Informacje

04.08.2015 06:19 MIASTO ZAPOWIADA ZMIANY

Nowe bulwary do poprawy.
"Tam, gdzie się da"

SERWISY:

- Zbieramy wszystkie uwagi. Będziemy poprawiać to, co się da - zapowiada miasto. To efekt krytycznych opinii o nowych bulwarach, przede wszystkim ze strony niepełnosprawnych.

Bulwar Jana Karskiego otwarto w niedzielę. I jeszcze tego samego dnia swoje krytyczne opinie wyrazili niepełnosprawni użytkownicy. Maciej Augustyniak, prezes fundacji Polska Bez Barier w rozmowie z tvnwarszawa.pl wskazał błędy. Zwrócił uwagę m.in. na brak toalet dla niepełnosprawnych, niewystarczające kontrastowe oznaczenia przy schodach, brak spoczników czy pochylnie wykonane z nierównego bruku. Twierdził też, że projekt nie był konsultowany z komisją dialogu społecznego do spraw niepełnosprawnych.

"Teraz jest właściwy moment"

O przebieg konsultacji i efekt końcowy zapytaliśmy ratusz. Odpowiedź jest co najmniej zaskakująca - urzędnicy utrzymują, że... czas na konsultacje nadszedł właśnie teraz.

- Bulwary oddaliśmy w niedzielę. Teraz jest właśnie czas, aby zbierać uwagi dotyczące korzystania z nich, zarówno przez osoby niepełnosprawne, jak i pozostałych użytkowników - tłumaczy Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza. I dodaje: - Bardzo zależy nam na tym, aby z bulwarów mogli korzystać wszyscy mieszkańcy. Tam, gdzie się da, na pewno będziemy chcieli poprawić to, co poprawić można.

Jak tłumaczy, sytuacja poprawi się, gdy oddana do użytku zostanie druga część bulwarów, bliżej Centrum Nauki Kopernik, gdzie przewidziano więcej niezbędnej infrastruktury m.in. rampy i stacjonarne toalety dla niepełnosprawnych. - Oczywiście wszystkie uwagi zebrane teraz wykorzystamy przy okazji budowy kolejnego odcinka bulwarów - zapewnia.

Będzie prowizorka

Ale na kolejną część możemy poczekać długo. Ratusz jest dopiero na etapie przetargu na te prace, więc szansa na to, że bulwar zostanie otwarty w przyszłym roku jest niewielka. Oznacza to, że czekają nas co najmniej dwa lata prowizorki. Jej symbolem mogą być przenośne toalety. Ratusz już zapowiada, że będzie ich więcej.

- Dziś zleciliśmy ustawienia przenośnych toalet dla osób na wózkach. To rozwiązanie tymczasowe. Podobnie jest w przypadku barów, które stanęły w niedzielę na bulwarach. Nie są to elementy stałe. Możemy tylko zapewnić, że w przypadku kolejnych imprez będziemy bardziej dbać o to, by pawilony były przystępne dla niepełnosprawnych i miały np. obniżone blaty – wylicza przedstawicielka ratusza.

Zastrzeżeń do swojej pracy nie mają natomiast autorzy projektu. – Trzeba pamiętać, że jest on kompromisem. Musieliśmy pogodzić wymagania wielu instytucji. W dodatku jest to teren, który podlega zagrożeniu powodzią. To wymusza takie, a nie inne rozwiązania - tłumaczy Patryk Zaremba. I dodaje, że wszystko jest zgodne z przepisami. - Oprócz kontrastowej nawierzchni można stosować oznakowanie za pomocą zróżnicowanej faktury czy nacięć na stopniach. Na terenie bulwarów zastosowano właśnie takie rozwiązania. Być może w kilku przypadkach można te oznaczenia jeszcze uczytelnić, ale są to zmiany kosmetyczne. Po konsultacji z użytkownikami jest świetny moment, aby je wprowadzić - przekonuje.

Kostka do zeszlifowania, spoczniki niepotrzebne

Niepełnosprawni narzekają jednak nie tylko na słabe oznaczenia, ale też nierówną powierzchnię pochylni i brak spoczników. - Trzeba pamiętać, że różnica poziomów na bulwarach dochodzi do 7 metrów. Staraliśmy się uzyskać możliwe małe nachylenia, aby spoczniki nie były niezbędne – wyjaśnia Zaręba.

Zapewnia, że nierówna kostka, na którą skarżą się osoby poruszające się na wózkach, będzie wyrównywana. - Jest to powierzchnia antypoślizgowa. Jeśli w niektórych miejscach jest niewystarczająca równa, bez problemu można ją zeszlifować - przekonuje.

Jak dodaje, na terenie bulwarów wszystkie schody są też wyposażone w balustrady z pochwytami. - Jesteśmy w takim specyficznym momencie po otwarciu pierwszego odcinka bulwarów i przed rozpoczęciem budowy kolejnego. Jeśli okaże się, że niektóre rozwiązanie nie podobają się użytkownikom, to będziemy wprowadzać korekty – podsumowuje Zaręba.

Miały być gotowe rok temu

Na odcinku bulwarów pomiędzy mostem Śląsko-Dąbrowskim a ulicą Boleść powstał deptak, pergole, zasadzono również drzewa i kwiaty. Jest też miejsce do cumowania statków i łodzi, a także droga dla rowerów. CZYTAJ WIĘCEJ O ZMIANACH NA TYM ODCINKU.

Oddanie inwestycji było opóźnione o około rok. Jak już pisaliśmy, problemem w czasie prac był m.in. podwyższony stan wody, ale także upadłość wykonawcy, czyli Hydrobudowy Gdańsk. Ratusz wypowiedział umowę firmie, a dokończenie inwestycji zlecono miejskiemu Zakładowi Remontów i Konserwacji Dróg.

Ratusz szuka wykonawców na drugą część bulwarów. Na razie termin otwarcia tego odcinka nie jest znany.


TAK WYGLĄDAŁO OTWARCIE BULWARÓW W NIEDZIELĘ:

 

jk/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Pepe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2015 03:55 ~Pepe

  Cytując światłych: nie może być tak, że mniejszość dyktuje warunki większości. To terror mniejszości! Będziemy się ślizgać i łamać na gładkich pochylniach!!!

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2015 23:46 ~aaaa

  Niewiele zmieniło się na bulwarach. Trwało to jednak bardzo długo i była okazja, żeby wydać mnóstwo publicznych pieniędzy. Wystarczyło odświeżyć to, co było wcześniej. Ciekawe, czy pomysłodawcy tej przebudowy mają pomysł na smród ścieków, jaki w niedzielę był wyczuwalny w całej okolicy?

 • wqqwdqwd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2015 08:49 ~wqqwdqwd

  "tam gdzie sie da" - zaraz sie okaze ze nie da sie wszedzie. Kasa w bloto. Kolejna nieudaczna inwestycja Hanki i jej swity za nasze pieniadze

 • Mała

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2015 08:43 ~Mała

  Muchy i meszki, to jedyne co mi przeszkadzało.

 • onnes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2015 23:05 ~onnes

  A co głusi na te poprawki? A głuchoniewidomi?

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2015 15:19 kubat

  A jak się nie "da" to poprawiać się nie będzie :-))

 • Julek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2015 14:33 ~Julek

  Zabawne ze przy projekcie nie uwzględniono udogodnień dla niepełnosprawnych. Każda inwestycja w dużym mieście i nie tylko powinna mieć to w planach. szkoda słów

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2015 14:27 SEBBAX

  uważam, że miasto ma wiele bardziej potrzebnych inwestycji - duża część Wawra nie ma np. kanalizacji - rozumiem takie inwestycje jak metro czy mosty - bo służą mieszkańcom w życiu codziennym - tak bulwary są dla tych którzy mają dużo czasu... uważam, że na takie wydatki powinno się przeznaczać pieniądze dopiero wtedy jak bardziej potrzebne inwestycje zostana zrobione

 • kropka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2015 13:33 ~kropka

  Za mało zieleni, za mało zieleni…
  Nierówna kostka brukowa, która od kilku lat stała się domeną warszawskich CHODNIKÓW, jest NIEWYGODNA DLA PIESZYCH NAWET TYCH KTÓRZY MAJĄ ZDROWE NOGI.
  NIE SPOSÓB PO TYM PRZEJŚĆ NIE NISZCZĄC BUTÓW, A TE MUSZĄ BYĆ NA GRUBEJ PODESZWIE. W DAMSKICH PANTOFLACH SPACER PO WARSZAWIE JEST NIEWYKONALNY. KTO TO WYMYŚLIŁ?

 • asdf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2015 13:27 ~asdf

  "Tam, gdzie się da" = "Nie da się."

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »