Informacje

24.07.2014 19:15 nowy podział na okręgi

Nocna zmiana okręgów. Komisarz wyborczy wytyka błędy

SERWISY:


Do 21 sierpnia ma czas Rada Warszawy na uwzględnienie zastrzeżeń komisarza wyborczego dotyczących zmian granic okręgów w wyborach do rad pięciu dzielnic stolicy. Zmiany w okręgach w niektórych dzielnicach rada miasta uchwaliła na początku lipca.

Skargę złożyła kilka dni temu Warszawska Wspólnota Samorządowa.

Komisarz wyborczy w Warszawie, sędzia Dorota Tyrała powiedziała w czwartek PAP, że w związku z nieprawidłowościami dotyczącymi podziału na okręgi wyborcze na Pradze Południe, Pradze Północ, w Rembertowie, w Wawrze i w Wilanowie wezwała radę miasta do zmiany uchwał.

Zastrzeżenia komisarz

Komisarz wyborczy wyjaśniła, że na przykład w Wilanowie mylnie jako podstawę podziału przyjęto dane meldunkowe z czerwca 2014 r. a nie z grudnia 2013 r. Z kolei w przypadku Pragi Południe komisarz wyborczy uznała, że nieuzasadniona była decyzja o zmianie przypisania jednego z budynków do innego okręgu wyborczego.

Tyrała podkreśliła, że zgodnie z przepisami zmian w granicach okręgów wyborczych można dokonywać do 21 sierpnia.

Dyrektor stołecznego Centrum Komunikacji Społecznej Jarosław Jóźwiak wyjaśniał PAP, że zmiany w granicach części okręgów wynikały z konieczności respektowania tzw. normy przedstawicielstwa. Oznacza ona, że w każdym okręgu liczba wyborców przypadająca na jeden mandat radnego powinna być zbliżona. Jóźwiak mówił, że część zmian dotyczyła jedynie jednolitego sposobu opisu granic okręgu.

Zmiany w 12 dzielnicach

Ogólnie na początku lipca rada miasta podjęła uchwały dotyczące okręgów w wyborach do rad 12 dzielnic w Ursusie, na Żoliborzu, na Woli, w Wilanowie, w Wesołej, w Wawrze, w Rembertowie, na Pradze Południe, na Ochocie, na Bielanach, na Białołęce oraz na Bemowie.

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska powiedziała PAP, że zastrzeżenia komisarza wyborczego wpłynęły, ale nie ma jeszcze wyznaczonego terminu, kiedy rada zajmie się sprawą.

Bez rozpoznania zostały skargi Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej na uchwały Rady Warszawy ws. okręgów wyborczych: Bemowa, Białołęki, Pragi Południe, Rembertowa, Wawra, Woli i Żoliborza. Komisarz wyboczy w Warszawie poinformowała, że skargi wpłynęły 18 lipca, czyli po terminie, który upływał 14 lipca.

Wybory w listopadzie

Zgodnie z prawem wyborczym podział na okręgi wyborcze oraz ich granice na wniosek wójta ustala rada gminy. Na ustalenia rady gminy przysługuje prawo wniesienia skargi do komisarza wyborczego, który rozpoznaje sprawę w terminie 5 dni i wydaje postanowienie. Od postanowienia przysługuje odwołanie do PKW. Orzeczenie PKW jest ostateczne (nie przysługuje środek prawny). Granice okręgów wyborczych można zmieniać najpóźniej na trzy miesiące przed upływem kadencji, czyli w przypadku najbliższych wyborów samorządowych do 21 sierpnia.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada - informuje PKW. Wybory zarządza premier. Mieszkańcy Warszawy wybiorą 423 radnych dzielnic.


PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Renata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2014 09:49 ~Renata

  Hardy~Hardy

  Taaa.... Ktoś się chyba boi tu Piotra Guziała i Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej...

  Myślę, że może nie tyle boi się ten ktoś Piotra Guziała i WWSu, tylko tego, że powoli traci grunt pod nogami, a warszawiacy mogę nie dać się omamić, szczególnie, że będzie w tych wyborach wielu bardzo mocnych kandydatów.

 • Hardy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2014 22:47 ~Hardy

  Taaa.... Ktoś się chyba boi tu Piotra Guziała i Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej...

 • mały sklepik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2014 15:20 ~mały sklepik

  Fałszywe obietnice i cuda nad urnami - to daje władzę w Warszawie. Warszawą rządzą ludzie, którzy fałszywymi obietnicami wyłudzili głosy mieszkańców w 2006r. Teraz stanowią dla Warszawy uznaniowe i korupcjogenne prawo miejscowe. Manipulacje i uznaniowość to najpodlejsze i najbardziej korupcjogenne cechy tej władzy.

 • BUFETOWA HGW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2014 06:02 ~BUFETOWA HGW

  CUDY NAD URNAMI już trzy miesiące przed wyborami - SOWY i PRZYJACIÓŁ nieustający ciąg dalszy ...

 • klara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2014 21:48 ~klara

  Oj ta oj tam. Komisarz i tak wyda decyzję jaką mu każe walzowa.

 • Seratonina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2014 21:37 ~Seratonina

  Dzięki nagłośnieniu przez Warszawską Wspólnotę Samorządową sprawy zmiany granic okręgów wyborczych odbiła sie ona głebokim echem w Warszawie. Wykryto przy tej okazji wady prawne kuriozalnej uchwały przegłosowanej przez radnych z PO.

 • Żabcia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2014 19:53 ~Żabcia

  A więc bardzo dobrze, że Warszawska Wspólnota Samorządowa się tą sprawą zajęła i tego nie zostawiła...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »