Informacje

09.07.2019 14:52 ODKRYCIE NAUKOWCÓW Z UW

"Niezwykle skuteczny lek, jakiego dotychczas nie było na rynku"

SERWISY:

 

Dzięki odkryciu naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego można będzie stworzyć nowy środek przeciwbólowy, nawet pięć tysięcy razy skuteczniejszy od tych dostępnych obecnie. - Byłby to ratunek dla wielu ludzi zmagających się z przewlekłymi bólami, na które obecnie nie ma żadnego skutecznego ratunku - twierdzi jeden z doktorów.

Nowa substancja została opracowana przez zespół naukowców z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem profesor Aleksandry Misickiej-Kęsik, przy współpracy z profesor Barbarą Przewłocką z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk. O odkryciu poinformował Uniwersytet Warszawski w przesłanej informacji prasowej.

Ma przewagę nad innymi środkami

Związek chemiczny wykazujący silne właściwości przeciwbólowe należy do rodziny peptydomimetyków. Jedna część cząsteczki oddziałuje na receptory opioidowe, co powoduje wygaszanie reakcji bólowych, natomiast druga jej część działa na receptor melanokortylowy czwarty, który odpowiada za wysyłanie sygnału inicjującego ból. Podanie jednego związku sprawia, że organizm jednocześnie wysyła sygnał hamujący i uśmierzający istniejący już ból oraz drugi sygnał wygaszający źródło jego wywoływania.

- Jest to ogromna przewaga nad dotychczas znanymi środkami przeciwbólowymi, ponieważ wszystkie one działają albo w jeden albo w drugi sposób, ale żaden z nich nie wykorzystuje naraz obu sposobów – podkreśla dr Rafał Wieczorek, członek zespołu prowadzącego badania nad nową substancją, cytowany w informacji prasowej.

"Nadzieja na uśmierzenie bólu"

Jako środki uśmierzające ból neuropatyczny obecnie stosowane są leki z rodziny opioidów, takie jak na przykład morfina. Wadą tych leków są jednak właściwości uzależniające oraz dotkliwe skutki uboczne.

Wprowadzenie nowego leku na bazie peptydomimetyku daje nadzieję na całkowite i długotrwałe uśmierzenie bólu, ponieważ w porównaniu do morfiny do uzyskania rezultatu potrzeba o kilka tysięcy mniejszego stężenia leku, a wysoka dawka powoduje całkowite wyeliminowanie bólu, nawet jeśli jest on pochodną uszkodzonych czy podrażnionych nerwów - czytamy w komunikacie.

Lek jest przedmiotem zgłoszenia wniosku o ochronę patentową w Polsce oraz w wybranych krajach świata. Obecnie trwają zaawansowane prace nad rozpoczęciem pierwszej fazy testów klinicznych. Jeśli kolejne etapy testów klinicznych zakończą się pomyślnie, na rynek trafi lek, który będzie mógł uśmierzać ból na przykład o podłożu neuropatycznym czy w ostrych stanach urazowych.

- Odkrycie ma ogromny potencjał komercjalizacyjny. Pomyślne przejście kolejnych faz testów klinicznych pozwoliłoby wyprodukować uniwersalny, niezwykle skuteczny lek, jakiego dotychczas nie było na rynku. W praktyce byłby to ratunek dla wielu ludzi, zmagających się z przewlekłymi bólami, na które obecnie nie ma żadnego skutecznego ratunku – ocenia dr Robert Dwiliński, dyrektor Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii UW.

Projekt otrzymał 12,6 milionów złotych dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy też, że o budowie kliniki "Budzik" na Bródnie:PAP/mp/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Miik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2019 09:59 ~Miik

  gxgds~gxgds

  Super wiadomość. Już więcej o tym leku nie usłyszymy..

  ułyszymy, ale będzie produkowany za granicą po sprzedaniu za grosze patentu

 • qperNIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2019 09:54 ~qperNIK

  Czuję sukces na miarę grafenu...

 • zelalem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2019 09:15 ~zelalem

  Takiego leku się nie patentuje i nie ogłasza o odkryciu. Można to zrobić, jak już jest po testach klinicznych i jest wdrażana produkcja. W przeciwnym razie duże koncerny ominą patent wprowadzając nieistotne modyfikacje albo hinduskie fabryki generyków zaleją rynek tanim odpowiednikiem.

 • Dosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2019 09:13 ~Dosia

  za chwilę odezwą się koncerny amerykańskie i zablokują produkcję a ten polski rząd podległy amerykanom zrobi wszystko by nie doszło do produkcji tego leku [celowo z małych liter].
  A ten lek może być ogromną pomocą dla ludzi zmagających się z przewlekłym bólem lub z chorobami nowotworowymi.

 • schorowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2019 09:02 ~schorowany

  Ja mam przewlekłą chorobę duszy. I alergię na pracę. :) Ale na to jest lek: 2 godziny ćwiczeń dziennie. Bardzo pomaga.

 • nie mam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2019 09:01 ~nie mam

  U nas tego leku nie będzie. Będzie na zachodzie. Tak było , jest i będzie.

 • szpieg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2019 08:46 ~szpieg


  Antylop~Antylop

  A może tak skupić się nad przyczynami dolegliwości bólowych !!!!! a nie maskowaniu ich przez tabletki.....to do niczego nie prowadzi...
  doktor~doktor


  Nie masz racji. Czasami z przyczyną nic już nie można zrobić (niektóre nowotwory), a skuteczne uśmierzanie bólu w takich przypadkach to chyba dobre rozwiązanie

  A nowotwory to z czego chemia,chemia we wszystkim od chodowli czy produkcji roslin,gwarancje na pare miesiecy zywnosci czyli co jest w srodku pytanie bez odpowiedzi i dlaczego tyle produkowac daty przestawiac.

 • mysliciel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2019 08:24 ~mysliciel

  Leki lekami a przyczyna ilesz to chemi we wszystim jedzeniu tego nie odkryli a szkoda tego nikogo nie interesuje nie wciskajmy kitu juz chyba dosyc jest tego.

 • doktor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2019 08:15 ~doktor

  Antylop~Antylop

  A może tak skupić się nad przyczynami dolegliwości bólowych !!!!! a nie maskowaniu ich przez tabletki.....to do niczego nie prowadzi...


  Nie masz racji. Czasami z przyczyną nic już nie można zrobić (niektóre nowotwory), a skuteczne uśmierzanie bólu w takich przypadkach to chyba dobre rozwiązanie

 • Antylop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2019 08:07 ~Antylop

  A może tak skupić się nad przyczynami dolegliwości bólowych !!!!! a nie maskowaniu ich przez tabletki.....to do niczego nie prowadzi...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »