Informacje

05.04.2018 06:38 który najlepszy?

Nowa ławka miejska.
Cztery modele w finale

Cztery prototypy nowej ławki miejskiej dotarły w ostatnich dniach do Zarządu Zieleni. Urzędnicy wskażą jeden, a wybrany producent zamontuje na początek kilkaset takich mebli.

O koncepcji ławki warszawskiej napisaliśmy pierwszy raz w maju ubiegłego roku. Urzędnicy zdecydowali się na długotrwały tryb dialogu konkurencyjnego, dlatego ostatecznego projektu wciąż nie ma. Ale są cztery modele, które będą testowane i oceniane. Z producentem najlepszego miasto podpisze umowę na dostarczenie 600 ławek, umowa będzie mogła być rozszerzana o kolejne. Prototypy są dość podobne - metalowa konstrukcja plus drewniane siedzisko i oparcie. To dlatego, że Zarząd Zieleni miał szereg konkretnych wytycznych co do materiałów czy gabarytów.

Walczą cztery firmy

- Określiliśmy kilka podstawowych wymagań. Nasze nowe warszawskie ławki powinny zostać wykonane z drewna rodzimego. Ma być ono sezonowane, impregnowane ciśnieniowo, zabezpieczone przed grzybami i promieniami UV. Dostarczone prototypy mają konstrukcję szczebelkową w celu utrudnienia tworzenia na takich ławkach graffiti ale także ułatwienia ich późniejszej konserwacji - mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni i dodaje, że zwycięski model ma być wygodny, estetyczny, ale nie za drogi. Jak zapowiada, do testowania mebla urzędnicy zamierzają zaprosić także mieszkańców.

W ostatecznej rozgrywce na placu boju pozostały cztery firmy (jedna się wycofała): PUCZYŃSKI-mała architektura, FULCO Sp. z o.o, Piłczyński Art. Marcin Piłczyński, INVESTIM S.A. - Do oceny będzie powołana komisja składająca się z architektów, projektantów, osób pracujących z niepełnosprawnymi czy starszymi. Generalnie zaprosimy ludzi związanych z istotnymi cechami tego procesu (wyłaniania najlepszej – red.) – precyzuje Piwowarski.

Zaprezentowane warianty nie są ostateczne – będą mogły ulec drobnym poprawkom, tak aby model skierowany do seryjnej produkcji był maksymalnie dopracowany, pozbawiony wad.

Mebel jak dobry chleb

Nowy miejski mebel będzie ustandaryzowany, co nie oznacza, że zawsze taki sam. Podstawowy wariant to taki z oparciem i podłokietnikami, ale zamówienie obejmie także takie z samym oparciem oraz samymi podłokietnikami. Jak wyjaśnia nam Mariusz Burkacki z Zarządu Zieleni, wynika to z tego, że czasem sami mieszkańcy proszą, by ławka stojąca koło ich bloku, nie miała oparcia. - Przekonują, że takie z oparciem sprzyjają imprezom, co nie wszystkim się podoba – przywołuje argumentację mieszkańców.

Proces wyłaniania firmy, która dostarczy setki ławek, może potrwać jeszcze kilka miesięcy. Jak pisaliśmy wcześniej, pierwsze miały zostać wyprodukowane i ustawione jeszcze w 2017 roku. Dlaczego terminu nie udało się dotrzymać i wszystko trwa tak długo?

- Sam się niecierpliwię. Ale zwracam  uwagę, że z każdym wykonawcą spotykaliśmy się po dwa razy: raz w sprawie formy, raz w sprawie ergonomii. Jedno spotkanie trwa trzy godziny, a było ich 10. Potem prace nad uszczegółowieniem zamówienia. Wykonawcom trzeba było dać czas na wykonanie prototypu ławeczki - minimum 45 dni, bo to przetarg unijny – tłumaczy szef Zarządu Zieleni. - Niektóre rodzaje chleba muszą dłużej porosnąć, żeby mieć właściwy smak, bez ulepszacza – podsumowuje obrazowo.

Ratusz zastrzega, że nowe meble do siedzenia nie zastąpią z dnia na dzień wszystkich obecnych. Ławki mają pojawiać się systematycznie, najpierw tam, gdzie dziś ich brakuje albo istniejące są w złym stanie.


b//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • qperNIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2018 20:34 ~qperNIK

  ewa~ewa

  Wydali miliony na nowe logo mza zupełnie bez sensu a nie ma nawet jednej toalety. Ludzie załatwiają się w bramach w 2018 roku ale bufetowa ma ważniejsze sprawy.... Ten ratusz to tragedia.

  Może i bez sensu ale nie bez celu. Na pewno ktoś na tym sowicie zarobił i odpowiednim osobom decyzyjnym adekwatnie się odwdzięczył. Tak działa polityka i decyzyjność urzędnicza gdy im się nie patrzy na ręce i nie rozlicza z takich decyzji.

 • tenitamten

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2018 20:21 ~tenitamten

  DoLikwidacjiTVNDoLikwidacjiTVN

  nr.4 najlepiej wygląda, solidnie w miarę nowocześnie i wygodnie

  Też potwierdzam, najbardziej wandaloodporna :)

 • ceezar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2018 20:17 ~ceezar

  ziomki, mordeczki będą mieli gdzie siedzieć.. jaki model nie ważne bo i tak zniszczą wszystko

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2018 19:01 ~Wprost

  ewa~ewa

  Wydali miliony na nowe logo mza zupełnie bez sensu a nie ma nawet jednej toalety. Ludzie załatwiają się w bramach w 2018 roku ale bufetowa ma ważniejsze sprawy.... Ten ratusz to tragedia.

  Jasne, że tak. Ale niestety HGW nadal ma zwolenników... liczę tylko, że bardzo małe. Oby ta ekipa szybko została odsunięta od władzy.

 • DoLikwidacjiTVN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2018 18:38 DoLikwidacjiTVN

  nr.4 najlepiej wygląda, solidnie w miarę nowocześnie i wygodnie

 • alfred

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2018 17:29 ~alfred

  PUCZYŃSKI-mała architektura najlepszy.

 • warszawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2018 16:59 ~warszawa

  jedyny wygodny model to ten z lat'60tych. Z wyprofilowanym oparciem przechodzacym w siedzisko..

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2018 16:56 ~kubat

  Ciekawe ile tych ławek dotrwa do jesieni ?? Już słuszna młoda, prawdziwa Polska się nimi zajmie.

 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2018 15:56 ~ewa

  Wydali miliony na nowe logo mza zupełnie bez sensu a nie ma nawet jednej toalety. Ludzie załatwiają się w bramach w 2018 roku ale bufetowa ma ważniejsze sprawy.... Ten ratusz to tragedia.

 • kamil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2018 14:39 ~kamil

  nr 4

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »