Informacje

23.10.2013 17:09 spotkanie w Warszawie

Nobliści posadzili drzewo. Na zakończenie szczytu

SERWISY:

XIII Światowy Szczyt Noblistów zakończył się w środę po południu w Warszawie. Na koniec imprezy odczytano oświadczenie laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, w którym wezwali oni do całkowitego zakazu użycia broni jądrowej i ograniczenia wydatków na zbrojenia. - Wszystko, co na tym świecie ma początek, ma też i swój koniec - powiedział Lech Wałęsa podczas ceremonii w Operze Narodowej. Na zakończenie szczytu Nobliści posadzili dąb w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

Wałęsa podkreślił, w spotkaniu w Warszawie wzięło udział najwięcej noblistów w historii szczytu. Według niego tegoroczne obrady miały też największą oglądalność. - Ja jestem rewolucjonistą, stąd też bez przerwy zgłaszam pomysły rewolucyjne. Od początku tak czyniłem, ale muszę powiedzieć, że efektów tych rewolucyjnych pomysłów nie mam za dużo - mówił Wałęsa. Jak podkreślił, inni laureaci Pokojowej Nagrody Nobla "drążą, zmieniają świat krok po kroku i efekty na tej drodze mają znaczne".

- Nasze pokolenie ma największą szansę na pokój, na rozwój, na dobrobyt. Wcale nie potrzeba tak dużo, aby na tę drogę skutecznie i szybko wejść. Mam nadzieję, że tej szansy nie zmarnujemy - zaznaczył b. szef Solidarności.

"Solidarność między ludźmi"

Były prezydent RPA i noblista Fredrik Willem de Klerk w imieniu wszystkich laureatów Pokojowej Nagrody Nobla biorących udział w Szczycie Noblistów w Warszawie odczytał oświadczenie wypracowane podczas tegorocznych obrad. W dokumencie nobliści zaapelowali o solidarność między ludźmi. - W wielu kulturach naucza się, że powinniśmy szanować siebie nawzajem i traktować bliźniego jak siebie samego. To jest esencja solidarności - mówił de Klerk.

Wezwał też do walki z zanieczyszczeniem środowiska, ograniczenia broni nuklearnej, poszanowania praw człowieka szczególnie w miejscach objętych konfliktami zbrojnymi i zredukowania wydatków na zbrojenia. "W 2012 r. rządy państw wydały 700 mld dol. na siły zbrojne. Nie stać nas na to, podstawowe potrzeby wielu ludzi nie są zaspokojone" - podkreślił de Klerk.

Oświadczenie

Nobliści w oświadczeniu wskazali, że nie żyjemy już w czasach, w których obowiązuje zasada "chcesz pokoju, przygotuj się na wojnę". Przekonywali, że pokój można osiągnąć - w ramach negocjacji pokojowych - także w Syrii. "Chcesz pokoju, przygotuj się na pokój" - napisali.

Spośród laureatów Pokojowej Nagrody Nobla do Warszawy przyjechali m.in.: Dalajlama XIV, irlandzkie działaczki Betty Williams i Mairead Corrigan-Maguire, twórca idei mikrokredytu Muhammad Yunus, irańska prawniczka Szirin Ebadi i były prezydent RPA Frederik Willem de Klerk. W szczycie wzięli także udział przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych, m.in. zastępca sekretarza generalnego ONZ Peter Launsky-Tieffenthal oraz Melissa Fleming z Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

Podczas ceremonii zamknięcia szczytu noblistom za przyjazd do Warszawy podziękowała prezydent miasta stołecznego Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Ciągle jeszcze społeczność międzynarodowa nie uporała się z wojnami domowymi, deptaniem demokracji, łamaniem praw człowieka, łamaniem praw kobiet. Ciągle jest jeszcze wiele nierówności społecznych i biedy, niszczenia środowiska - mówiła, podkreślając jednak, że "ludzi dobrej woli jest więcej niż myślimy, warto ich naśladować i pomnażać zasiane przez nich ziarno". - Nie zawsze to się dzieje na skalę międzynarodową, czasami na skalę lokalną, ludzie chcą udzielać się dla dobra wspólnego, widzimy to właśnie w Warszawie. Mieszkańcy są bardzo zainteresowani losami swojego miasta, chcą mieć na nie wpływ - mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Na zakończenie szczytu Nobliści posadzili dąb w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

Wcześniej podczas uroczystości w Operze Narodowej Nagrodę Pokoju odebrała aktorka i działaczka charytatywna Sharon Stone.

Inicjatywa Gorbaczowa

Światowy Szczyt Laureatów Nagrody Nobla zainicjował w 2000 r. Michaił Gorbaczow. Przez pierwsze osiem lat jego obrady odbywały się w Rzymie, potem gospodarzami były: Berlin, Paryż, Hiroszima i Chicago. W następnym roku szczyt odbędzie się w Kapsztadzie.

Gorbaczow, ostatni przywódca ZSRR i laureat pokojowej Nagrody Nobla w 1990 r., w ostatniej chwili ze względów zdrowotnych odwołał swój przyjazd do Warszawy.

Czytaj też na tvn24.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sadasd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2013 15:26 ~sadasd

  Walesa poglaskal lopata po wierzchu zamiast fedrowac jak goscie. Nie ma jak polska goscinnosc!

 • asasas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2013 15:25 ~asasas

  A Walesa Hance smazy kotlety, zamiast kopac jak wszyscy. Buractwo...

 • zeniobjusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2013 15:23 ~zeniobjusz

  pure~pure

  No tak,Lech Wałęsa typowy Polak...wszyscy kopią,a on stoi :)


  Walese juz kopnelo jak byl elektrykiem... teraz nie ryzykuje! A tak powaznie: niezla wiocha, nie dosc, ze GOSCIE kopia to jeszcze KOBIETY, a ten buc stoi i raczka macha. Taka natura... elektryka

 • qqqqq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2013 13:49 ~qqqqq

  no to teraz Hanka postawi czujkowego, zeby drzewka pilnowal. Pewnie zaraz nowy etat w ratuszu zrobi. Taki sam jak dla czujkowego w tunelu.

 • qweqweqe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2013 13:47 ~qweqweqe

  A Hanka to przepraszam co tam robi? Łopaty przyniosła czy jak???... bo noblistka z niej jak ze mnie kobziarz nadmorski.

 • nickto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2013 12:49 ~nickto


  qaz~qaz

  A HGW po co się tam pałęta ? Czyżby dostała Nobla?
  Armagedon~Armagedon

  Jest gospodarzem i przedstawicielem władz. Nie trafiona uwaga...

  Goście parcują a gospodarz się bawi?
  Nie trafiona riposta.

 • nickto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2013 12:49 ~nickto

  A HGW też noblistka? Chyba nie bo bez łopaty się plącze.

 • Piter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2013 12:23 ~Piter

  swędzimniełokieć~swędzimniełokieć

  wszyscy kopią a Bolek się przygląda :))

  jak zwykle, a potem wszystkie zasługi przypisze sobie :D

 • swędzimniełokieć

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2013 10:22 ~swędzimni…

  wszyscy kopią a Bolek się przygląda :))

 • Bltn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2013 09:15 ~Bltn

  Wszyscy na zdjęciu zakopują i machają szpadlem a jeden stoi z łopatą i sie patrzy jak sroka w gnat-widać że z Polski.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »