Informacje

02.04.2014 17:49 po doniesieniu od warszawskich posłów

NIK skontroluje budowę osiedla nad Jeziorkiem Gocławskim

SERWISY:

Zamieszanie wokół osiedla Saska budowanego w sąsiedztwie Jeziorka Gocławskiego. Najwyższa Izba Kontroli bierze pod lupę wydawane zgody na budowę dla tej inwestycji. Kontrolerzy sprawdzą, czy dokumenty uwzględniają postanowienia planu zagospodarowania przestrzennego.

O rozpoczęciu kontroli - w piśmie do posła Adama Kwiatkowskiego (PiS) - poinformował wiceprezes izby Wojciech Kutyła: - Najwyższa Izba Kontroli zbada wnioskowane zagadnienia w toku rozpoczynającej się właśnie kontroli o nazwie: zachowanie ładu przestrzennego przy planowaniu i realizacji inwestycji budowlanych.

To Kwiatkowski wspólnie z posłami Andrzejem Dudą i Maciejem Małeckim domagali się kontroli wydawanych pozwoleń na budowę osiedla Saska. Jest to kompleks budynków rejonie ulic Kwarcianej, Nowaka-Jeziorańskiego i al. Stanów Zjednoczonych. Obecnie realizowany jest kolejny etap budowy tuż przy Jeziorku Gocławskim.

Jak informuje NIK podczas kontroli: "zostanie dokonana ocena działań organów samorządu terytorialnego w zakresie określenia sposobu zagospodarowania terenu w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego i decyzjach o warunkach zabudowy oraz zgodności wydawanych decyzji o pozwoleniu na budowę z postanowieniami ww. dokumentów”.

Spór o raport

Co budzi zastrzeżenia posłów? Jednym z pierwszych punktów zapalnych jest raport oddziaływania inwestycji na środowisko. Dokument został wykonany na zlecenie dewelopera - firmy Dom Development. Zdaniem posłów, dokument zawiera wiele informacji mijających się z prawdą.

- W sposób nieprawdziwy przedstawiono informację o powstaniu jeziorka, nierzetelnie opisana jest fauna i flora. Raport zawiera wiele sprzeczności. Przykładowo jest opis, że inwestycja ma być na terenie ogródków działkowych a załącza się zdjęcia na których nie widać ogródków, a przepiękny park. W raporcie nie akcentuje się, że istniejący tam ekosystem jest unikalny, cenny przyrodniczo i krajobrazowo – czytamy w piśmie posłów.

Posłowie wytykają również fakt, że wydawanie zezwoleń na budowę odbywało się bez udziału społeczeństwa. - Nie było żadnych konsultacji, do postępowania nie zostały dopuszczone stowarzyszenia – argumentują posłowie w swoim piśmie.

Kolejne zastrzeżenie to garaże podziemne. Według posłów nie jest to dobre rozwiązanie. Dlaczego? Ich zdaniem teren budowy to trudny grunt. Powstałe i projektowane budynki znajdują się zaledwie kilka metrów od kanałku i kilkanaście metrów o jeziorka.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy warszawski ratusz oraz Dom Development. Czekamy na ich oświadczenia.

bf//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • odradzam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 15:44 ~odradzam

  Dom development nie jest uczciwy, kiedys chcialem kupic u nich mieszkanie , oszukali mnie na pond 6 tys zlotychl nikomu nie poleceam tego developera.

 • nygus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 13:48 ~nygus

  Do ~Kolo

  "Bo mi się rodzina powiększyła i obecne robi się nieco za ciasne?"

  To trzeba było myśleć o przyszłości swojej rodzinki zanim kupiłeś to mieszkanie...albo... nie musiałeś nastukać sobie piątki dzieci :D tylko 1 max 2 (nie miałbyś teraz problemu :D ).

 • klolik79

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 12:07 ~klolik79

  Mathie~Mathie

  Byłem nad tym stawem ? , bajorem? ,nie wiem jak to nazwać .Kilka połamanych ławek ,mnóstwo pustych butelek ,brudno ,i nieprzyjemnie .Widziałem też tę górkę na której szalały dzieci jak pisze jeden z korespondentów i prawdę mówiąc nie wiem w czym cały problem.
  Czy DD dostał te działki ,czy załatwił wyjaśni postępowanie NIK , lecz myślę że wreszcie jakaś Siła Wyższa ulitowała się nad tym rejonem i tak jak nieodległy Balaton teraz dostanie szanse na poprawienie wyglądu. Budynki jak widać na wizualizacji są niskie a architektura atrakcyjna. Jeśli tylko urząd dogada się z właścicielami jeziorka i coś zrobi z otoczeniem to ten rejon tylko zyska

  PS.Górkę można usypać z wykopów pod budynki i dzieci znowu mogą szaleć....  atrakcyjna architektura? ile dostałeś od dewelopera za tą kryptoreklamę? czy po prostu pracowiniem firmy?

  nie zgadzam się jednak z zastrzeżeniami odnośnie garaży -- to jest wchodzenie w kompetencje projektanta, którego zadaniem jest budowanie bezpieczne. liczą się przepisy. na pewno nie może o tym decydować poseł-pierdzistołek, który nie ma o niczym zielonego pojęcia.

 • Polska właśnie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 11:50 ~Polska właśnie

  Małecki historyk, Duda prawnik, Kwiatkowski po zarzadzaniu...specjaliści od budowy osiedli mieszkaniowych i garaży podziemnych :D

 • wARSZAWIAK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 11:39 ~wARSZAWIAK

  A TERAZ ZA MIAST GÓRKI BĘDZIE PIĘKNY
  BETON. BRAWO ZA ESTETYKE.

 • Mathie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 09:52 ~Mathie

  Byłem nad tym stawem ? , bajorem? ,nie wiem jak to nazwać .Kilka połamanych ławek ,mnóstwo pustych butelek ,brudno ,i nieprzyjemnie .Widziałem też tę górkę na której szalały dzieci jak pisze jeden z korespondentów i prawdę mówiąc nie wiem w czym cały problem.
  Czy DD dostał te działki ,czy załatwił wyjaśni postępowanie NIK , lecz myślę że wreszcie jakaś Siła Wyższa ulitowała się nad tym rejonem i tak jak nieodległy Balaton teraz dostanie szanse na poprawienie wyglądu. Budynki jak widać na wizualizacji są niskie a architektura atrakcyjna. Jeśli tylko urząd dogada się z właścicielami jeziorka i coś zrobi z otoczeniem to ten rejon tylko zyska

  PS.Górkę można usypać z wykopów pod budynki i dzieci znowu mogą szaleć....

 • zenndya

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2014 16:30 ~zenndya

  nie od wczoraj wiadomo ze firmy deweloperskie sa nastawione na zysk a nie na działalność filantropijna (nie chce pisać, że to krwiożerczy naciągacze). Nie chcesz mieć do czynienia z deweloperami - kupuj na rynku wtórnym.

 • yadzka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2014 16:27 ~yadzka

  zobaczcie jeszcze czy ten obszar jest objęty w ogole mpzp
  http://mapa.um.warszawa.pl/mapaApp1/mapa?service=plany_zagospodarowania

 • Kolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2014 16:25 ~Kolo


  Kolo~Kolo

  Kupiłem mieszkanie w I osiedlu - od strony Bora-Komorowskiego. Jak kupowałem to Dom Development pokazywało piękne plansze z trzema osiedlami i zagospodarowanym jeziorkiem gocławskim - plaże, boisko do siatkówki, rowery wodne, kajaki, połączenie z Balatonem, etc. Jak sprzedawali lokale w II i w III osiedlu to mieszkania od strony północnej były droższe, bo "z przepięknym widokiem na jeziorko".
  Potem oznajmili, że z jeziorkiem nie mogą nic zrobić bo to własność prywatna. I obiecanej rewitalizacji jeziorka nie było.
  Teraz po drugiej stronie drogi (Nowaka-Jeziorańskiego) budują nowe bloki, zasłaniając tym ludziom widok, jaki im obiecali i za jaki wzięli kasę - w końcu na piśmie nic nikomu nie zagwarantowali. Nowe bloki są bezpośrednio przy jeziorku - kilkanaście metrów od wody. Teren był dosyć zaniedbany, kręciło się dużo meneli, ale można było z tego zrobić przepiękny park - sporo dużych dających ochłodę drzew w pobliżu wody. Władze miasta nic nie zrobiły, bo część terenu była w rękach prywatnych. Teraz ten teren należy do Dom Development, które zamiast zrealizować poprzednie obietnice buduje IV osiedle. Ciekawe, czy ludziom kupującym tam mieszkania powiedzą, że obok będą później budować osiedle V (to już postanowione) i zabudują jeziorko blokami całkjowicie. Dodam jeszcze że są to osiedla zamknięte - dojście na sam brzeg jeziorka będzie, ale miejsca na leżakowanie już nie. W sumie niepotrzebne - masz wyjeżdżać na weekendy a nie odpoczywać w mieście.
  I jak tu ufać Dom Development? Nigdy już nie skorzystam z oferty tej firmy.
  klient~klient

  No po co masz korzystac jak mieszkanie już kupiłeś....

  Bo mi się rodzina powiększyła i becne robi się nieco za ciasne?

 • yadzka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2014 16:16 ~yadzka

  nie wiem jak w końcu wygląda pozwolenie na budowę, ale w uzgodnieniu RDOŚ w Warszawie było napisane, ze płyta fundamentowa ma być ponad poziomem wodonośnym.
  http://mmm.rdos.gov.pl/doc/waw/post/4242.159.2011.pdf
  poza tym była informacja ze miejscowego planu zgospodarowania przestrzennego tam nie ma.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »