Informacje

17.12.2016 08:27 zorganizowany przez KOD

Nocny protest przed Sejmem

SERWISY:


Kilkuset funkcjonariuszy zabezpieczało w nocy teren wokół parlamentu, gdzie odbywał się protest zorganizowany przez KOD. Policja interweniowała wobec
osób, które próbowały zatrzymać samochody z kolumny premier Beaty Szydło i prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

W sobotę rano na miejscu było kilkunastu protestujących. Z koeli po godz. 8 PAP podała, że jest ich kilkudziesięciu.

Jak podaje reporterka TVN24 Małgorzata Telmińska, uczestnicy protestu spodziewają się, że niebawem dołączą do nich kolejni demonstranci. Pobliskie ulicy nie są zablokowane. Komunikacja kursuje normalnie.

W nocy manifestujących było o wiele więcej. Oprócz lidera KOD Mateusza Kijowskiego, na miejscu byli też politycy sejmowej opozycji czy przedstawiciele Partii Razem. Protestujący skandowali m.in.: wolne media, konstytucja.

Kaczyński wyjechał nocą

Około 2:40 premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński opuścili teren Sejmu. Drogę utorować musieli ochraniający budynki parlamentu policjanci. Rzecznik Komendy Stołecznej Policji Mariusz Mrozek przekonywał, że funkcjonariusze używali jedynie siły fizycznej wobec osób, które same zagrażały swojemu bezpieczeństwu, wbiegając pod samochody, nie użyto żadnych innych środków przymusu. - Nie użyto gazu łzawiącego, dementuję tę informację – stwierdził Mrozek.

Jak poinformował w sobotę rano, policja nie zatrzymała nikogo, spisała dane osobowe tych, którzy utrudniali. Zapowiedział, że funkcjonariusze skierują w ich sprawie wnioski do sądu.

Ok. godz. 4 do nielicznych demonstrujących jeszcze przed gmachem Sejmu wyszło kilkoro posłów PO. - Sejm pracuje, przerwał obrady, ale nie zakończył, jesteśmy na sali plenarnej - powiedział poseł PO Andrzej Halicki. Dodał, że na sali plenarnej jest ok. 30 posłów, którzy pełnią tam dyżury.

Pierwsi uczestnicy manifestacji zaczęli zbierać się już po godz. 17. Z godziny na godzinę protestujących przybywało. O godzinie 20 był już tłum. Zgromadzeni przed Sejmem przynieśli transparenty z hasłem: "wolne media" i polskie flagi. Skandowali: jesteśmy z wami.

Do protestujących przemawiali m.in. dziennikarz Tomas Lis, poseł Stefan Niesiołowski, były poseł Ryszard Kalisz, poseł Ryszard Petru i lider KOD Mateusz Kijowski.

"Musimy walczyć o wolność"

- Ta władza po Trybunale Konstytucyjnym teraz chce anihilować sądy, później chce anihilować organizacje pozarządowe. A teraz dlatego, że jest jej niewygodnie, chce anihilować dziennikarzy - przekonywał Kalisz przed Sejmem.

Głos zabrał również Stefan Niesiołowski z koła poselskiego Europejscy Demokraci. - Okazuje się, że po 27 latach jeszcze raz musimy walczyć o wolność. Ale tak jak wtedy, tak i teraz my tę walkę o wolność wygramy. Nadejdzie dzień, kiedy wy stąd już nie odejdziecie, zostaniecie pod tym Sejmem - mówił do zebranych Niesiołowski.

Po godzinie 22 na proteście przemawiał lider KOD-u Mateusz Kijowski. - To niezwykle symboliczne. 22 lipca uchwalili ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, 13 grudnia o zgromadzeniach, a  w rocznicę  tragedii w Kopalni Wujek ograniczają dostęp obywateli do informacji. Hańba takiej władzy. Hańba władzy, która się wstydzi tego co robi, wstydzi się tak, że się chowa przed kamerami, co wy tam takiego robicie? – pytał Kijowski.

Na proteście pojawiła się także była premier Ewa Kopacz. Apelowała o powiedzenie głośnego "nie" władzy, która według niej zawłaszcza każdego dnia kawałek "naszej wolności". Ludziom zgromadzonym przed Sejmem podziękował przewodniczący PO Grzegorz Schetyna i poseł Michał Szczerba, który został wykluczony z obrad przez marszałka Marka Kuchcińskiego.

 

Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała w piątek wieczorem na Twitterze, że przy ulicy Wiejskiej zebrało się ponad dwa tysiące protestujących. "Warszawa sercem demokratycznej Polski" - dodała prezydent stolicy.Protesty w innych miastach

Zwolennicy KOD i partii opozycyjnych protestowali też w kilku miastach w kraju; w pikietach uczestniczyło po kilkadziesiąt, kilkaset osób.

W Poznaniu ok. 200 osób, członków i sympatyków KOD i partii opozycyjnych zgromadziło się pod gmachem urzędu wojewódzkiego. - Manifestujemy niezgodę na to, co się dzieje w Sejmie, w rządzie i brak zgody na ograniczenie dostępu mediów do parlamentu. To jest skandal, realny zamach na konstytucję. Brak mediów w Sejmie oznacza możliwość fałszowania przekazu tego, co się tam naprawdę dzieje - powiedział jeden z protestujących Zdzisław Kałek.

Do zgromadzonych zwróciła się też m.in. Ewa Wójciak z Teatru Ósmego Dnia. - Ten pełzający stan wojenny do nas powoli dociera, dobiera się nam do gardeł. Pamiętajmy, że oni żywią się nienawiścią i oni tą nienawiścią próbują się posługiwać - mówiła.

Blisko 100 członków KOD i ich sympatyków zgromadziło się na placu Solidarności w Szczecinie w spontanicznym proteście w obronie wolności mediów i wspierając polityków opozycji.

- Przyjście na protest było naszą wewnętrzną potrzebą. Dla nas to walka o prawa podstawowe, o możliwość przyglądania się na ręce polityków, bez względu na ich opcję polityczną. Jeśli dziennikarze stracą prawo do zadawania politykom pytań, wtedy skończy się wolność mediów. To, że protest odbywa się na dachu Centrum Dialogu Przełomy jest zapowiedzią przełomu społecznego – powiedziała PAP uczestniczka pikiety Hanna Źródlewska.

Zwolennicy KOD i partii opozycyjnych protestowali też m.in. na Targu Drzewnym w Gdańsku. W Białymstoku kilkadziesiąt osób zebrało się w piątek wieczorem na ulicy przed budynkiem, gdzie swoje biura mają posłowie PiS z regionu. Lublinie przed siedzibą PiS demonstrowało kilkadziesiąt osób, głównie przedstawicieli KOD i partii Nowoczesna. Ok. 60 osób wzięło udział w Kielcach w pikiecie w obronie wolności mediów, która odbyła się pod pomnikiem Henryka Sienkiewicza.

Zmiany w organizacji pracy dziennikarzy

W piątek grupa posłów opozycji zablokowała mównicę sejmową, po tym, gdy marszałek Sejmu Marek Kuchciński wykluczył z obrad posła PO Michała Szczerbę w trakcie debaty nad projektem budżetu. Posłowie opozycji sprzeciwiają się planom zmiany organizacji pracy dziennikarzy w Sejmie. CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

PAP/ran/ec/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • myślący polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2016 18:22 ~myślący polak

  Wystarczy przeczytać 2 ciekawe książki, Resortowe dzieci - politycy, Resortowe dzieci - służby specjalne. KOD to banda opłacane przez tych z książek. Ciekawe z czego lider KODU żyje jak ciągle strajkuje to kiedy pracuje?

 • resoviak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2016 18:10 ~resoviak

  ubekom zabrali emerytury i mamy strajk kod-u aż 2000 ubeków wyszlo na ulice do rosji ich wyslać

 • rozgonic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2016 14:53 ~rozgonic

  pokazali jak opozycja potraktowala dzienikarza tpv info banda chuliganow blokuja odzywaja sie jak chca (kochany i taki czlowiek jest poslem zal) smiech robia cyrk zoo ludzie ZOMOWCÓW I SB-eków.
  Armatki i pala rozgonic bur...l banda cwaniaków sakwy sie koncza szczego beda zyc he he 800pln i rekawy w gore.

 • Press

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2016 10:59 ~Press

  oligjage~oligjage

  I po co TVN24 kłamie. Zabezpieczenie samochodów przed tłuszczą opozycjonistów nazywacie użyciem siły przez policję. Oto do jakich nizin schodzą dziś media. Na tym przykładzie widać wyraźnie jak działają dzisiejsze media.Wstyd!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Kłamstwo całą dobę?

 • Retro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2016 10:16 ~Retro

  Mam pytanie - a co mówił p. Ryszard Kalisz z którym p. Niesiołowski,jak twierdzi, walczył 27 lat temu?

 • Retro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2016 10:07 ~Retro

  Żałosne prowokacje. W największych miastach Polski udało sie zebrać po kilkadziesiąt osób :D czyli władze partyjne oderwały od kolacji biednych członków żeby ich spędzić na placach :) Pod Sejmem taki tłum, że u mnie w pracy na stołówce większy widywałem :D No i pokażcie filmiki jak Was policja pałowała, pokażcie. Co? Wszyscy mieli smartfony, wszystko filmowali a w momencie pałowania akurat nic? Tylko ten jeden "aktor" co się ułożył na ulicy? To nastęnym razem ubierzcie się w policyjne mundury i zagrajcie sami scenę pałowania.

 • Anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2016 09:49 ~Anna

  Tata w ZOMO ,synuś w KODzie demokracja zawsze w modzie

 • Kod to lemingi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2016 09:23 ~Kod to lemingi

  Byłem, widziałem na własne oczy.
  KOD? Stado lemingów, nic więcej. Połowa była pijanych skandując hasła nie na miejscu, a druga połowa nie wiedziała po co przyszła... kod to żenada, która ogłupiła polskie społeczeństwo... Gdzie był ten cały posrany kod jak platforma Polskę wyprzedawała?

 • Bl0to

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2016 09:23 Bl0to

  Już jest na 100% jasne, że pisokomuna działa na zniszczenie oraz wyzysk tego kraju. Kto wie, czy tam naczelnikowi nie spływa już emerytka w rubelkach na Kajmanach. To nie Polacy sterują tylko sowieci zdaje się bo chyba Polakowi nie zależałoby na psuciu tak Polski? Gorzej za to, że niektórzy dają się na to nabierać, jak w 33 w Niemczech. To jest LOL. Wielkie. Ale fakt, niektórzy mentalnie z komuny nie odeszli i cały czas kochają jak im inni wsadzają słowa i myśli do głowy i potem poważają to pierdolamento wyssane z palca. Wystarczy poprzeć jakie grupy głosowały na pisokomunę i tyle w temacie. Wstyd oraz obciach. Amen.

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2016 00:52 ~Wprost


  Alina~Alina

  KODziarstwo to tylko przykrywka PO i NOWOCZESNEJ.Ci co wyszli ,są tak zmanipulowani przez lisa i jemu podobnych,że żal mi ich.Nie wiedzą po co tam są,bo mózgi im zamarzły.
  Antek~Antek

  Akurat jest dokładnie na odwrót - osoby protestujące widzą i rozumieją, co się dzieje, w przeciwieństwie do niewolników PiSu, takich jak ty - jak ktoś po pałowaniu protestujących przez policję DALEJ nie widzi, co się dzieje, to go już chyba nic nie odratuje.

  A gdzie i kiedy PiS pałował? Serio pytam i bez sarkazmu.

  Bo o PO wiem o ich blokowaniu zgromadzeń i przemocy:
  1) HGW nie pozwoliła na marsz przeciw imigrantom
  2) PO strzelało do górników w 2014
  3) PO pałowało, biło i kopało na marszu 2013.11.11

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »