godzinie 17:00 nigdy nie widziałem żywej osoby... nic tam się nie dzieje, stoi wszystko.

 • Liki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2015 10:23 ~Liki

  Przewidziano toalety i kosze? Czy za 2 miesiące jak ostatnio wszystko bedzie cuchnęło moczem a śmieci bedą wszędzie....

 • mi nie neło

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2015 09:55 ~mi nie neło

  Gość~Gość

  Ciekawy jestem kiedy wezmą się za drugą stronę Wisły hmmm...

  jak dostanie prawa miejskie

 • agh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2015 09:21 ~agh

  a gdzie ławki, ławeczki - to tylko spacerniak?

 • sello

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2015 22:03 ~sello

  Cóż za sukces! Ile trwa ten remont - dwa, trzy lata? Po takim czasie gotowe będzie kilkaset metrów nabrzeża. Czy można być bardziej nieudolnym niż HGW i jej ekipa z PO?

 • niemiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2015 21:31 ~niemiec

  To ile jeszcze lat nie bedzie przejazdu N-S rowerem? Zrobcie tam normalna droge rowerowa, a nie drugie Krakowskie Przedmiescie za nie wiadomo ile kasy.

 • prorok czy co

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2015 20:49 prorok czy co

  Pięknie. Sprzęt pływający też drogi. Pokazywanie braku wyszkolenia obsługującego ten sprzęt popsuło dobry nastrój (obłożenie knagi !)

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2015 20:36 ~Gość

  Ciekawy jestem kiedy wezmą się za drugą stronę Wisły hmmm...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »