Informacje

12.09.2013 06:53 po burzliwej środzie

Noc spędzili w namiotach

SERWISY:


Po burzliwej środzie, drugi dzień protestów związkowców w stolicy zapowiada się spokojnie. Ulicami stolicy przejdzie tylko jedna manifestacja. Ok. 150 związkowców spędziło noc w miasteczku namiotowym, które stanęło przed Sejmem.

Noc upłynęła protestującym spokojnie, choć część z nich jeszcze po północy postanowiła o sobie przypomnieć politykom nocującym w hotelu sejmowym. Odśpiewali hymn, skandowali hasła i uderzali kaskami o ziemię.

Przy ulicy Wiejskiej, na ogrodzonym przez związkowców terenie, stanęły równo ustawione namioty, w których odpoczywali po całodziennym proteście. Miasteczko posiada też jadalnię, gdzie można się ogrzać i napić ciepłej kawy oraz herbaty. Protestujący mają swój generator prądu, dzięki któremu silny reflektor oświetlał centralny plac miasteczka. Reporter TVN 24 Marek Osiecimski podkreśla dobrą organizację związkowego miasteczka.

Animuszu związkowcom nie odebrał nawet padający deszcz. Jak sami mówią złe warunki atmosferyczne nie przeszkodzą w proteście.

Przejdą przed Sejm

W czwartek o godz. 11.30 przed Ministerstwem Edukacji rozpocznie się zgromadzenie z udziałem około dwóch tysięcy osób. Organizuje je Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

Po godz. 13 manifestanci wyruszą al. Szucha i Al. Ujazdowskimi przed Sejm. Dołączą do swoich koleżanek i kolegów, którzy rozbili na Wiejskiej miasteczko namiotowe. Do soboty ma w nim przebywać kilkaset osób. Obok namiotów rozstawiono tymczasową stołówkę i przenośne toalety.

Autobusy objazdami

Jak poinformował, Zarząd Transportu Miejskiego, autobusy linii E-2, 116, 180 i 503 jadące z Mokotowa na północ, od skrzyżowania Belwederska - Gagarina - Spacerowa będą kierowane na objazdy. Innymi trasami pojadą także autobusy tych linii w przecwiną stronę: od ronda de Gaulle'a do Wilanowa i Natolina Płn.

Na objazdy będzie kierowane także linie 166 (w obu kierunkach od skrzyżowania Belwederska/Gagarina/Spacerowa) i 222 (w kierunku Bielańskiej od pl. Unii Lubelskiej). ZTM zapowiada, że w przypadku długotrwałego zablokowania przejazdu ul. Piękną na odcinku od Al. Ujazdowskich do ul. Wiejskiej autobusy linii 107, 159, 187 będą także kierowane na trasy objazdowe.

Debaty ekspertów

Czwartek ma być w miasteczku dniem eksperckim. Na scenie ustawionej przed Sejmem będą miały miejsce dwie debaty. Od godz. 11.00 do 13.00 na temat polityki przemysłowej dyskutować będą prof. Ryszard Bugaj, prof. Stephane Portet, dr Bolesław Jankowski, Krzysztof Mroczkowski.

Natomiast między 14.00 a 16.00 odbędzie się debata na temat służby zdrowia pod hasłem: "Zdrowie: system, pacjent, pracownik - misja czy zysk?".

>>ZOBACZ W PEŁNEJ ROZDZIELCZOŚCI<<

Doszli przed Sejm

W środę przez stolicę przeszło sześć manifestacji. W sumie do stolicy zjechało około 20 tysięcy osób (służby podawały liczbę 19 tysięcy, organizatorzy mówi 23 tysiącach).

Najpierw związkowcy pikietowali przed ministerstwami: pracy i polityki społecznej, transportu, gospodarki, sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i zdrowia. Potem przeszli przed Sejm, gdzie przemówili szefowie związków. W śród nich Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność" i Jan Guz, przewodniczący OPZZ.

Czterodniowy protest

To jednak tylko przedsmak tego, co czeka nas w sobotę. Jak zapowiadają organizatorzy, wówczas do stolicy przyjechać ma nawet 100 tysięcy osób. CZYTAJ WIĘCEJ O CZTERODNIOWYCH PROTESTACH

Czterodniowy protest organizują wspólnie trzy centrale związkowe: Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność" i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Dołączyło do nich także wiele związków i organizacji niepowiązanych z centralami m.in. Solidarni 2010, Kluby "Gazety Polskiej", Rodzina Radia Maryja, NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", Partia Zielonych, przedstawiciele NSZZ Pracowników Wojska, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Polskiego Związku Działkowców, Zmieleni.pl, Polska Społeczna.

Związkowcy postulują zmianę rządu, tworzenie nowych miejsc pracy i godne wynagrodzenia pracowników. Postulują także odejście od podniesienia wieku emerytalnego i od przepisów o elastycznym czasie pracy. CZYTAJ WIĘCEJ O POSTULATACH ZWIĄZKOWCÓW

Tak wyglądały protesty w środę:su/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Piter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 21:34 ~Piter

  Grecja nam sie szykuje w kolejnych latach.
  Dmuchają nas na lewo i prawo. Nie weszliśmy do żadnej europy , europa weszła do nas:(

 • Tola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 19:05 ~Tola

  Niech zablokują cała Warszawę, bo tu pewnie ludzie nie pracują i dzieci pewnie nie chodzą do szkoły... Niech swoje miasta blokują jak im się nudzi...

 • serek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 18:25 ~serek

  Związkowy~Związkowy

  kiełbasa, karty i sprite. Czego chcieć więcej?


  Gorzałki

 • PIZZZZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 17:48 ~PIZZZZ

  ALE TAM MUSI BYĆ SMRÓD,BRÓDNA HOŁOTA.

 • Związkowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 16:23 ~Związkowy

  kiełbasa, karty i sprite. Czego chcieć więcej?

 • Klemens II

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 16:02 ~Klemens II

  Spoko, hołota się wyszumi i wyjedzie. Cierpliwości.

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 15:50 ~Jacek

  Wódeczki nie widać !! Pochowali?

 • b72

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 15:08 ~b72

  Dobrze by bylo obciazyc zwiazki kosztami rekultywacji terenow zielonych, ktore zajmuja pod swoje swietnie zorganizowane miasteczko.

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 14:54 ~aaaa

  Impreza extra, tylko pogoda nie dopisała. No i trzeba udawać abstynentów ;)
  Ale, skoro to na cudzy koszt, to drobne niedogodności nie mają znaczenia.

 • kotek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 13:49 ~kotek

  PRECZ Z RZĄDAMI PO!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »