Informacje

17.05.2016 12:24 Ostrzegają władze miasta

Niższy rating może
uderzyć w Warszawę

SERWISY:

W nocy z piątku na sobotę jedna z wpływowy agencji podtrzymała rating Polski, ale obniżyła perspektywę ze stabilnej na negatywną. - To może odbić się także na finansach Warszawy - ostrzega prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Kilka dni temu agencja Moody’s podtrzymała rating Polski, ale obniżyła perspektywę kredytową ze stabilnej na negatywną. Automatyczną konsekwencją jest obniżenie perspektyw ratingów publicznych podmiotów krajowych, w tym Warszawy.

- Zmiana perspektywy ze stabilnej na negatywną zwiększa prawdopodobieństwo obniżki ratingu kraju, a co za tym idzie również Warszawy, w przyszłości. To może powodować relatywnie wyższe koszty obsługi przyszłego finansowania zewnętrznego. Do 2020 roku chcemy zainwestować w rozwój (metro, drogi, szkoły, instytucje kultury) ponad 10,5 mld zł. – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Jak przypomina urząd miasta, Warszawa po raz pierwszy otrzymała ocenę ratingową agencji Moody’s 20 grudnia 2007 r. – A2 z perspektywą stabilną. Była to najwyższa możliwa do osiągnięcia ocena, bo rating miasta nie może być wyższy od ratingu kraju. Od tego czasu ocena oraz jej stabilna perspektywa dla Warszawy pozostawały niezmienione.

Miasto inwestuje, potrzebuje kredytów

Zmiana perspektywy ze stabilnej na negatywną kraju powoduje, że prawdopodobieństwo obniżki ratingu kraju w przyszłości jest wyższe. Można przypuszczać, że jeśli w przyszłości doszłoby do obniżki ratingu kraju, to - z powodu obniżenia ratingu Warszawy - skutkowałoby droższymi kredytami i wyższym oprocentowaniem miejskich obligacji.

Tymczasem Warszawa rozpoczyna realizację programu inwestycyjnego związanego z perspektywą budżetową Unii Europejskiej na lata 2014-2020. W latach 2017-2020 miasto zainwestuje w metro, drogi, szkoły oraz instytucje kultury ponad 10,5 mld zł. Aby uzyskać tzw. wkład własny zamierza wyemitować obligacje lub zaciągnąć kredyty z międzynarodowych instytucji za 3,1 mld zł.

"Potencjalny niższy rating od Moody’s dla Polski (i tym samym dla Warszawy) mógłby zwiększyć koszty pozyskania tego finansowania" – czytamy w komunikacje miasta.

Co ważne, zmiana perspektywy ratingu nie wpłynie natomiast na oprocentowanie już wyemitowanych obligacji (Warszawa ma obecnie sześć wyemitowanych serii na kwotę 2,2 mld zł).

Finanse Warszawy stabilne

Mimo to urzędnicy podkreślają, że sytuacja finansowa miasta jest stabilna o czym świadczyć ma chociażby spadający poziom zadłużenia, a zmiana perspektywy ratingu spowodowana jest wyłącznie czynnikami zewnętrznymi, na które miasto nie ma wpływu.

Więcej o ratingu Moody's czytaj na tvn24bis.pl

b/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • eeee

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2016 22:21 ~eeee

  Waldemar5~Waldemar5

  Niestety ale wieśniackie kadry PIS, przez brak kompetencji wykończą każdy biznes i zdrowe podstawy rozwoju, brak kompetencji przejawia się w postaci - samo nie zeżre i innemu nie da a czas leci!!!


  Kopacz, Tusk, Klich, Chlebowski, Mucha... - sami kompetentni :)

 • evp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2016 22:19 ~evp

  Przestancie sie onanizować tymi "rejtingami"! Wszystkie 3 agencje mają jednego właściciela - rodzinę Rotschildów. I jak myslicie, czyje interesy zabezpieczają?

 • Nemo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2016 21:09 ~Nemo

  Hanka donosiła na Polskę, donosiła i się doigrała. Załatwiła Warszawę na amen. Dzięki niej płacimy wyższe odsetki od kredytów. Typowy strzał w kolano.

 • Nemo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2016 21:05 ~Nemo

  kaku25~kaku25

  To zdjęcie z mojego mieszkania w bloku przy ulicy Bagno 7!  Znaczy się matka zrobiła i wysłała. Już wiesz skąd miała te 500 zeta na zakupy w Lidlu!

 • YYZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2016 15:56 ~YYZ

  sew~sew

  Logika KOD - napierdzielaj głupoty że polsce nie ma demokracji i inne bzdury, a potem się dziw że obniżyli rating, no to trzeba być imbecylem w stylu petru :)


  aha

 • MichalK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2016 15:09 ~MichalK

  Właśnie jest przykład kto wykańczał biznes przez ostatnie 8 lat. Poczta Polska przeżyła Potop Szwedzki, zabory i dwie wojny. Rząd Tuska i PO doprowadziły firmę do ruiny, ale zarząd zarabiał w tym czasie kokosy.

 • pawel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2016 14:36 ~pawel

  tak tak tak, już widzę jak po obniżeniu "ratingu" biurowce pustoszeją, firmy zagraniczne uciekają w popłochu, waluta obca taniej bo już jej obcy kapitał nie nie kupuje i nie wysyła jako zarobiony w Polsce do swoich macierzystych krajów, Polska jest postrzegana w Europie na równi z innymi krajami grupy Wyszechradzkiej jako jedyne bezpieczne kraje do życia europejczyków w najbliższych dziesięcioleciach ale już nie będzie wykorzystywania Polaków jako taniej siły roboczej.

 • sew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2016 14:28 ~sew

  Logika KOD - napierdzielaj głupoty że polsce nie ma demokracji i inne bzdury, a potem się dziw że obniżyli rating, no to trzeba być imbecylem w stylu petru :)

 • Waldemar5

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2016 14:23 ~Waldemar5

  Niestety ale wieśniackie kadry PIS, przez brak kompetencji wykończą każdy biznes i zdrowe podstawy rozwoju, brak kompetencji przejawia się w postaci - samo nie zeżre i innemu nie da a czas leci!!!

 • wwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2016 13:07 ~wwa

  kaku25 - brawo TY

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »