Informacje

20.05.2012 20:15 Zaglądamy do siedziby przy Młynarskiej

Nowa siedziba strażników.
Faksów już nie wysyłają

SERWISY:

Elektroniczny interfejs zastępujący wysłużone faksy, czy też system umożliwiający lokalizację człowieka z dokładnością do kilkudziesięciu metrów. To tylko część technologicznych cacek jakimi dysponuje straż miejska w nowej siedzibie przy ul. Młynarskiej.

- Możemy szybciej weryfikować zgłoszenia, precyzyjniej wydawać dyspozycje wozom, a nawet rozpoznać, czy ktoś kłamie – opowiada o nowej siedzibie strażników miejskich, ich rzeczniczka Monika Niżniak. Nowa siedziba przy Młynarskiej 43/45 to centrum dowodzenia jak z amerykańskiego filmu.

Nie jesteś anonimowy

Jak zmieniła się praca strażników po przeprowadzce na Wolę? Przede wszystkim dziś może być znacznie szybsza. Choć przy stanowiskach obsługujacych numer alarmowy 986 pracuje maksymalnie 12 osób (oraz 6 dyspozytorów nadzorujących patrole) to teraz strażnicy mogą znacznie szybciej reagować.

- W momencie, gdy strażnik podnosi słuchawkę wie już skąd jest zgłoszenie. Na mapie pojawia się znacznik. Jest bardzo precyzyjny. Lokalizację wskazuje z dokłądnością do kilkudziesięciu metrów. Dzięki temu łatwo możemy sprawdzić, czy ktoś nie próbuje nas oszukać – mówi Niżniak.

Ma przerwę, czy interwencje?

System będzie przydatny, gdy na numer 986 zadzwoni zagubiony turysta i nie będzie wiedział, gdzie jest. Czy też, gdy ktoś wezwię pomoc i przed podaniem adresu połączenie się zerwie.

Inne udogodnienie to "pozycjonowanie pojazdów straży miejskiej", w które systematycznie są uzbrajane. Dzięki temu dyspozytor, dokładnie wie, gdzie znajduje się wóz i czym w danym momencie się zajmuje. – Widzi kategorię pojazdu. Wie, czy strażnik ma przerwę, czy podejmuje interwencję, czy też patroluje ulice. Dzięki temu dyspozytor może zdecydować o tym, że jedno zadanie, jest ważniejsze od innego – tłumaczy Niżniak.

Faksów do policji już nie wysyłają

W nowej siedzibie inaczej działa również system SMS Center. Zautomatyzowane zostało odbieranie wiadomości od mieszkańców przychodzących na numer 723 986 112. – Do tej pory strażnik musiał informacje SMS-ową np. o tym, że coś złego dzieje się w autobusie, ręcznie wklepać do systemu. Teraz wiadomość automatycznie "wskakuje" do systemu – tłumaczy rzeczniczka.

Inne udogodnienia dotyczą np. informowania Komendy Stołecznej Policji o odholowanych autach. Nie trzeba już wysyłać faksu. Informacja przekazywana jest elektronicznie. Zautomatyzowane zostały również stanowiska dyspozytorów. Teraz straż miejska automatycznie dowiaduje się o zmianach organizacji ruchu, tymczasowych zakazach ruchu, czy też niebezpiecznych utrudnieniach na ulicach Warszawy.

Baraki zostają przy kanale

Przeprowadzka do nowej siedziby na Woli, nie oznacza likwidacji baraków przy Czerniakowskiej obok Kanału Piaseczyńskiego. - Przeniesiono tam część wydziałów, które do tej pory znajdowały się w innych cześciach Warszawy m.in. z ul. Smolnej w Śródmieściu - wyjaśnia Monika Niżniak.

band/bako

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2012 19:50 ~mmm

  Ciekawe czemu Ratusz tak ochoczo zwiększa liczbę urzędników, ale do zwiększania liczby strażników jakoś się nie pali...

 • szczur46

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2012 15:47 ~szczur46

  cobra~cobra
  ... pracuja 24 godziny na dobę

  Należy dodać, że "praca" sraszników wiejskich polega głównie na dożywianiu się chińskim żarciem albo kebabami a później na drzemaniu w "radiowozach" ukrytych w krzakach nad Wisłą.

 • wolanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2012 15:45 ~wolanin

  ~Anty A jaka dzielnica bo ja z Woli.
  Co to za problem że nie pomogli. Jak nie mogli są zobowiązani przekazać do instytucvji władnej rozwiązać problem.
  Złuż skarge na działania SM.

 • konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2012 15:09 ~konrad

  Anty~Anty

  @konrad (zapewne ze straży) To raczej twoje braki należy uzupełniać. Nikt nie mówi, że miasto musi finansować policję. Może, po prostu może, i te pieniądze byłyby sensownie wydane zamiast marnowane na darmozjadów. A rozwiązać też możemy i to wiele. Co miasto zawiązało MY możemy rozwiązać, bo miasto to MY a nie banda POpaprańców CZASOWO przy korycie.

  no i po raz kolejny muszę Cię zasmucić nie jestem z SM intereresuję się tą firmą nic nie mam do tej formacji, nie raz pomagali mi gdy miałem zablokowany samochód,a co do rozwiązania to nie jesteś miastem tylko w nim mieszkasz decyzję o likwidacji SM podejmuje Rada Miasta po konsultacji z k-ntem policji tak mówi ustawa,który to jest świadom tego,że policja nie ogarnie tych interwencji,które robi SM i tyle w temacie

 • cobra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2012 14:11 ~cobra

  callahan~callahan

  Przegłosowano obywatelsko, rozwiązanie sm w Łagowie (woj. świętokrzyskie) za m. in.utrudnianie zycia mieszkańcom.

  nie porównuj Łagowa do Warszawy oszlałeś ilu tam było tych strazników 10 i na pewno pracowali 7-15 czasami w weekend gdzie w Warszawie jest ich 2 tys i pracuja 24 godziny na dobę

 • callahan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2012 13:36 ~callahan

  Przegłosowano obywatelsko, rozwiązanie sm w Łagowie (woj. świętokrzyskie) za m. in.utrudnianie zycia mieszkańcom.

 • obserwator zwierzat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2012 12:58 ~obserwator…

  już sie boje:)pewnie przyjedzie do mnie 6 radiowozów sm jak do kazdej ich interwencji:)

 • Anty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2012 12:56 ~Anty

  @wolanin Owszem zgłaszałem ja i moi znajomi z zarządu wspólnoty mieszkańców. I to wiele razy. I co? I nic! Albo zero reakcji, albo odpowiedź, że "oni nic nie mogą". Po diabła zatem ich utrzymywać? Dla mnie to banda pasożytów!

 • Anty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2012 12:54 ~Anty

  @konrad (zapewne ze straży) To raczej twoje braki należy uzupełniać. Nikt nie mówi, że miasto musi finansować policję. Może, po prostu może, i te pieniądze byłyby sensownie wydane zamiast marnowane na darmozjadów. A rozwiązać też możemy i to wiele. Co miasto zawiązało MY możemy rozwiązać, bo miasto to MY a nie banda POpaprańców CZASOWO przy korycie.

 • konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2012 12:26 ~konrad

  Anty~Anty

  Nie pamiętam w którym mieście, ale mieszkańcy zorganizowali się i przegłosowali rozwiązanie straży. A my co? Na co czekamy? Rozgonić tę bandę darmozjadów a pieniadze przekazać policji!


  muszę Cię zasmucić i uzupełnić braki Twojej wiedzy,o fakt,że miasto nie ma obowiązku finansowac policji ta jest państwowa i to obowiązek PAŃSTWA nie miasta,a prawda jest taka,że jedyne co możesz rozwiącać to sznurowadła w swoich butach

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »