Informacje

26.04.2018 20:25 NOC MUZEUM 19 MAJA

Noc Muzeów: 240 miejsc i kolejki. "One też mają swój urok"

SERWISY:


Już 19 maja czeka nas kolejna Noc Muzeów. - Tym razem w stolicy będzie można odwiedzić ponad 240 miejsc - poinformowały w czwartek władze Warszawy. Oprócz muzeów otwarta zostanie też między innymi Fabryka Czekolady Wedel, Komenda Główna Policji oraz ministerstwa i teatry.

- Formuła Nocy Muzeów jest mocno towarzyska, powiedziałbym, że jest to wschodnioeuropejski karnawał w Rio - stwierdził szef Biura Marketingu Miasta Robert Zydel. - Są kolejki, ale myślę, że to też ma swój urok. Bez kolejki można do muzeum przyjść na co dzień, a tej nocy stojąc w kolejce można na przykład kogoś sympatycznego poznać - dodał.

Wyjątkowa noc na wyjątkowe stulecie

- Zawsze staramy się nawiązywać do rocznic. W tym roku nie ma konkurencyjnego wydarzenia do 100-lecia odzyskania niepodległości. Następne sto lat będzie za sto lat, dlatego jesteśmy specjalnie wyróżnieni, jako pokolenia, które w tych czasach żyją - zaznaczyła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W ramach obchodów zostały przygotowane m.in wystawa fotografii "Nieistniejąca Warszawa - 48 obrazów nieistniejących ulic i budynków Warszawy z lat 1900-1916" w Fotoplastikonie oraz wystawa "Nie tylko nóżki! Kabarety i rewie dwudziestolecia międzywojennego w Polsce" w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego.

Jak poinformował Zydel utworzona zostanie również kapsuła czasu - specjalna księga, w której będzie można wpisywać przesłanie dla ludzi, którzy będą żyli za sto lat - w 2118 roku. - Być może ten świat będzie wyglądał zupełnie inaczej, a ludzie wtedy żyjący będą się ekscytować 200-leciem niepodległości, tak jak my 100-leciem - podsumował.

Otwarty gabinet prezydent Warszawy

W nocy z 19 na 20 maja gabinet Hanny Gronkiewicz Waltz będzie otwarty dla zwiedzających. Osoby niewidome i słabowidzące będą mogły skorzystać z audiodeskrypcji.

- Wszyscy zobaczą, w jakich warunkach prezydent pracuje. Ja zawsze z rozrzewnieniem wspominam oglądany na zdjęciach gabinet prezydenta Starzyńskiego, który był 10 razy większy od mojego, ale nie narzekam - powiedziała Gronkiewicz Waltz.

Prezydent Warszawy opowiedziała też o swoim ulubionym muzeum.

- Moje ulubione miejsce to Muzeum Skłodowskiej-Curie. Jest to nasza jedyna kobieta, która została pochowana w Panteonie (w Paryżu - red.) już nie mówiąc o jej nagrodach Nobla. Muzeum znajduje się w fajnym miejscu, bo na Nowym Mieście. Pokazuje zainteresowanie chemią, bo chemia to świat. My też w jakimś sensie jesteśmy mądrą chemią - powiedziała.

Zapomniane legendy warszawskie

Robert Zydel zachęcał do odwiedzenia Muzeum Warszawy. - Tej nocy będzie tam specjalny program poświęcony zapomnianym legendom warszawskim oraz mrocznej stronie Warszawy, czyli opowieści o różnego rodzaju przestępcach i seryjnych mordercach, którzy grasowali w naszym mieście - opowiadał.

W Amfiteatrze w Łazienkach Królewskich odbędzie się pokaz multimedialny z cyklu "Muzeum Utracone". Są to projekcje filmów opowiadające o dziełach sztuki, które polska w trakcie wojny utraciła. Podczas Nocy Muzeów wyświetlony zostanie film "Królewski sen", przedstawiający losy dzieł z kolekcji króla Stanisława Augusta oraz historię jego letniej rezydencji.

Punkty informacyjne, specjalne linie muzealne

W tym roku podczas Nocy Muzeów działać będą dwa punkty informacyjne: na placu Defilad oraz pomiędzy Centrum Nauki Kopernik a Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W punkcie będzie można dostać informator oraz herbatę i lemoniadę. Ponieważ będzie to jubileuszowa, 15. edycja Nocy Muzeów, dla stu piętnastolatków, którzy zgłoszą się do punktów informacyjnych zostały przygotowane prezenty.

Specjalne zabytkowe autobusy będą odjeżdżały z placu Defilad. Pojazdy nocnych linii muzealnych to autobusy typu Jelcz zwany ogórkiem, Ikarus i zabytkowe tramwaje.

PAP/kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2018 17:32 ~gość

  Urok... nie ma to jak ustawić się w kolejce do jednego miejsca już tak gdzieś koło 14-15, lista społeczna a jakże, doczekać otwarcia, dojść do mniej więcej połowy kolejki do godziny późnowieczornej i dowiedzieć się że limit wyczerpany i zamykają.
  Brawo- to ma swój urok.
  Ja podziękuję za tą, za poprzednią i za wszystkie następne edycje tej lewackiej mody lemingów uchachanych po pachy i z puszką piwa np. w Muzeum Powstania...

 • abcd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2018 11:10 ~abcd

  tak, tak, za PRL też było fajnie bo kolejki miały swój klimat - ten człowiek nie wie o czym bełkocze albo wydaje mu się że każdy jest studentem i ma za dużo wolnego czasu.. do muzeów w noc muzeów nie opłaca się stać bo tam nic nie ma (ta sama kolekcja eksponatów co na codzień) a inne miejsca (niedostępne poza nocą muzeów) - powinny być dostępne więcej niż tylko 1 dzień w roku, i to w nocy. Bo kolejki są (np do Filtrów) na całą noc stania - i to jak się przyjdzie odpowiednio wcześniej (w ciągu dnia kiedy nie ma jeszcze nocy muzeów) i zajmie miejsce. Jak się chce przyjść już w trakcie trwania Nocy Muzeów to nawet nie wpuszczają do kolejki - bo jest limit.

 • leszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2018 09:44 ~leszek

  Misza~Misza

  Co kto lubi i woli :)
  Ale jak dla mnie stać po wieczorach/nocach w kilometrowych kolejkach żeby zwiedzić muzeum..
  Nie lepiej iść w DZIEŃ, bez kolejek ?

  Do muzeum nie ma sensu stać, chyba że udostępnią nieeksponowane zbiory, ale do bardzo wielu dostępnych wtedy miejsc innych niż muzea nie ma poza Nocą Muzeów dostępu.

 • noc poczt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2018 09:15 ~noc poczt

  Jak lubicie kolejki, to zapraszam na pocztę.

 • Dark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2018 06:41 ~Dark

  Kolejki mają swój urok? To chyba trzeba mieć mózg zmodyfikowany. No ale to tylko kolejna durna moda.

 • Misza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2018 06:29 ~Misza

  Co kto lubi i woli :)
  Ale jak dla mnie stać po wieczorach/nocach w kilometrowych kolejkach żeby zwiedzić muzeum..
  Nie lepiej iść w DZIEŃ, bez kolejek ?

 • Keks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2018 23:48 ~Keks

  Noc? Chyba raczej wieczorek muzeów. Znowu koło północy-pierwszej będzie już pozamykane wszystko.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »