Informacje

21.06.2011 11:10 szykuje się przebudowa ulicy

Nowa Świętokrzyska: "przyjazna dla pieszych, nie dla kierowców"

SERWISY:

Wraz z budową II linii metra powraca dyskusja o wyglądzie Świętokrzyskiej. Zamknięcie ulicy może być szansą na jej modernizację - pisaliśmy o tym już w zeszłym roku. Teraz Ratusz zapowiedział konkurs na projekt. - Świętokrzyska bardziej przyjazdna dla pieszych, mniej dla kierowców - deklaruje w "Gazecie Stołecznej" wiceprezydent Warszawy.

Najpierw ma być kompromis. Ratusz znów wpuści samochody na Świętokrzyską, ale priorytet będą miały autobusy, rowerzyści i piesi. Jak dokładnie będzie wyglądała ulica? - Odpowiedź ma przynieść konkurs, który chcemy ogłosić po wakacjach - powiedział "Gazecie" wiceprezydent Jacek Wojciechowicz. Przebudowa ma się rozpocząć w 2013 roku i zakończyć wraz z otwarciem II linii metra.

Zbyt ważna, żeby zamknąć

Miasto planuje za jakiś czas pójść jeszcze dalej. Świętokrzyska ma być podobna do Nowego Światu i Krakowskiego Przedmieścia: tylko dla komunikacji, pieszych i rowerów - takie założenie zapisano w strategii rozwoju systemu transportowego miasta - przypomina "Stołeczna". Na razie jednak to nierealne. Nie ma obwodnicy, więc Świętokrzyska/Tamka to ważne połączenie między Śródmieściem a Pragą. Dlatego nikt z tej ulicy samochodów nie chce wyrzucać. Na razie.

Projektowali Świętokrzyską

Pojęcie o tym, jak będzie wyglądać po modernizacji, mogą dać nam projekty, zrealizowane na warszatatach Forum Rozwoju Warszawy. Informowaliśmy o nich na tvnwarszawa.pl w zeszłym roku. Chodzi przede wszystkim o odcinek między Nowym Światem, a Marszałkowską. To był przed zamknięciem na czas budowy metra wielki, betonowy parking i szeroka arteria. Tą wielkomiejską ulicą po jednej stronie trudno było przejść, a po drugiej spacerowało się między samochodami.

Zdaniem FRW, ulica powinna zostać przede wszystkim uporządkowana. Po obu stronach jezdni powinny się pojawić szpalery drzew. Na szerokim chodniku znalazłoby się miejsce dla kawiarnianych ogródków. FRW proponuje też bardziej kontrowersyjne zmiany - spowolnienie ruchu i zwężenie jezdni do dwóch pasów w każdą stronę. Przy czym zewnętrzne pasy przeznaczone byłyby dla autobusów i rowerzystów. Miałyby się też pojawić dodatkowe przystanki autobusowe na wysokości placu Powstańców Warszawy, który też ma być rewitalizowany po zakończeniu budowy metra.

Mieszkańcy już wtedy protestowali. Oficjalnie wypowiedzieć się będą mogli, kiedy projekt planu miejscowego będzie wyłożony do publicznej wiadomości.

Zobacz projekty, które powstały w ramach warsztatów FRW.

Zobacz też portal Nowa Świętokrzyska

Jak powinna wyglądać Świętokrzyska po zmianach? Zachęcamy do dyskusji na forum. Piszcie też na warszawa@tvn.pl lub umieszczajcie swoje komentarze na portalu Kontakt24.

mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2011 14:38 ~ja

  tak to świetny pomysł
  w końcu nie po to miasto zbudowało nowy most, żeby do niego był dojazd

 • ed

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2011 10:37 ~ed

  Powinno się wybudować parking podziemny pod Placem PW a wtedy można zlikwodować poarkingi naziemne.

 • real

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2011 13:41 ~real

  No tak - już się miasto ugięło pod naporem ecoterrorystów i nie poszerzyło Andersa - choć aż się o to prosi. Teraz następna głupota się szykuje.

 • Ząb_Zupa _Dąb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2011 13:07 ~Ząb_Zupa _Dąb

  @don pedro: spoko, spoko. Jeszcze ze trzy razy zasypią i odkopią, bo to trzeba będzie kanalizację odetkać albo pocięte druty telefoniczne pospinać ...

 • don_pedro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2011 11:53 ~don_pedro

  A nie warto byoby przy okazji rozkopywania Świętokrzyskiej, przed jej zakopaniem, porobić podziemne parkingi?

  Druga taka okazja nieprędko się zdarzy.

 • td

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2011 09:44 ~td

  Ktoś napisał że jest szansa na La Rambla z Barcerlony. Nie nie ma, Przy Świętokrzyskiej nie ma nic interesującego oprócz kilku kawiarni. Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście z dużą ilością ciekawych miejsc i biznesów też nie stało się La Rambla. A miasto tępi właścicieli sklepów i lokali czynszami, ograniczeniami itp

 • marv

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2011 00:11 ~marv

  Na litość Boską, ten koszmar - Świętokrzyska deptakiem - powraca, niczym jakieś złośliwe natręctwo. Nie ma już chyba takiego absurdu i dziwactwa, którego by nie implementowano na tej nieszczęsnej tkance miejskiej. Kończę bo mnie krew zalewa, szkoda pisać, na debilizm nie ma lekarstwa ani argumentów..

 • żądło

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2011 14:15 ~żądło

  @jancio
  "...nie wspominając o wiecznie mającej pretensje do wszystkiego starszych Panów i Pań."

  czyli po prostu PiS ;)

 • jancio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2011 12:09 ~jancio

  A ja nie byłem w centrum już 8 miesięcy:) i co i gó...o.
  Odkryłem za to jak piękne są miejscowości pod Warszawą, zamiast pchać się do "zatłumionego" parku łazienkowskiego 40 minut od Warszawy jest dzika przyroda, bez huśtawki, ale i bez petów, palaczy, rozwrzeszczanych dzieciaków z adhd i wiecznie nabzdyczonych mamusiek, nie wspominając o wiecznie mającej pretensje do wszystkiego starszych Panów i Pań.

 • Hater Gonna Hate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2011 10:52 ~Hater Gonna Hate

  Buspas bezpośrednio nad metrem. Nowa atrakcja turystyczna w Warszawie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »