Informacje

05.05.2011 10:50 kontrola m.in. w stolicy

NIK: straż miejska za bardzo przypomina drogówkę

 

Straż miejska jest coraz skuteczniejsza, przynajmniej jeśli chodzi o ściganie kierowców - wynika z kontroli NIK, przeprowadzonej w kilku miastach Polski. Inspektorzy wytykają jednak, że formacja - śledząc wideorejestratory - zapomina dbać np. o porządek na osiedlach.

Wzrosła liczba wykroczeń, ujawnianych przez straż miejską. Formacja coraz bardziej przypomina jednak policję drogową - oceniła w raporcie przekazanym PAP Najwyższa Izba Kontroli.

W latach 2005 - 2009 zaledwie średnio o 2,7 proc. zwiększyła liczba interwencji w sprawie porządku publicznego. W tym samym czasie w sprawie przewinień komunikacyjnych interweniowano o 200 proc. częściej.

Wysyp mandatów drogowych

Przyczyna to według NIK wzrastająca liczba fotoradarów, których właścicielami są samorządy. - W wielu gminach coraz mniej strażników wychodzi na patrole, a coraz więcej zajmuje się wystawianiem mandatów na podstawie zdjęć z fotoradarów - oceniono w raporcie.

NIK zaznaczyła, że przewinienia komunikacyjne to tylko jedna z 26 grup wykroczeń, które powinni ujawniać strażnicy. Tymczasem są jednostki, w których 97 proc. spośród wszystkich wystawionych mandatów dotyczy przewinień drogowych. Liczba interwencji związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem mieszkańców zmalała w niektórych gminach nawet o 41 procent - podkreśliła Izba.

Słaby nadzór...

Według NIK, nadzór nad strażami, sprawowany przez prezydentów i burmistrzów, jest niewystarczający.

"Prezydenci i burmistrzowie bazują jedynie na danych przekazywanych im przez jednostki, a bezpośredni nadzór ograniczają przeważnie do bieżących spotkań z komendantami" - zaznaczono.

... i słaba ściągalność mandatów

Izba podkreśliła także, że ściągalność wystawianych przez straże miejskie mandatów jest niewystarczająca. "Nieprawidłowościom sprzyja tu przede wszystkim nieprecyzyjne prawo. Brak jednoznacznego określenia, kto jest uprawniony do ewidencjonowania i egzekwowania takich należności, zachęca do lekceważenia kary" - oceniono.

W związku z tym NIK skierowała w tej sprawie wnioskek do MSWiA.

Współpraca kuleje

Słaba bywa współpraca ze zwierzchnikami, którzy nadużywają strażników. "Kontrola wykazała, że prezydenci i burmistrzowie często utrudniali strażnikom wykonywanie podstawowych obowiązków, zlecając im dodatkowe zadania. Strażnicy musieli np. wyłapywać i zapewniać opiekę bezpańskim psom, pobierać opłaty targowe czy dostarczać posiłki osobom zatrzymanym przez policję, choć są to zadania dla zupełnie innych służb. Cierpi na tym zarówno porządek w miastach, jak i autorytet samych strażników" - stwierdzono w raporcie.

Braki w dokumentacji

 W raporcie zaznaczono, że ocena rzetelności i skuteczności interwencji jest obecnie bardzo trudna, ponieważ strażnicy źle dokumentują swoje działania. "Powodem są zarówno braki sprzętowe, jak i zwykła ludzka niedbałość" - podkreślono.

NIK ujawniła przypadki naruszania prywatności i udostępniania danych osobowych  nieuprawnionym.

Ocena i tak pozytywna

Badania kontrolne NIK objęły okres od 1 stycznia 2008 r. do 30 czerwca 2010 r. Kontrolą objęto 24 straże miejskie, w tym warszawską, wołomińską czy radomską.

NIK, mimo stwierdzonych nieprawidłowości, pozytywnie ocenił funkcjonowanie w tych latach straży miejskich w zakresie ochrony porządku publicznego, wynikającym z ustawy o strażach gminnych.

Czytaj też na tvn24.pl

ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tomasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2011 23:16 ~Tomasz

  a co ma robić to ich 11ta godzina pracy no całej nocy więc piją kawę jak nie pracowałeś na noce to nie wiesz co to znaczy

 • dd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2011 21:08 ~dd

  Ekspresowa godzina 6.30 dwóch strazników leży sobie wygonie w fotelach i piją kawe!

 • hahahaha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2011 20:48 ~hahahaha

  'NIK, mimo stwierdzonych nieprawidłowości, pozytywnie ocenił funkcjonowanie w tych latach straży miejskich w zakresie ochrony porządku publicznego', ...podając takie dane !!! To było do przewidzenia, że to będzie maszyna do skubania kierowców, a łobuzy ? niech biegają po ulicach, kogo to obchodzi! Ważne że gmina się bogaci !!!

 • wujcio zbujcio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2011 20:42 ~wujcio zbujcio

  Jedna czwarta mieszkancow Warszawy zalatwia sie na dworze!!!. Temu miastu grozi epidemia!!!. Jak ktos mowi ze srtaz nie powinna sie tym zajac to znaczy ze za zamiast mozgu ma wlasnie to co psy robia w parkach i na trawnikach.

 • OLEK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2011 20:06 ~OLEK

  JA NIE WIEM DLACZEGO WSZYSCY ZLE PISZA,JA MIAŁEM OSTATNIO NA REMBERTOWIE ZE STRAZNIKAMI KONTAKT I SOBIE CHWALĘ. BYLI DOŚĆ DOBRZE PRZYGOTOWANI MI POMOGLI.POZDRAWIAM

 • nono

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2011 19:16 ~nono

  -Ajman ...popieramy Cię w 100%!
  Niestety żałosna prawda!

 • wert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2011 19:14 ~wert

  Ty -$$$...to se je sprzątnij jak leżą.

 • $$$

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2011 17:56 ~$$$

  ...a psie kupy jak leżały tak leżą...

 • W temacie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2011 17:01 ~W temacie

  Strażnicy bedą robić porzadek na podwórkach a policjanci będą leżeć na trawce i czekać na te swoją emeryturkę po 15 latach . No chyba po to powołano tych strażników do błachych spraw by te lenie z polijci wzieły dupe w troki i zajęły się ważniejszymi sprawami.

 • Alek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2011 15:53 ~Alek

  Strażnicy niech zdają egzamin i do drogówki.
  Kto nie zda to na zieloną trawkę.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »