Informacje

01.01.2018 20:15 szkielet ma być gotowy do lutego

Nowa Rotunda
"wychodzi" z ziemi

SERWISY:


Pierwsze elementy nowej Rotundy wyłaniają się zza metalowych płotów na placu
budowy przy skrzyżowaniu Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi. "Słupy w części podziemnej i słup centralny zostały już zamontowane. Cała konstrukcja Rotundy ma być gotowa do lutego" – pisze "Rzeczpospolita".

Postępy prac przy budowie nowej Rotundy obserwował reporter tvnwarszawa.pl. – Dotąd odbudowa przebiegała na poziomie prac podziemnych. Teraz zaczynają wyłaniać się pierwsze elementy szkieletu budynku. Konstrukcja powoli pnie się nad ziemią – opisuje Lech Marcinczak.

Na zdjęciach zrobionych przez naszego reportera widać, że pojawił się już centralny słup konstrukcji i mniejsze elementy wokół niego. - Prace przebiegają intensywnie. Na miejscu jest mnóstwo ciężkiego sprzętu - zauważa Marcinczak.

Jak podaje dziennika "Rzeczpospolita", 500-tonowa stalowa konstrukcja nowej Rotundy powstaje w Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej. Ma być gotowa do lutego. Kamień węgielny na budowie wmurowano w połowie września 2017 roku. Wcześniej - od marca - trwały prace związane z rozbiórką 50-letniego budynku i przygotowaniem terenu pod nową konstrukcję.

Stalowa konstrukcja

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" Mirosław Cichy, z Grupy Kapitałowej Węglokoks, do której należy Huta Pokój opowiedział o szczegółach konstrukcji budynku.

- Stalowy szkielet Rotundy będzie się składał łącznie z 21-tonowego słupa o wysokości ponad 13,5 metrów, 13 słupów obwodowych podziemnych o wysokości 3,5–4 metrów i 48 słupów obwodowych naziemnych, których wysokość wyniesie 11–13 metrów, oraz stalowej korony, a cała konstrukcja, w której znajdą się także drobniejsze elementy stalowe, będzie ważyła ponad 500 ton – tłumaczy Cichy.

Zapowiada też, że większość stalowych elementów zostanie zabezpieczona przed korozją i pokryta specjalną przeciwpożarową farbą.

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej" pierwsze części konstrukcji wyjechały z Rudy Śląskiej do Warszawy w połowie listopada. Ich transport jest logistycznym wyzwaniem, ponieważ są one przewożone w całości.

Koncepcja odbudowy

Projekt nowej Rotundy został wybrany w międzynarodowym konkursie w 2013 roku. Nadesłano na niego 214 prac z 79 krajów. Wygrała koncepcja polskiej pracowni architektonicznej Gowin&Siuta.

Budynek nowej rotundy ma pełnić zarówno funkcję komercyjną, jak i publiczną. "Funkcje bankowe w zrewitalizowanym budynku Rotundy zostaną zlokalizowane na parterze i w podziemiu. Przestrzenią publiczną będzie Salon Miejski obejmujący pierwsze piętro budynku. Ponad 500 mkw. umożliwi realizację złożonych przez mieszkańców Warszawy pomysłów, takich jak między innymi: multimedialny punkt informacji, miejsce odpoczynku - spotkań, galeria sztuki, kawiarnia" – czytamy w komunikacie biura prasowego PKO BP.

Koncepcja odbudowy Rotundy zakłada, że zachowa ona dotychczasowy kształt, wielkość i elementy charakterystyczne dla architektury modernizmu. Jednocześnie stanie się nowoczesnym budynkiem. Konieczność rozbiórki była argumentowana tym, że szkielet budynku z częściami pochodzącymi z odbudowy z 1979 roku, zupełnie nie nadaje się już do użytkowania.

Oryginalne elementy

Początkowo zakładano, że nie zostaną wykorzystane żadne z części konstrukcyjnych starego budynku. W marcu stołeczny konserwator wstrzymał rozbiórkę Rotundy, próbując doprowadzić do wpisania budynku do rejestru zabytków. Nie udało się do tego doprowadzić, ale dzięki jego staraniom zadecydowano, że pewne elementy oryginalnej budowli znajdą się w nowym projekcie.

- Jako elementy ekspozycji mają być zachowane pewne elementy. To dźwigary dachu, kilka najlepiej zachowanych, a także górna część, tak zwany parasol. Te części znajdą się w nowej Rotundzie. Będą widoczne – zapewniał w kwietniu 2017 roku Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

Powojenny modernizm

Rotunda została oddana do użytku w 1966 roku. Koncepcja budynku powstała w latach 60. jako zwieńczenie Pasażu Wiecha, w ramach projektu Ściany Wschodniej, czyli zabudowy wschodniej strony ulicy Marszałkowskiej, pomiędzy Alejami Jerozolimskimi a ulicą Świętokrzyską. Zabudowa tego terenu stanowi jeden z najważniejszych przykładów powojennego modernizmu w Polsce.

15 lutego 1979 roku w budynku Rotundy wybuchł gaz, zginęło 49 osób, a ponad 110 zostało rannych. O odbudowie gmachu PKO władze zadecydowały tuż po eksplozji. Otwarcie zmodernizowanej Rotundy nastąpiło 27 października 1979 roku.

kk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Lolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2018 20:13 ~Lolek

  Koszmar, katastrofa.

 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2018 12:51 ~WAW

  Budynek który był za nią kiedy .. będzie nowy Postawiony??

 • Salem al Hazmi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2018 12:45 ~Salem al Hazmi

  co za piekny bank

 • hehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2018 11:34 ~hehe

  Komunisci nie pozwolą by w miescie znikały symbole narzuconej nam siłą architektury. W takim miejscu reprezentacyjnym w miescie ograbionym z zabytków, zamiast odbudować drugi Bristol albo nowy wieżowiec by wieksza kasa wpływała do budzetu Sródmieścia, to Warszawa nadal ma bys symbolem socjalistycznego miasta

 • amelka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2018 09:20 ~amelka

  C4NN4_bis~C4NN4_bis

  powinien być to Nowy Rotund.
  Dość kieratu i matriarchatu!

  Bredzisz.Nie mieszaj szampana z piwem,bo taki mix trzyma do Trzech Króli :-D

 • C4NN4_bis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2018 08:37 ~C4NN4_bis

  "Nowa Rotunda"? Co to za gender?! Nowy, ale budynek, czyli jeśli już to Nowy Rotunda!
  Póki nie wiadomo co, to jest tym żeński, bo nowa budowla, lecz ostatecznie mamy do czynienia z budynkiem rotundy, ew. możemy potraktować Rotundę, jako nazwę własną, imię, wtedy de facto powinien być to Nowy Rotund.
  Dość kieratu i matriarchatu!

 • mmmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2018 06:39 ~mmmm

  Miejsce umówień spotkań warszawiaków:)

 • kamienica

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2018 05:34 ~kamienica

  Na zdjęciach widać także dobitnie,jak "skutecznie" Hajka uporała się z wielkopowierzchniowymi reklamami,szpecącymi i obrzydzającymi mieszkańcom stolicy życie.Ale mają to co chcieli,sami ją wybrali.

 • amancik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.01.2018 20:34 ~amancik

  No mogliby się streścić,bo na randkę nie ma się jak umówić :-)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »