Informacje

22.02.2017 11:14 zarzuty pod adresem zdm

NIK o remoncie Łazienkowskiego:
zawyżone wynagrodzenie, zły nadzór

SERWISY:

Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała finansowanie remontu mostu Łazienkowskiego po pożarze. Wytknęła stołecznym drogowcom zawyżenie wynagrodzenia wykonawcy i niewystarczający nadzór. Sprawa została skierowana do Rzecznika Dyscypliny Finansów.

NIK opublikowała właśnie raport "o wykorzystaniu mechanizmu zapewnień finansowania lub dofinansowania". Zajęła się w nim między innymi wydatkami na remont mostu Łazienkowskiego, który stanął w ogniu 14 lutego 2015 roku, a potem został wybudowany praktycznie od nowa przez firmę PORR Polska Infastructure.

"Zawyżenie wynagrodzenia"

Izba skierowała do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych zawiadomienia o naruszeniu tejże dyscypliny w związku z zaciągnięciem przez Zarząd Dróg Miejskich zobowiązania w wielkości przekraczającej plan finansowy.

Chodzi o niezłożenia przez jedną z osób wykonujących czynności w postępowaniu pisemnego oświadczenia o braku lub istnieniu okoliczności powodujących wyłączenie z postępowania. Do tego dochodzi niewystarczające zabezpieczenie należytego wykonania umowy czy zawyżenie o 375,3 tys. złotych wynagrodzenia kosztorysowego wykonawcy w odniesieniu do wartości robót. NIK zarzuca również niewłaściwe określenie wartości zamówienia - na podstawie kosztorysów sporządzonych przez wykonawcę a nie na podstawie kosztorysu inwestorskiego.

Izba punktuje także błędy wynikające z niewłaściwego nadzoru. Chodzi o zaciągnięcie zobowiązania na kwotę blisko 9,9 mln zł na roboty budowlane, na które ZDM nie posiadał środków w planie finansowym. Kolejny zarzut odnosi się do 53-dniowego opóźnienia w ujęciu w księgach rachunkowych dwóch faktur na kwotę około 10,5 mln złotych.

NIK podała też odpowiedź ZDM na te zarzuty. "Uzasadniając przyczyny nieprawidłowości, wskazał na pilną potrzebę zakończenia prac remontowych, mających na celu przywrócenie stosownej infrastruktury na  moście Łazienkowskim do stanu pierwotnego".

Pierwszy o wynikach kontroli napisał portal Onet.

Drogowcy odpierają zarzuty

Drogowcy odnieśli się do całej sprawy na swojej stronie internetowej. Przypominają: "Katastrofa, z jaką mieliśmy do czynienia, wymagała od nas natychmiastowego działania i decyzji podejmowanych z dnia na dzień, w trybie kryzysowym. Mimo tak wielkiej presji czasu, odbudowa została rozpoczęta i ukończona w rekordowym terminie – most był przejezdny po 199 dniach od rozpoczęcia prac".

Drogowcy odnoszą się też do konkretnych zarzutów związanych z finansowaniem odbudowy. Zapewniają, że płacili tylko za wykonane roboty na podstawie przedstawionych dokumentach i w ustalonych wcześniej kwotach.

"30 października 2015 r., dwa dni po otwarciu przeprawy do ruchu, do ZDM wpłynęły faktury na kwotę ok. 9,9 mln zł, za roboty wynikające z umowy i uwzględnione w budżecie zadania (w latach 2015-16). Środki te były zapewnione w budżecie ZDM, jednak dopiero w 2016 r. - ze względu na brak decyzji Ministerstwa Finansów o przesunięciu środków dotacji z 2016 r. na 2015 r. Na decyzję w tej sprawie czekaliśmy od 4 września do 22 grudnia 2015 r." - czytamy w komunikacie.

- Prace przy odbudowie były rozliczane powykonawczo, czyli płaciliśmy dokładnie za to, co zostało wybudowane. A te 375,3 tys. zł jest pozycją, z której się wycofaliśmy w trakcie inwestycji i w konsekwencji nie zapłaciliśmy - zaznacza Mikołaj Pieńkos, rzecznik ZDM.

I dodaje, że w ocenie NIK odbudowa mostu Łazienkowskiego została zrealizowana zgodnie z celem określonym w udzielonej dotacji, roboty budowlane zostały wykonane w terminie, a środki wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem. Powołuje się tu na wystąpienie pokontrolne samej NIK z 7 listopada.

Jego zdaniem uwagi zgłoszone przez NIK miały wyłącznie charakter formalny i nie wiązały się z jakąkolwiek stratą finansową czy dodatkowymi kosztami dla miasta.

Długotrwała procedura

Czym może się skończyć cała sprawa? Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych zaczyna swoje działania od sprawdzenia wniosku. Dalej procedura jest długa – trwa nawet kilka miesięcy. W najgorszym wypadku może skończyć się zakazem pełnienia funkcji dla osoby, wobec której zostało wszczęte całe postępowanie.

TAK WYGLĄDAŁ REMONT MOSTU ŁAZIENKOWSKIEGO

ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Piotrek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2017 11:40 ~Piotrek


  Nick~Nick

  Ale afera! Remont mostu kosztował ok. 104 mln złotych (http://tvnwarszawa.tvn24.pl/ulice,news,w-poniedzialek-zaczna-remont-mostu-lazienkowskiego-umowa-podpisana,164312.html), a NIK znalazł nieprawidłowości na 375 tys. złotych, czyli 0,3% wartości kontraktu. Gruba sprawa. Koszt kontroli i pensje inspektorów NIK w tym okresie kosztowały podatników pewnie więcej niż wykryta wartość nieprawidłowości. Lepiej, gdyby NIK tylko napisał raport, dał zalecenia pokontrolne i koniec, a nie ośmieszał się z tym doniesieniem do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych.
  qwerty~qwerty


  to jest 375 tys. naszych podatków klakierze bufetowej, a to znaczy, że paru emerytom trzeba bedzie znowu podnieśc opłatę za wieczyste o kolejne 1000%.


  nie warto komentować. Podziel sobie geniuszu 375 tys zł przez 1,5 mln mieszkańców Warszawy wyjdzie CI 25 groszy.- co ta biedna emerytka za to sobie kupi?? Nawet na pączka z marketu zabraknie. Nawiasem mówiąc mogę dorzucić 2 złote (a pewnie nie tylko ja) żeby metro też w 8 miesięcy wybudowali zamiast 3 lat

 • andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2017 09:40 ~andrzej

  Wczoraj nie puszczono mojego komentarza, nie wiem dlaczego ?
  Ludzie, przeczytajcie cały tekst, wydano 375 tys. mniej niż było w kosztorysie. Gdzie tu jest afera ?

 • Gienek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2017 07:59 ~Gienek

  Jeśli ma być szybko to normalne że musi być drożej.
  Jeśli jeszcze jakość jest dobra, to szybko + solidnie zawsze będzie drogo.
  Odczepić się od urzędasów, bo w przyszłości beda się bali jakiekolwiek decyzje podejmować z pominięciem wieloletnich przetargów

 • Nacost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2017 22:37 ~Nacost

  Ale 104 mln kosztowało odtworzenie przejezdności mostu. A kto był winny tego, ze most spłonął? Jakie są ustalenia policji i prokuratury? Bo chyba 400 tysi machlojek przy 100 mln strat to nie są porównywalne kategorie? Moze nik by tak policyjne śledztwo prześwietlił?

 • Wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2017 21:09 ~Wyborca

  Zawyżone wynagrodzenie poszło do odpowiedniej kieszeni. Następnie zostało zainwestowane w kilka kamienic. Proszę się nie interesować :) Sąd i urzędnicy nie dopatrzą się nieprawidłowości.

 • klm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2017 16:18 ~klm

  a dlaczego nikt do tej pory nie beknął za składowanie łatwopalnych desek pod mostem??

 • TAK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2017 15:57 ~TAK

  a kogo to interesuje ważne że zbudowali ekspresowo szybko i można korzystać. Pewnie więcej kosztowała ta kontrola NIK niż to wartę

 • amx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2017 13:54 ~amx

  Most odbudowano w ciągu 8 m-cy. Ile panowie z NIK siedzieli na tej kontroli? Pewnie niewiele mniej.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2017 13:53 ~qwerty

  Nick~Nick

  Ale afera! Remont mostu kosztował ok. 104 mln złotych (http://tvnwarszawa.tvn24.pl/ulice,news,w-poniedzialek-zaczna-remont-mostu-lazienkowskiego-umowa-podpisana,164312.html), a NIK znalazł nieprawidłowości na 375 tys. złotych, czyli 0,3% wartości kontraktu. Gruba sprawa. Koszt kontroli i pensje inspektorów NIK w tym okresie kosztowały podatników pewnie więcej niż wykryta wartość nieprawidłowości. Lepiej, gdyby NIK tylko napisał raport, dał zalecenia pokontrolne i koniec, a nie ośmieszał się z tym doniesieniem do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych.


  to jest 375 tys. naszych podatków klakierze bufetowej, a to znaczy, że paru emerytom trzeba bedzie znowu podnieśc opłatę za wieczyste o kolejne 1000%.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2017 13:51 ~qwerty


  xyz~xyz

  Zapraszamy NIK i CBA, żeby badały nieprawidlowości w mieście, brak gospodarnosci, niszczenie tego co przez lata budowano i remontowano za grube pieniadze. A teraz przychodzi taki szkodnik rowerowy i zasypuje przejścia podziemne. Czy ktoś może sprawdzic kto i jakie firmy otrzymuja obecną ogromną rzeszę zleceń za zwężanie dróg?
  kok~kok

  Sam sprawdź, przecież to są przetargi publiczne... :)


  I tak każdy z ulicy będzie miał dostęp do wszystkich papierów i dokumentacji jak prokuratura?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »