Informacje

12.08.2018 07:44 na Wisłostradzie

Nocna próba generalna.
Tak wojsko ćwiczyło przed defiladą

SERWISY:

Czołgi, transportery, oddziały konne, setki żołnierzy i rekonstruktorzy ćwiczyli przed wielką wojskową defiladą. Próba generalna odbyła się w nocy z soboty na niedzielę. Wisłostradę zamknięto, autobusy skierowano na objazdy.

Na próbie generalnej obecny był między innymi szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak. - W wyjątkowym roku odzyskania przez Polskę niepodległości, 15 sierpnia spotkamy się na wyjątkowej defiladzie, która będzie poświęcona uczczeniu stulecia naszej niepodległości - powiedział.

- W nocnej próbie wzięła udział tylko część naziemna defilady, czyli pojazdy i żołnierze. Nie było samolotów - relacjonowała Karolina Wasilewska z TVN24.

Utrudnienia na Wisłostradzie

Jak podkreślił minister Błaszczak, defilada odbędzie się w nowym miejscu. Nie w Alejach Ujazdowskim (jak w poprzednich latach), ale na Wisłostradzie. - Doszliśmy do wniosku, że to nowe miejsce umożliwi z jednej strony pełniejszą prezentację Wojska Polskiego, ale także da możliwość lepszego odbioru defilady. Aby więcej warszawiaków i tych wszystkich, którzy odwiedzą stolicę 15 sierpnia, mogło obserwować defiladę i poczuć dumę z tego, że przed nimi będą defilowali żołnierze Wojska Polskiego - mówił podczas próby szef MON.

Ze względu na próbę wojsk mieszkańcy i pasażerowie musieli liczyć się z dużymi utrudnieniami w ruchu. O godzinie 23 zamknięta zostały ulice: Wybrzeże Gdyńskie - od mostu Grota-Roweckiego do mostu Gdańskiego, Wybrzeże Gdańskie - od mostu Gdańskiego do Sanguszki i Krasińskiego - od placu Wilsona do ulicy Wybrzeże Gdyńskie. Kilkanaście linii autobusowych skierowano na objazdy.

>> CZYTAJ TAKŻE: DEFILADA - UTRUDNIENIA DZIEŃ PO DNIU <<

Na ziemi i w powietrzu

W Wielkiej Defiladzie Niepodległości - bo pod taką nazwą oficjalnie organizowane jest wydarzenie - ulicami stolicy przemaszeruje ponad tysiąc żołnierzy między innymi z wojsk: lądowych, specjalnych, obrony terytorialnej; sił powietrznych i marynarki wojennej. Będzie także 900 rekonstruktorów pieszych i konnych.

Planowany jest przejazd blisko 200 wojskowych pojazdów, między innymi transporterów Rosomak, armatohaubic Krab, samochodów humvee, transporterów Stryker, czołgów Abrams, Twardy i Leopard, a także transporterów minowania narzutowego Kroton.

Na niebie zaprezentuje się ponad 100 maszyn m.in. samoloty TS-11 Iskra, M-28 Bryza, C-295M, C-130, M-346, G550 oraz B737 oraz F-16 Jastrząb, a także śmigłowce - SW-4 Puszczyk, Mi-2 i W-3.
- Po skończeniu defilady odbędzie się piknik żołnierski na błoniach Stadionu Narodowego. Tam będzie można zobaczyć z bliska sprzęt wojskowych uczestniczących w defiladzie, tam będzie można także posmakować żołnierskiej grochówki, tam będzie można porozmawiać z żołnierzami Wojska Polskiego - zapowiadał minister Błaszczak.

Sceptyczne władze miasta

Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, władze Warszawy nie są zwolennikami nowej trasy wojskowej defilady. - To jest raczej chęć pokazania siły defilady niż myślenie o mieszkańcach. Gdybym była złym doradcą prezydenta, to bym powiedziała, że należy zamknąć Wisłostradę - oceniała w piątek w "Faktach po Faktach" Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent miasta.

- Funduje nam się igrzyska, które paraliżują Warszawę na kilka dni. To mi przypomina zupełnie inny ustrój i zupełnie inne czasy - dodaje Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta Warszawy z PO.

Zupełnie innego zdania jest kontrkandydat Trzaskowskiego - Patryk Jaki. - Będzie to znacznie mniejsza defilada niż w innych państwach w Europie. Najwyższy czas, by Warszawa pozbyła się kompleksów - apeluje Patryk Jaki.

 

kw/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Rezerwista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2018 09:01 ~Rezerwista

  Jak rosjanie policzą dziś nasze wojsko to ze śmiechu pękną, może o to chodzi. A Prezes będzie jechał dzisiaj kolaską ?!

 • Mieszkanka Powiśla

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2018 16:08 ~Mieszkanka…

  Szkoda tylko, że ta nocna próba odbywała się również z udziałem nagłośnienia, które używane było DO godziny 7 rano. Cisza nocna jak było słychać nie wszystkich obowiązuje, chociaż można potraktować tą pobudkę o 5 rano jako budzik na poranną mszę

 • mdddee

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2018 15:32 ~mdddee

  lucek~lucek

  PiSowska pokazówka złomu.

  Zorganizowana przez Hanię PO;) haha

 • Bradley

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2018 14:30 ~Bradley


  Zepp~Zepp

  Podobny sprzęt (zwłaszcza latający) można zobaczyć na defiladach w Korei Północnej.
  MDA~MDA


  Szczególnie Leopardy Abramsy i F 16.

 • MDA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2018 12:34 ~MDA

  Zepp~Zepp

  Podobny sprzęt (zwłaszcza latający) można zobaczyć na defiladach w Korei Północnej.  i jeszcze w kilku muzeach..:-)

 • Waldek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2018 12:01 ~Waldek

  Mam nadzieję, że nie wjadą do tunelu. Chyba pod ciężarem czołgu nawierzchnia by się zapadła, pamiętacie jak zalewali dziury przy stacji metra.

 • Dziadek tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2018 11:34 ~Dziadek tetryk

  Uważam, że po zlekceważeniu przez najważniejsze osoby w Państwie pogrzebu gen. Ścibor-Rylskiego i pokazaniu, jaki NAPRAWDĘ stosunek do Powstania i Powstańców mają Prezydent-Zwierzchnik Sił Zbrojnych i Minister Obrony Narodowej, Warszawiacy powinni tę defiladową hucpę totalnie zbojkotować.

  A ciemny Lud i klakierzy obecnej władzy NIECH SIĘ CIESZĄ. choć ja wiem, że ten się śmieje, kto się śmieje ostatni

 • dla kasy można

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2018 10:27 ~dla kasy można


  Maria~Maria

  Zobaczymy w środę czy tak samo hejterzy PiS będą się cieszyć jak będą jechać i wracać z pracy, przypominam że oprócz wisłostrady będą zamknięte dwa mosty
  Demo~Demo

  Przecież oni pracują w domu, przy klawiaturze.
  mmmmm~mmmmm

  Co Wy z tym PiSem, tak nauczyliście się wszystko na PiS zwalać;) Czy PiS rządzi Warszawą????;) A jeśli to przez ostatnie lata PO też tak było;)
  waws~waws

  Jest to uroczystość M jak Mariusza w tym wypadku miasto może jedynie zabezpieczyć komunikacje miejską i objazdy dla niej. Domyślam się że z byt dużo alternatywy nie będzie jak Wisłostrada na tak długim odcinku będzie zablokowana do tego dwa mosty. I proszę pamiętać że ci ludzie którzy przyjadą oglądać igrzyska też muszą jakoś dojechać. Do tego zaplecze wojskowych i ich rodziny. Tylko po to aby jeden Mariuszek mógł przejechać się czołgiem na Wisłostradzie. Pycha kroczy przed upadkiem. Kiedyś coś słyszałem o Bizancjum.
  Obserwatorek~Obserwatorek

  Teraz Misiek w czołgu po Wisłostradzie, wcześniej Donald w Rosomaku Ujazdowskimi. Nie ma to większego znaczenia i różnicy. A wy się żrecie między sobą jak te barany.
  kolo~kolo


  Ty mieszkasz w ogóle w Warszawie czy tylko tak trzepiesz qłupoty z przyzwyczajenie ???
  W Ujazdowskich niech sobie robią jak co roku a zablokowana Wisłostrada droga przelotowa to porażka.

  Szkoda, że nie jesteś taki bitny jak HGW organizuje zamykanie miasta na imprezki dla prywatnych firm. Co tydzień.
  Biegi, maratony, promocje, pochody, fontanny, rowerki, ...

 • lucek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2018 10:20 ~lucek

  PiSowska pokazówka złomu.

 • sfgsfgs

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2018 10:03 ~sfgsfgs


  Maria~Maria

  Zobaczymy w środę czy tak samo hejterzy PiS będą się cieszyć jak będą jechać i wracać z pracy, przypominam że oprócz wisłostrady będą zamknięte dwa mosty
  real~real

  Jakbyś mieszkał w Polsce, to byś wiedział, że 15 jest dniem wolnym :)


  No i z tego powodu całe miasto jest zamknięte i nic nie jest czynne.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »