Informacje

07.07.2015 07:09 "decyzja urzędu patentowego wydaje mi się absolutnie kuriozalna"

Noc spadających gwiazd - nazwa zastrzeżona. Biznesmen dostał patent

SERWISY:

Biznesmen zastrzegł nazwę "Noc spadających gwiazd", czyli akcję obserwowania Perseid, którą od kilku lat organizuje Centrum Nauki Kopernik. Co ciekawe, zastrzeżonej nazwy używało kilka innych instytucji. Zobacz materiał programu "Polska i Świat".

Od lat miłośnicy nieba spotykali się w całej Polsce, w nocy z 12 na 13 sierpnia, by na leżakach, często przy nastrojowej muzyce lub głosie spikera, kontemplować "noc spadających gwiazd".

Używać nie można

- Okazało się jednak, że tej nazwy używać nie można, bo ktoś ją opatentował, zastrzegł znak towarowy o nazwie "Noc spadających gwiazd" i praktycznie każde jej używanie bez zgody właściciela tego patentu jest niezgodne z prawem - wyjaśnia Karol Wójcicki z CNK.

Urząd patentowy potwierdza, bo "zgłaszający, który uzyskał prawo ochronne na znak towarowy, otrzymuje wyłączność na użytkowanie tego znaku towarowego w celach zarobkowych lub zawodowych na terytorium całej Rzeczypospolitej Polskiej".

Zgodnie z prawem, właściciel może zakazać stosowania takiego samego oznaczenia innym osobom lub instytucjom - i z tego prawa skorzystał.

- Niektóre instytucje, w tym Centrum Nauki Kopernik, dostawały pisma, w których proszono, a wręcz żądano zaprzestania używania tej nazwy pod groźbą podjęcia kroków prawnych - mówi Wójcicki.

W środowisku astronomicznym w całej Polsce zawrzało. Zaniepokojeni poczuli się także ludzie zawodowo zajmujący się słowem.

- W tym wypadku decyzja urzędu patentowego wydaje mi się absolutnie kuriozalna, gdyż powiedziałbym najprościej - wszyscy jesteśmy właścicielami nocy, każdej, w tym oczywiście nocy spadających gwiazd, myślę ponadto, że spadające gwiazdy to jest taki produkt, który dość trudno byłoby sprzedać i nie bardzo wiem, kto miałby pobierać tantiemy - zastanawia się poeta i dramaturg Władysław Zawistowski.

Wniosek jednak wpłynął, urzędnik sprawdził, czy nikt dotąd takiej nazwy nie zgłaszał i czy określenie nie weszło przypadkiem do języka potocznego - i zastrzeżono nazwę jako znak handlowy.

Kolejna noc

Czy można więc zastrzec np. sformułowanie "nie chcę mi się z tobą gadać"?

- Jeżeli chodzi o tego typu zestawienia frazeologiczne, trzeba by przeprowadzić analizę językową, czy tego typu stwierdzenie jest częścią języka potocznego - odpowiada rzecznik urzędu patentowego.

Nowy właściciel "nocy spadających gwiazd", przedsiębiorca Przemysław Jaczewski, oświadczył, że pod wpływem trwającej dyskusji ze środowiskiem naukowym postanowił "dobrowolnie zrzec się prawa ochronnego do znaku". To jednak proces długotrwały.

Kolejna noc spadających gwiazd, która już za nieco ponad miesiąc, formalnie rzec biorąc będzie więc prawnie chronioną prywatną własnością.

Czytaj także na tvn24.pl.

kris/ja

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2015 14:01 ~Warszawiak

  A zstrzegam " Dziękuję " " Do widzenia " i każde użycie tych zwrotów ma mi przynieść zysk !!!

 • tia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2015 12:27 ~tia

  kolejny wymoczek, który chce poczuć się sławny... żal mi takich bubków.

 • Osama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2015 19:20 ~Osama

  Do CNK: Do nazwy na początku polecam dodać nazwę dnia w którym to się odbywa. Np.: Sobotnia Noc Spadających Gwiazd :)

 • das

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2015 18:19 ~das

  zaraz , zaraz... skoro ktoś opatentował, w celach zarobkowych "Noc spadających gwiazd" a w tą noc żadna gwiazda nie spadnie to obserwującym nie należy się odszkodowanie/zadośćuczynienie za niewywiązanie się z umowy ??

 • karta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2015 16:31 ~karta

  To może pan "biznesmen" opatentuje powietrze, wtedy każdy będzie mu płacił za oddychanie.

  Opatentowanie takiej nazwy to kompromitacja dla tego urzędu.

 • dr33

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2015 15:51 ~dr33

  a może opatentowac, zastrzec jak znak towarowy "Przemysław Jaczewski" i niech ten człowiek przestanie się tak przedstawiać i zapłaci za uzywanie tego znaku......

 • pat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2015 15:40 ~pat

  WolF~WolF

  Rząd powinien sobie opatentować nazwę "chory rząd" i wszystkie pochodne. Wtedy byłby zakaz używania tego sformułowania.

  Nazw się nie patentuje. Prawo ochronne na znak towarowy nie zakazuje używania żadnych sformułowań, ale daje tylko wyłączność na wykorzystywanie znaku do oznaczania określonych towarów i/lub usług. Tego typu uproszczenia prowadzą do absurdu.

 • haha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2015 15:28 ~haha

  patenciak~patenciak

  Ja dziś opatentuje "dzień dobry" i "do widzenia" także bardzo proszę nie używać tych wyrazów bo spotkamy się w sądzie!!! Do widzenia. (znak towarowy zastrzeżony)

  :))) Ubawiłeś mnie. Ponieważ jeszcze nie uzyskałeś ochrony, to .... do widzenia.

 • Wszechwiedzący

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2015 15:24 ~Wszechwiedzący

  pat~pat

  Pan autor pomylił pojęcia. Na znaki towarowe nie udziela się patentów, tylko prawa ochronne. Patenty są tylko na wynalazki. Warto o tym wiedzieć!


  Dokładnie, znak towarowy to nie to samo, co nazwa! Znaki towarowe są graficzne! Znak towarowy "nocy..." może zawierać oczywiście zwrot "noc spadających gwiazd", ale ochronę posiada tylko graficzna jego strona, a nie treść językowa. Pod względem językowym jest to określenie potoczne, a nie nazwa własna, nie może więc zostać zastrzeżona ani tym bardziej "optatentowana" (patentom podlegają wynalazione rozwiązania, metody, techniki, itp.).

  Właściciel tego znaku towarowego nie może więc rościć praw do nazwy imprezy w CNK, jeśli ci nie używają jego graficznego znaku. Wygląda to na próbę zrobienia kogoś w konia i ogolenia kogoś z kasy pod pozorem jakiegoś "naruszenia patentu".

 • WolF

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2015 15:11 ~WolF

  Rząd powinien sobie opatentować nazwę "chory rząd" i wszystkie pochodne. Wtedy byłby zakaz używania tego sformułowania.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »