Informacje

14.09.2017 12:50 SĄD OKRĘGOWY

Nowa prezes zaprzecza, że wnioskowała o odwołanie zastępców

SERWISY:


Odwołanie wiceprezesów sądu okręgowego przez ministra Zbigniewa Ziobrę przed końcem kadencji wywołało dyskusję w mediach społecznościowych. Były rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości napisał na Twitterze, że zmiana nastąpiła na wniosek nowej prezes Joanny Bitner. Sama prezes temu zaprzecza.

O zmianach w sądzie okręgowym informowaliśmy na tvnwarszawa.pl. 11 września upłynęła kadencja dotychczasowej prezes sądu okręgowego - sędzi Małgorzaty Kluziak. Dzień później minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powołał na to stanowisko sędzię Joannę Bitner. - Prezesa powołaliśmy, ponieważ powstał wakat - powiedział wiceminister resortu Łukasz Piebiak.

Zmiana na tym stanowisku nie wzbudziła kontrowersji. W przeciwieństwie do innej, dokonanej przez ministra sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro odwołał bowiem trzy dotychczasowe wiceprezes sądu okręgowego: Beatę Najjar (wiceprezes do spraw karnych), Ewę Malinowską (do spraw gospodarczych) i Marię Dudziuk (do spraw cywilnych). Mimo że ich kadencje nie dobiegły jeszcze końca. W przypadku sędzi Najjar i Malinowskiej miało to nastąpić w październiku tego roku. Natomiast sędzia Dudziuk miała odejść we wrześniu 2020 roku.

Na nowych wiceprezesów Ziobro mianował: Iwonę Szymkiewicz-Trelkę, Dariusza Dąbrowskiego i Dariusza Drajewicza.

Roszady na stanowiskach skrytykowała między innymi była rzeczniczka sądu okręgowego Anna Ptaszek (była, bo w wyniku zaistniałej sytuacji w czwartek złożyła rezygnację). - To są wieloletni sędziowie, bardzo doświadczeni. Szczególnie przykre jest to, że odwołując ich, nie podano żadnego powodu. A dwie z tych osób w październiku kończą kadencję. W związku z tym nie powstrzymano się przed ich odwołaniem przed upływem kadencji, nie stawiając żadnych zarzutów - skomentowała decyzję ministra.

Dyskusja na Twitterze

W czwartek wieczorem do sytuacji odniósł się na Twitterze były rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta (dziś członek komisji weryfikacyjnej zajmującej się reprywatyzacją). "Kadencje w sądach często się kończą, kończyły się. Nowy Prezes miał prawo zawnioskować o wymianę wiceprezesów i to zrobił" - napisał, co potem zresztą kilkukrotnie podkreślił, na przykład w następującym wpisie: "Nowy Prezes zawnioskował o konkretnych zastępców. Nowy Prezes, a nie min. ZZ [Zbigniew Ziobro - red.]" - napisał.


Na powyższy post zareagował między innymi Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Zagadnął pytaniem: "był taki wniosek @joanna_bitner o odwołanie wiceprezesów?". Na które odpowiedziała z kolei krótko sama prezes Bitner. "Nie, nie było" - napisała.

 

Prezes sądu o sprawę zapytała również reporterka TVN24. Joanna Bitner wyraźnie stwierdziła, że nie wnioskowała o odwołanie wiceprezesów sądu, których kadencje przerwało ministerstwo.

W czwartek po południu sekcja prasowa sądu podała, że 13 września nowa prezes Joanna Bitner wystąpiła do ministra sprawiedliwości z wnioskami o powołanie na funkcje wiceprezesów Sądu Okręgowego trójki osób. To właśnie sędziowie Szymkiewicz-Trelka, Dąbrowski i Drajewicz.

Usuną sędziego ze stowarzyszenia?

Joanna Bitner jest wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Podobnie jak jeden z jej nowych zastępców Dariusz Drajewicz. W piątek po południu Radio Zet podało jednak, że stowarzyszenie rozważa wyciągnięcie konsekwencji wobec Drajewicza, a nawet usunięcie go z organizacji. Decyzja w tej sprawie ma zapaść do końca miesiąca.

Sprawą odwołania trzech wiceprezes ma zająć się w piątek na posiedzeniu plenarnym również Krajowa Rada Sądownictwa.

"Krajowa Rada Sądownictwa (…) podjęła decyzję o rozszerzeniu porządku obrad o sprawę odwołania, przez Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, trzech prezesów Sądu Okręgowego w Warszawie, oraz o zajęcie stanowiska w sprawie kampanii powadzonej przez Polską Fundację Narodową, której celem jest dyskredytowanie sędziów i sądów" - poinformował rzecznik prasowy Rady, sędzia Waldemar Żurek. Na antenie TVN24 stwierdził, że badane będzie, czy za zmianą mógł kryć się wątek osobisty. - W środowisku mówi się, że obecny wiceminister miał prowadzone postępowanie dyscyplinarne i za to odpowiadała jedna z odwołanych pań wiceprezes - powiedział Żurek. Dodał, że ta sprawa będzie badana przez KRS.

Konsekwencja nowej ustawy

Możliwość dokonywania zmian we władzach sądów umożliwia Zbigniewowi Ziobrze nowa ustawa o ustroju sądów powszechnych, która weszła w życie 12 sierpnia.

- To jest konsekwencja nowej ustawy, tego, że minister sprawiedliwości może odwołać prezesa czy wiceprezesów przed upływem kadencji. Takie uprawnienie mu przysługuje i z takiego uprawnienia skorzystał, żeby umożliwić nowe otwarcie w Sądzie Okręgowym w Warszawie – powiedział w rozmowie z TVN24 wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

Nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych to jedna z trzech ustaw o sądownictwie, które Prawo i Sprawiedliwość przygotowywało przed wakacjami (oprócz ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym). Jedyna, której prezydent Andrzej Duda nie zawetował.

kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Witold

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2017 10:31 ~Witold

  Opozycja robi co może, aby nie dopuścić do reformy wymiaru sprawiedliwości. Nic nie robi sobie z woli większości Polaków, którzy domagają się zmian.

 • Nowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2017 08:22 ~Nowy

  Odwołani sędziowie odpowiadali m.in. za przydzielanie spraw odszkodowań za komunistyczne prześladowania sędziemu, którego rodzice pracowali w… SB

 • Joachim Buderwaser

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 22:59 ~Joachim Buderwaser

  Ewa Malinowska to mój faworyt na sēdziego i prezesa sądu....bierność, wierność i bezczelność w jednej osobie.
  Kilka lat temu uznała że jej kolega Starowicz Andrzej pisząc uzasadnienie 8,5 miesiäca miał problemy osobiste i wszystko było Ok, jest miła i wyrozumiała dla swoich, dla obcych bezwzgledna, powołuje na biegłych ludzi bez wiedzy teoretycznej i praktycznej, A specjalistom uznanym w Niemczech i we Francji biegłym odmawia...
  Nie dopuszcza do jakiekolwiek krytyki i uwagi że strony podsädnych, rozpoznaje sprawy nie znajåc dowodów a gdy jej podsąny zwróci uwagę straszy karä dyscyplinarnä...
  TAK TO WZÖR SĘDZIEGO I PREZESA

 • pomyśl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 21:53 ~pomyśl

  Jan~Jan

  80 proc. respondentów oceniło, że sądy są opieszałe.

  ale co ma opieszałość do upolitycznienia i łamania konstytucji?!

 • Nieboszczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 21:38 ~Nieboszczyk

  Elita i związane z nią media boją się samodzielności i bezstronności nowej prezes Sądu Okręgowego w Warszawie.

 • obiektywizm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 20:55 ~obiektywizm

  System sądowniczy w Polsce jest „feudalny”.

 • Bitner

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 20:34 ~Bitner

  Jej słowa obnażyły całą hipokryzję sędziowskich elit.

 • Zbigniew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 20:23 ~Zbigniew

  Sędzia Joanna Bitner znana jest ze swoich bezkompromisowych poglądów, które mogą się nie podobać obecnym elitom sędziowskim.

 • ania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 20:16 ~ania

  sędzia bitner straciła, nieduży, ale zawsze jakiś był, szacunek środowiska

 • Kukiz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 20:00 ~Kukiz

  Czy zachęcanie do obalenia rządu jest zgodne z prawem?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »