Informacje

20.04.2016 20:25 115 lat w tym samym miejscu

Nowe atrakcje Fotoplastikonu. "Pozostanie magicznym miejscem"

SERWISY:


Działa nieprzerwanie od 115 lat przyciągając kolejne pokolenia warszawiaków i turystów. Teraz doczekał się nowej, multimedialnej sali, gdzie będą odbywać się spotkania i warsztaty. W piątek Fotoplastikon Warszawski otworzy się w nowej odsłonie.

- Fotoplastikon zostanie taki jaki był, pozostanie miejscem magicznym, podróżą w czasie do świata naszych babć i dziadków – zastrzegł na początku konferencji prasowej Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

To ważne, bo ponad stuletnia ciągłość, stałość, niezmienność jest w warszawskich warunkach czymś wyjątkowym, wartym pielęgnowania. Oryginalna maszyna, która umożliwia oglądanie zdjęć w technologii trójwymiarowej pozostanie na swoim miejscu, w oficynie kamienicy przy Al. Jerozolimskich 51. Ale za ścianą głównego pomieszczenia wygospodarowano dodatkową salę. W miejscu, gdzie jeszcze niedawno mieścił się garaż, teraz odbywać się będą warsztaty, spotkania i lekcje muzealne. Sala pomieści ok. 25 osób.

- Nie zmieniamy historycznej części Fotoplastikonu, ale postanowiliśmy dołożyć mu nowe funkcje. To miejsce zachęca, aby pokazać współczesną Warszawę, odwołać się do tego, co legło u podstaw fotoplastikonu. Wtedy kiedy nie było telewizji, a kino pokazywało tylko filmy fabularne, fotoplastikon był próbą zapisu rzeczywistości, fotografowano to, co otacza fotografa i fotografowano też świat. Dlatego chcemy współpracować ze wszystkimi, którzy dziś zajmują się opisywaniem świata formami graficznymi: od fotografii po rysunek - tłumaczył Ołdakowski.

Fotografia w podróży

W ramach bogatego programu zaplanowano m.in. cykl spotkań z fotografami-podróżnikami. Raz w miesiącu, zaproszeni goście przybliżą specyfikę pracy fotografa w podróży. Opowiedzą jak wykonać niezapomniane zdjęcie.

– Fotografowanie w odległych miejscach wymaga wejścia w interakcję z ludźmi, to nie jest fotografowanie widoków długimi obiektywami. Łamiemy tabu, nawiązujemy kontakt z drugim człowiekiem, który najczęściej nie mówi w żadnym zrozumiałym dla nas języku. Takie pozytywne cechy chciałby zaszczepić we wszystkich, którzy przyjdą na spotkanie – zapowiedział Jacek Bonecki, który będzie pierwszym bohaterem cyklu. – Fotografię podróżniczą można robić kawałek za miastem tuż za rogiem, nie trzeba jechać na drugi koniec świata – zastrzegł.

I dodał, że opowie także o sprawach czysto technicznych, jak transport sprzętu czy zachowanie bezpieczeństwa w podróży.

Polaroidy i komiksy

W ramach serii "10 najlepszych fotografii" najciekawsi współcześni fotoreporterzy opowiedzą o swoich najlepszych zdjęciach i okolicznościach, w jakich powstały. Zaplanowano spotkania m.in. z Tomaszem Sikorą, Chrisem Niedenthalem, Bogdanem Łopieńskim czy Wojtkiem Wieteską.

Bardzo ciekawie zapowiadają się warsztaty fotografii otworkowej, stereoskopowej i polaroidowej.

Będzie też miejsce na komiks. - Dziś komiksiarze spotykają się głównie na targach i w kilku specjalistycznych sklepach. Nie mają swojego miejsca. Liczę, że przyciągniemy świat warszawskiego komiksu – opowiadał dyrektor Ołdakowski.

Pierwszym efektem współpracy z twórcami komiksów będzie wystawa "Dłuto i młot". Jak przyznał nasz rozmówca było to wyzwanie, bo w historycznym urządzeniu obrazy przesuwają się na okrągło. – Nie można pokazać niczego, co ma początek i koniec, bo zwiedzający siadają przy maszynie wyświetlającej zdjęcia w losowo wybranym momencie. Dlatego autorzy wymyślili wystawę składającą się z 48 slajdów, która zaczyna się i kończy w dowolnym momencie – wyjaśniał.

Będzie także cykl "Leniwa niedziela z…" dedykowany jest najmłodszym. W każdą niedzielę o godz. 11 odbywać się będą zajęcia z związane z fotografią, grafiką, architekturą, literaturą, komiksem, sztuką, muzyką, podróżą, książką lub filmem. Rejestracja na stronie muzeum.

Stereoskopowa kolekcja

Ale atrakcją Fotoplastikonu Warszawskiego pozostaną zdjęcia, których zgromadzono tu już ponad siedem tysięcy, kolekcja stale się powiększa.

Od 7 maja przy Al. Jerozolimskich 51 będzie można obejrzeć te najstarsze z lat 1880-1910, czyli z okresu masowego powstawania fotoplastikonów. Wystawa "Pozdrowienia z XIX wieku. Świat na stereoskopowych kartach" zbiera trójwymiarowe obrazy ze świata imperiów kolonialnych, pełnych kontrastów i egzotyki.
"Zobaczymy m.in. robotników pracujących na plantacji kawy, rybaków wyruszających na połów, czy panie we wspaniałych sukniach i dostojnie ubranych panów spacerujących beztrosko nad brzegami Tybru" - czytamy w zapowiedzi organizatora.

Fotoplastikon Warszawski w kamienicy w centrum miasta działa w tym samym miejscu nieprzerwanie od 1901 roku. Od 2008 roku zarządza nim Muzeum Powstania Warszawskiego.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Dziadek tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2016 11:20 ~Dziadek tetryk

  Mar~Mar

  Dlazcego Fotoplasticonem zarządza Muzeum Powstania Warszawskiego?

  Po pierwsze: co to jest Fotoplasicon?

  A po drugie - bo KTOŚ zarządzać musi, tym bardziej że w czasach mody na "selfie" i multipleksy taki obiekt NIE JEST w stanie na siebie zarobić.

  Fotoplastikon był własnością prywatną i nie interesował się nim NIKT. Ani Muzeum Techniki które jeden taki mechanizm ma już w swoich zbiorach, ani Muzeum Historyczne m.st. Warszawy. Więc gdyby nie bystry umysł dyr. Ołdakowskiego i pasjonatów-varsavianistów pracujacych w Muzeum Powstania Warszawskiego, w pomieszczeniach Fotoplastikonu najprawdopodobniej był by dziś jakiś boutik lub sklep "Alkohol 24" :-)

 • Mar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2016 10:40 ~Mar

  Dlazcego Fotoplasticonem zarządza Muzeum Powstania Warszawskiego?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »