Informacje

05.05.2011 21:18 OSTATNIE PRACE W MUZEUM

Noc muzeów bez Palmir

SERWISY:

Najnowsze warszawskie muzeum nie będzie dostępne w czasie tegorocznej nocy muzeów. Zawiodą się ci, którzy planowali nocną wizytę w Palmirach.

Palmiry to oddział Muzeum Historycznego Miasta Warszawy. Został otwarty kilka tygodni temu, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Po rocznym remoncie, muzeum dorobiło się siedziby z prawdziwego zdarzenia i nowoczesnej ekspozycji.

Niestety, placówka nie weźmie udziału w zbliżającej się wielkimi krokami Nocy Muzeów. - W dniach 9 - 16 maja, w tym w trakcie Nocy Muzeów, muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających. Powodem jest realizacja ostatniego etapu prac wykończeniowych - poinformował właśnie stołeczny ratusz.

To duży zawód, bo muzeum zwykle czynne jest tylko w dzień. Tymczasem w nocy nowy budynek oferuje dodatkowe doznania. W panoramicznej szybie, przez którą z ekspozycji można oglądać cmentarz odbijają się gabloty. W tle widać światła zniczy. Ten niezwykły widok miał być dostępny dla widzów przy specjalnych okazjach.

Niezwykłe miejsce pamięci

Otwarte pod koniec marca muzeum przyciąga tłumy: 200 osób w dni powszednie i 500 w weekendy. Dojechać można tam autobusem linii 800 z pętli Metro Młociny.

Na ekspozycji oglądać można niemieckie zdjęcia z egzekucji, listy ofiar, nadawane również z głośników oraz informacje na temat dat i miejsc kaźni. Wewnątrz budynku umieszczono w specjalnych szklanych tubusach sosny. Drzewa upamiętniają miejsca masowych egzekucji mieszkańców Warszawy: Palmiry, Laski i Wólkę Węglową, Szwedzkich Gór i Wydm Łużych.

Na utworzonym w 1948 roku cmentarzu-mauzoleum spoczywają szczątki 2115 ofiar, ekshumowanych w Puszczy Kampinoskiej i w Lasach Chojnowskich. Nagrobków zidentyfikowanych osób jest 577, znanych jest też 485 nazwisk osób, o których wiadomo, że zginęły w Palmirach, ale ich ciał nie rozpoznano.

Pozostałe ofiary pozostają bezimienne.

roody/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »