Informacje

08.11.2012 15:46 realne podejrzenia, że Stadion Narodowy został źle zaprojektowany

NIK skontroluje Narodowy? Komisja przyjęła wniosek

SERWISY:

Najwyższa Izba Kontroli powinna przyjrzeć się funkcjonowaniu Stadionu Narodowego w Warszawie - uznali posłowie z komisji ds. kontroli państwowej przyjmując w czwartek wniosek o zbadanie przez  NIK realizacji projektu i budowy stadionu.

Projekt wniosku przygotował poseł Mariusz Błaszczak (PiS). W uzasadnieniu wskazał, że zaskakujący i kompromitujący Polskę fakt niedojścia do skutku meczu piłkarskiego Polska-Anglia w dniu 16 października 2012 r.,  spowodował w społeczeństwie ożywioną dyskusję na temat rzetelności projektowania, budowy i funkcjonowania Stadionu Narodowego.


"Pojawiły się realne podejrzenia, że Stadion Narodowy został źle zaprojektowany, nierzetelnie wykonany oraz że wystąpiły błędy w sposobie zarządzania nim po oddaniu do użytku" - czytamy w uzasadnieniu.

We wniosku wskazano, że przedmiotem kontroli powinno być w szczególności zbadanie: - prawidłowości (legalności, gospodarności, rzetelności i celowości) wyboru wykonawcy projektu Stadionu Narodowego - rzetelności odbioru tych prac - prawidłowości (legalności, gospodarności, rzetelności i celowości) wyboru wykonawcy inwestycji - rzetelności nadzoru nad realizacją inwestycji - rzetelności odbioru inwestycji.

Kontrola jest zaplanowana


NIK - według wniosku komisji - powinien przeanalizować  też rzetelność  funkcjonowania Stadionu Narodowego już po oddaniu go do użytku i wyjaśnić przyczyny, z powodu których obiekt był niezdatny do rozegrania meczu międzypaństwowego Polska-Anglia 16 października 2012 r.Od głosu w sprawie wniosku Błaszczaka wstrzymali się posłowie Platformy Obywatelskiej. Julia Pitera wyjaśniła PAP, że w planie NIK jest kontrola wszystkich stadionów wybudowanych w Polsce na Euro 2012 i ich wykorzystania, więc odrębny wniosek ws. Stadionu Narodowego nie jest potrzebny.

Kierownik Wydziału Prasowego NIK Zbigniew Matwiej potwierdził PAP, że taka kontrola jest zaplanowana. -  Na przyszły rok zaplanowaliśmy kontrolę wszystkich stadionów wybudowanych na Euro 2012. Obejmie ona rozliczenie budowy, ale także pierwszy rok funkcjonowania tych obiektów. Wyniki kontroli powinny być w połowie przyszłego roku - poinformował.

Jeżeli wpłynie wniosek komisji sejmowej ws. kontroli Stadionu Narodowego, będziemy uwzględniali zlecenia Sejmu, ponieważ  jesteśmy audytorem działającym na rzecz Sejmu - dodał.

Teraz wniosek zostanie przekazany do Marszałka Sejmu, który skieruje go do NIK.

16 października o godz. 21 na Stadionie Narodowym miał się rozpocząć mecz w ramach eliminacji Mistrzostw  świata między reprezentacjami Polski i Anglii. Widowisko zostało jednak odwołane z powodu obfitych opadów deszczu i nieodpowiednich warunków na murawie. Dach obiektu pozostał cały czas otwarty. Ostatecznie mecz odbył się następnego dnia i zakończył remisem 1:1.

TUŻ PO ODWOŁANIU MECZU SPRAWĘ TAK SKOMENTOWAŁ PROJEKTANT NARODOWEGO:

PAP//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sklw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2012 22:37 ~sklw

  Nik niech się zajmie ekranami akustycznymi. Znajdzie tam o kilkaset milionów więcej milionów wyrzuconych w błoto niż na SN.

 • lokoj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2012 20:53 ~lokoj

  Największą paranoją jeśli chodzi o funkcjonowanie tej cudownej budowli jest to, że trzeba zamknąć ulice w centrum za każdym razem, gdy coś tam się dzieje. Fakt, że tam jest impreza, a setki razy więcej osób na tym cierpi i nie może normalnie dojechać do domu/pracy/gdziekolwiek w tych rejonach... Naprawdę aż ciężko to wyrazić słowami ;)

 • Czytacz postów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2012 20:34 ~Czytacz postów

  Brawko, prześwietlić tę Fuszerkę Wady Narodowej im. Bufetowej (aka Wiadro Narodowe - wyjdzie, że dna ni ma). A szczególnie tą przeciwsłoneczną markizą, na wyrost nazywaną dachem. Podpowiadam tagi: "krokodylki", kotwy, staliwo, przemarzanie, kwaśne deszcze.

 • ciekawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2012 18:28 ~ciekawy

  czy prawdą jest że basen narodowy tuska miał kosztować 700mln a kosztował 2000mln?
  jeśli tak to dlaczego tak drastyczny koszt budowy? czy głównym kosztem były koszty poniesione na nadzór
  ?


 • oland

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2012 17:14 ~oland

  Psy poszczekają a karawana pojedzie dalej.

 • real

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2012 16:41 ~real

  No tak - trzeb sprawdzać - zło jest wszędzie! Jest za ładnie - targowisko było lepsze !! Trampki - wracać!!!!!! I na chorobę nam do tego nowe dworce - to też do kontroli !!!!!

 • J23

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2012 16:15 ~J23

  Ręka rękę myje... nic nie wykryją.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »