Informacje

27.08.2013 14:37 co znaleźli podczas konserwacji

Niezwykłe odkrycie w kościele przy Krakowskim

SERWISY:


XVII i XIX-wieczne polichromie na ścianach i sklepieniu kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy stołecznym Krakowskim Przedmieściu odkryto podczas trwających tam prac badawczych. Obecnie trwa ich konserwacja.

Prace badawcze w kościele, znajdującym się obok skweru Hoovera, rozpoczęły się w sierpniu. W różnych miejscach świątyni przeprowadzono prace odkrywkowe, które wykazały, co znajduje się pod zewnętrzną białą warstwą. - Okazało się, że to zabytkowe polichromie i to zachowane w stosunkowo dobrym stanie, więc można je poddać pracom konserwatorskim - mówi Magdalena Łań z wydziału prasowego stołecznego Ratusza.

Szczególnie ciekawe malowidła XVII

W wyniku badań, nadzorowanych przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, ustalono istnienie w dolnych partiach pomieszczenia malowideł datowanych na XVII w.,  w górnych partiach i na sklepieniu - malowideł XIX-wiecznych. Fragmenty z XVII w. są szczególnie ciekawe. - Na razie odkryto je na niewielkim odsłoniętym fragmencie, ale wiadomo już, że znajdują się tam części złoceń, które oczywiście zostaną odtworzone podczas konserwacji - mówiła Łań.

Na razie prace są prowadzone w przedniej części świątyni, dotyczą sklepienia i części ścian bezpośrednio nad ołtarzem. - Obecnie konserwowany jest fragment XIX-wiecznej polichromii sklepienia, stanowiącej część  historycznego wystroju malarskiego wnętrza. Łącznie to na razie tylko 18 mkw. Prace na tym obszarze mamy nadzieję ukończyć do końca roku i jeżeli pozwolą fundusze, będą kontynuowane - dodała przedstawicielka Ratusza.

W jej ocenie, to wspaniała ciekawostka nie tylko sakralna, ale także turystyczna, ponieważ kościół znajduje się w przy samym Trakcie Królewskim. - W tak zniszczonym podczas wojny mieście jak Warszawa, znalezienie jeszcze jakichś zachowanych oryginalnych zabytków to naprawdę wydarzenie, które wzbogaci walory historyczne i artystyczne Traktu - podkreśliła Łań. 

Niewielki kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (Res Sacra Miser), usytuowany przy Krakowskim Przedmieściu obok skweru Hoovera, stanowi pozostałość zespołu pałacowego należącego do rodziny Kazanowskich, który przekazano po potopie szwedzkim zakonowi sióstr karmelitanek. W XIX w. budynek użytkowany był przez Warszawskie Towarzystwo Dobroczynności.

Jak podaje Ratusz, dofinansowanie prac badawczych, nadzorowanych przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, w latach 2011-2012 wyniosło ponad 110 tys. zł. W roku bieżącym, jak informują przedstawiciele miasta, prace konserwatorskie finansowane są przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a dotacja w wysokości 100 tys. zł pozwala poddać konserwacji 18 mkw. sklepienia.

ZOBACZ TEŻ, CO ODKRYTO W KRYPTACH ARCHIKATEDRY ŚW. JANA:


PAP//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ivo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2013 19:59 ~ivo

  Apteka na Nowym Świecie też zabytek a użytkownik niszczy i nie konserwuje.

 • jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2013 18:01 ~jaro

  No to się szanowny minister od dziedzictwa szarpnął. Na waciki.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »